Intrebare legata de medicamente

12-09-2020
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Buna ziua,

Am o intrebare legata de medicamente hai 2. Prima 25mg sau 12, 5 mg de leopnex ar fii echivalentul a 100 mg de Zoloft(sertralina)

Si a 2-a se poate ca daca iau intradevar leponex sa nu fiu schizofrenic. Eu am cate putin din toate, imi rod unghiile am un caracter obsesiv, sunt depresiv si anxios, ma doare capul cand ma gandesc foarte mult la toate lucrurile care mi s-au intamplat.
6 comentarii
2
13-09-2020, ora 16:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Leponexul e antipsihotic si Sertralina e antidepresiv. Nu au legatura. Nu poti echivala.
Diagnosticul ti-l pune medicul in functie de ce simptome ai.
Leponexul se da in schizofrenia rezistenta la tratament, deci diagnosticul e posibil sa fie corect.
0
13-09-2020, ora 21:46
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Nu mo pus in diagnostic de schizofrenie. La ce va referereati ca acest diagnostic de schizo ar putea fii acela?
1
13-09-2020, ora 21:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am crezut ca v-a spus ca aveti schizofrenie.
0
13-09-2020, ora 22:31
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
O data da. Apoi am fost la un alt medic mai buna ala o zis TOC. Am elemente de bipolaritate, ganduri parazite si obsesive, anxietate si depresie. Gandesc prea mult si nu ma pot oprii. Foarte putin stau doar secunde fara nici un gand in cap si asta nu o pot face tot timpul. Dar n-am halucinatii si alte prostii
1
17-09-2020, ora 11:44
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergeți și faceți o alta evaluare psihiatrica
0
17-09-2020, ora 12:33
bogdy23
Nu este medic/terapeut
bogdy23
Nu e cazul. Am primit din mai multe parti confirmare ca nu ar fii dar simptomele sunt foarte similare. Cum ar fii Mind Warp imi fac in mod constient rau gandinduma doar ca nu ma pot opri sa imi retraiesc traumele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: