Interstițiu pulmonar accentuat bilateral

25-07-2020
Albinut
Nu este medic/terapeut
Albinut
În urmă cu 2 săptămâni m-am simțit rău in sensul că aveam dureri de cap ( toată ziua), nas înfundat, gât uscat, fără febră..După o săptămână durerile de cap au încetat, rămânând cu nasul și gâtul f.uscat.și o durere in șpate.Țin să menționez că am făcut și..testul pt covid acesta ieșind negativ ( am avut contact scurt cu o prietenă
care a avut tatăl pozitiv) Pt că si oboseam f.tare am făcut o radiografie la plămâni și diagnosticul fiind interstițiu pulmonar accentuat bilateral, , cord normal...Mi s-a prescris tavanic 500...la 24 ore și ceva protecție pt stomac, , multe lichide si odihnă...Am 4 zile De tratament, încă obosesc dar nu așa că înainte.As vrea sa stiu ce înseamnă diagnosticul ( pneumonie, bronsita) pt că mi s-au spus ambele variante..Și vă rog sa-mi spuneti dacă având plănuit concediul la mare, pot intra in apă, , și ce restrictii am..Mulțumesc
1 comentarii
0
25-08-2020, ora 16:34
Ina81
Nu este medic/terapeut
Ina81
Ati gasit rezolvare? Si eu sunt in aceeasi situatie, cu acelasi diagnostic. Medicul pneumolog a zis ca e ok si ca nu trebuie sa iau nici un tratament. Destul de ciudat imi pare pentru ca la ce am citit pe aici, chiar cred ca as vea nevoie de un tratament. Magandesc sa nerg si la un al doilea medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •