Ipohondrie sau boala grava?
Sunt barbat si am 32 de ani.Am o problema care a inceput acum 5 luni in urma unui tratament cu antibiotic.Atunci am facut o diaree care nu a trecutIn primele zile de diaree am avut ceva dureri abdominale crampe si stare de slabiciune care au durat vreo 2 zile.Dupa o sapt de la debutul diareei am fost la medicul de fam care mi-a prescris zirfos si duspatalin pentru refacerea florei intestinale diareea fiind cauzata de tratamentul cu antibiotic.Am urmat tratamentul de refacere a florei insa fara rezultat.Diareea a fost mai agresiva circa 8-10 scaune diareice pe zi.Am efectuat examen de coprocultura care a iesit bine.Apoi am mers la gastroenterologie unde mi s-a prescris sa efectuez examen pentru clostridium difficile.Acesta a iesit pozitiv GDH dar tulpina A si B au iesit negativ.De la gastro am primit tratament 30 de zile cu Metronidazol numai retin concentratia in urma caruia diareea a incetat.Am repetat examentul pentru clostridium difficile care la fel GDH pozitiv valoare mult mai mare ca la prima analiza iar tulpina A si B au iesit negativ.Am mers la boli infectioase.Cei de acolo au zis ca e in regula ca GDH iese la toata lumea important sa nu iasa tulpina A si B.M-am reintors la gastro deja aveam in cap scenariu de cancer de colon de la ce citisem pe forumuri.Intre timp aparuse si o durere in partea dreapta sub coaste care nici in prezent nu a trecut dupa 2 luni si ceva.Am efectuat colonoscopie care a iesit buna doar ceva hemoroizi s-au vazut.Am facut analize de sange care au iesit bine.Am efectuat 2 ecografii abdominale care la fel au iesit bineAm efectuat si colonoscopie virtuala cu subst de contrast care la fel a iesit bine.In cadrul acelei colonoscopii s-au vazut si organele interne totul fiind in regula.Nici o problema doar ca pe mime ma supara abdomenul partea dreapta zona ficatului.Ultima investigatie a fost acum o saptamana mai exact o gastroscopie care e evidentiat o duodenita eroziva.Urmez 30 de zile tratament cu Zinat si venter.Sunt ingrijorat deoarece de cand au inceput problemele am scazut in greutate cam 7 kg.Poate fi din cauza stresului scaderea in greutate sau e ceva grav mai ales ca am si aceea durere de abdomen?
3 comentarii
In abdomen nu s-a gasit nimic...asadar cautam in alta parte: TSH, free-T4 ati facut? Un ex endocrinologic?
Nu am facut si nicu nu cunosc termenii.Unde pot merge pentru a face analizele sugerate de dumneavoastra?
Am cautat termenii pe internet si am vazut ca este ceva legat de tiroida.Sincer dupa atatea controale si investigatii numai stiu unde sa merg si ce analize sa fac.Pe saptamana viitoare am sa mai fac analize de sange si am sa mai vad dupa !
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3durere in partea dreapta
- 5are dureri in partea dreapta de vreo 2 ani de zile
- 6simt pur si simplu inainte de a avea scaun, am dureri foarte acute, care imi taie respiratia
- 3Durere de burta in partea dreapta.
- 6Durere de abdomen.. au trecut luni bune si durerea tot persista
- 0Durere in partea dreapta, putin mai jos de sold si in spate si in fata.
- 5Durere in partea dreapta a pieptului care se intensifica la efort
- 0dureri in partea dreapta
- 1Durere in partea dreapta paralela cu buricul
- 8durere partea dreapta
- 5Durere in dreapta
- 1Durere in partea dreapta a abdomenului.
- 1Durere mare partea dreapta sold.
- 0Durere pe flancuri ( dr si stg )
- 0Durere abdominala dreapta lateral deasupra soldului - ce ar putea fi?
- 2Pietre la rinichi sau nu? Durere in dreapta spate
- 34Durere abdominala care nu cedează
- 1Probleme de Sănătate
- 1Durere in fosa iliaca dreapta
Mai multe informații despre: Flancul drept durerea in partea dreapta
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: