interpretare radiografie plamani pe intelesul meu

14-07-2014
sv1964
Nu este medic/terapeut
sv1964
in urma lipsei de aer noaptea, insomnii, stare de rau, ameteli am mers ls dr unde m-a ascultat la plamani -se auzea ceva dar ca sa fie sigur dl dr mi-a facut o radiografie-raspunsul este urmatorul-fibrocretificari hilare fara aspect evolutiv.hiluri si desen perihilar interstitial accentuat, cord globulos orizontalizat, aorta largita derulata.mi s-a prescris zinnat 5 zile cate 1 tb la 12 ore.probabil ca la plamani o fi facut in urma unei tuse avuta acum o luna tratata doar cu sirop din plante si trecand..as vrea sa imi interpretati radiografia pe intelesul meu si daca ar mai fi nevoie dupa aceste 5 zile sa mai continui cu tratament.am 50 de ani
1 comentarii
0
01-10-2019, ora 16:44
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Acele calcificări sunt leziuni sechelare și nu vă afectează cu nimic. Iar faptul că hilurile sunt accentuate poate fi de la o viroză. Mai aveți și alte simptome? Eliminați spută? O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

03-03-2020, ora 11:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Grintuss
Grintuss - Remediul pentru tusea seacă și cea tusea productivă într-un singur produs
Un produs care modulează tusea, fără a o suprima, și care acționează protejând mucoasa, calmând iritația și favorizând eliminarea mucusului. Efect rapid asupra simptomului, dar acționând în același timp și asupra cauzei: iritația mucoasei provocată de agenții infecțioși, dar și a agenților iritanți precum fumul, smogul, praful. Detalii aici
02-03-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
TBIPay
Aveţi adesesa pacienți care amână tratamentul deoarece nu își permit costul serviciilor medicale?
Oferiți pacienților opțiunea de a avea grijă de sănătatea lor ACUM și de a gestiona plata MAI TÂRZIU prin TBIPay. Deveniți partener TBI și beneficiați de soluții inovatoare pentru cabinet/clinică. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plămâni funcționali, creați din celule stem
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.