Interpretare analize sange (tiroida)

31-03-2009
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Mi-au venit azi rezultatele de sange. Imi poate spune cineva cam ce inseamna? Traiesc in Spania si nu prea am inteles ce a zis medicul, mai ales ca foloseste si un limbaj medical.
Aici sunt rezultatele:
TSH - 2.93
T4 Tiroxina - 0.87
Anticorpi Antitiroglobulina - 18.4
Anticorpi Antitiroperoxide - 281.4
Mi-a dat trimitere la endocrinolog, dar din cate am inteles aceste programari vin foarte greu, de aceea as vrea sa stiu daca e vreun motiv de ingrijorare. Vreau sa specific ca aceste analize mi le-a cerut medicul pentru o incrementare de greutate de 22 kg in 6-7 luni.
5 comentarii
0
31-03-2009, ora 20:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai o tiroidita autoimuna, deci e necesara prezenta la endocrinolog.Analizele sunt normale, cu exceptia T4 care este la limita inferioara a normalului si a anticorpilor antiperoxidaza care sunt peste normal, cam de 5-6 ori mai mari.Cresterea in greutate este semnificativa, deci ai nevoie de tratament.Numai bine!
0
01-04-2009, ora 01:40
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Aici beneficiez de o asigurare medicala sociala (de stat) si trebuie sa astept sa-mi vina randul la programare. Medicul de familie mi-a pus pe trimitere "preferent" si mi-a zis ca tot o sa dureze de la 5 luni la chiar un an. Din cate imi spuneti aici m-am ingrijorat. Poate unitatile de masura difera de la o tara la alta? Ca sa fiu sigura voi scrie rezultatele complet:
Hematii - 4.98
Hemoglobina - 15.4 g/dL
Hematocrite - 45%
Volum Corpuscular Mediu - 90.4 fL
Hemoglobina Corpusculara Medie - 30.8 pg
Concentratie Hb Corpuscul - 34.1 g/dL
Plachete - 419
Volum Plachetar mediu - 7.6 fL
Indice de Hemoliza (nu-mi este afisat)
TSH - 2.93 UI/mL
T4 Tiroxina - 087 ng/dL
Anticorpi Antitiroglobulina 18.4 JI/mL
Anticorpi Antitiroperoxide - 281.4 JI/mL
0
01-04-2009, ora 06:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt toate bune cu exceptia celor de care ti-am zis eu.Daca ti-a scris "preferent" inseamna ca ar trebui sa ai prioritate inaintea altora la consultatie.Poate ca acum, de Paste vii putin acasa si mergi aici la endocrinologie.Nu te speria, dar ai nevoie de tratament, mereu o sa ai probleme din cauza gandei tiroide.
0
01-04-2009, ora 14:54
mirela_stefan
Nu este medic/terapeut
mirela_stefan
Multumesc pentru raspuns. O sa caut un endocrinolog privat aici pentru ca plecarea in Romania chiar si pentru o saptamana e foarte greu de realizat.
0
15-04-2009, ora 22:01
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna seara,

Indraznesc sa va cer un sfat d-na dr. am facut TSH-5, 2si dr. endocrinolog mi-a rec. scintigrafia pt care am prog. pe data de 28 apr.

Diag.este tiroida polinodulara, initial a fost tiroidita autoimuna.

Sint ingrijorata ca am mai multe boli pt care sint pens. de 10 ani.

Intrebarea este...am toate motivile pt ingrijorare? Se poate scapa si fara operatie?
Ce ma sfatuiti sa fac?

Mii de multumiri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.