Intrebare Tumoara infiltrativ-stenozanta br segment 6LIS fara confirmare histopatologica

28-03-2018
robert19841209
Nu este medic/terapeut
robert19841209
Buna seara, la soacra dupa o colectie pleurala stanga, sa facut bronhoscopie unde se observa un proces vegetant la nivelul lingular stang care ocupa 1/2 din diametrul bronsiei. Sa efectuat o biopsie care a venit cu urmatorul raspuns: CK negativa, exclude prezenta unui carcinom in acest esantion Ki67=1%, concluzie-inflamatie cronica de intensitate redusa a mucoasei respiratorii in limita esantionului examinat.Diagnosticul de externare de la pneumoftiziologie a fost:Tumoara infiltrativ-stenozanta br segment 6LIS fara confirmare histopatologica. Am fost trimisi la spitalul de oncologie (soacra a suferit masectomie la sanul stg in 2001, a fost si chimio-radiotratat atunci), spitalul de oncologie a zis ca nu tinem de ei. Asa am ramas in aer cu dureri prezente la nivelul toracic stg, oboseala, raguseala accentuata. Ce am putea face mai departe? Ce inseamna acest diagnostic?
1 comentarii
0
19-06-2019, ora 21:39
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Fragmentul recoltat din acea formațiune trebuie trimis la anatomopatologie pentru a vedea exact despre ce este vorba. Oncologia tratează dacă este cazul abia după primirea rezultatului anatomopatologic. Este bine să faceți și un CT toracic înainte de a reveni la oncologie. Dacă formațiunea tumorală nu este malignă ar trebui extirpată la o secție de chirurgie toracică. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.