Iubitul meu are pe altcineva

10-03-2019
Cosetteanca
Nu este medic/terapeut
Cosetteanca
Sunt cu iubitul meu de 10 ani de zile, ani în care ne-am iubit și am trecut prin bune și rele. La sfârșitul lunii Ianuarie am aflat ca el are o relație cu o alta fata cam de 1 an de zile. Ea e mult mai mica decât el, are 20 de ani și el 31. Am avut unele bănuieli pentru ca el se comporta mai ciudat dar nu am știut nimic concret pentru ca ea nu e din același oraș cu noi și el are alt telefon pentru ea pe care îl tine ascuns. Am aflat de ea când am găsit câteva poze cu ei în telefonul lui. El zice ca nu știe pe care din noi sa o aleagă, ca ea i-a sucit mințile dar nici la mine nu poate renunța. El îmi reproșează ca în ultimii ani m-am mai ingrasat(sunt plinta, dar lui ii plac fetele foarte slabe), ca nu am mai făcut nimic sa îl atrag și ca ea îl atrage din toate punctele de vedere. Ca face lucruri pe care eu nu le mai fac, ca se simte apreciat și e fericit. Dacă vorbesc de despărțire amenință că se omoară și nu vrea sa renunțe la niciuna. Eu nu as vrea sa ne despărțim dar nu știu cum sa îl fac sa renunțe la ea. Și acum am aflat ca e posibil sa fie și însărcinată, cu toate ca a făcut un test și a ieșit negativ ea spune ca are o întârziere de 10 zile și alt test nu mai face. Ea știe de mine, ca am fost cu el dar ca ne-am despărțit și nu crede.
Cum fac sa ies din situația asta? Vreau sa rămân cu el și sa scap de cealaltă!
6 comentarii
0
10-03-2019, ora 19:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Cred ca pierdeti esenta situatiei. Relatia dumneavoastra a ajuns intr-o criza pentru ca ceva s-a intamplat si lucrurile au derapat.
Daca ”scapati de cealalta” si povestea continua ca pana acum e probabil ca veti ajunge in aceeasi situatie peste cativa ani.
In primul rand este important sa intelegeti ce s-a intamplat in relatie de s-a ajuns aici. Si pentru asta este necesar sa discutati serios cu partenerul si sa vedeti ce se mai poate face. Avand in vedere ca sunteti doi intr-o relatie este necesar sa faceti fiecare ajustarile necesare pentru ca relatia sa poata continua frumos si sanatos.
Mai este insa un aspect, interesant de abordat: pe undeva prin relatia dumneavoastra s-a instalat...dependenta. Probabil ca incet-incet lucrurile au virat mai degraba intr-o astfel de relatie decat intr-una de parteneriat. Dependenta asta scoate coltii acum si vrea sa va tina impreuna chiar daca nu prea mai intelege motivele. Este mai degraba o obisnuinta: ”nici cu tine, dar nici fara tine”.
0
10-03-2019, ora 19:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lupul isi schimba parul dar naravul, ba. Incercati sa va reorientati si sa va gasiti un tanar de viitor cu care sa va construiti o familie.
0
10-03-2019, ora 20:33
Cosetteanca
Nu este medic/terapeut
Cosetteanca
Mulțumesc mult pentru răspuns. Am încercat sa vorbim sa rezolvam situația dar el îmi spune ca e confuz, ca ii e frica sa facă o alegere, ca nu poate sa facă o alegere. Eu pe o parte as renunță la el, pe cealaltă parte îmi e frica de toată suferința care urmează. Îmi e frica sa îmi iau viata de la capăt. Practic am crescut împreună și nu vad niciun viitor fără el. Încă de la 20 de ani am muncit amândoi sa realizam ceva si cred ca am uitat sa ne mai și distram. Eu am zis ca o sa fim împreună mereu și chiar dacă ne certam o sa trecem peste și o sa fie bine și cred ca am uitat sa îl mai ascult când imi spunea ce îl nemulțumește.
0
10-03-2019, ora 21:12
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Greșeala e că odată ce ați intrat în relație ați considerat-o sigură și nu ați mai făcut nimic pentru menținerea ei. O relație se construiește pas cu pas, odată ce ai lăsat garda jos se poate prăbuși. Nici-o relație nu funcționează în virtutea inerției, cei doi trebuie să și-o dorească și să facă fiecare tot ce depinde de el ca relația să meargă. Atunci când nu mai merge, trebuie făcută o analiză temeinică, văzut ce-i lipsește și dacă se poate repara ceva. Când unul caută în afara relației ce nu găsește, e bine de văzut dacă își mai dorește relația.
În 10 ani oamenii se mai schimbă, pot vedea lucrurile diferit și pot constata că alegerea pe care au făcut-o la 20 nu e cea care-i face să se simtă împliniți. Nu poți rămâne într-o relație numai pentru că ai stat multă vreme împreună cu cineva.
Stați de vorbă amândoi și vedeți dacă mai puteți repara ceva, dacă aveți obiective împreună, dacă vă mai doriți un viitor comun. Dacă nu vă mai doriți același lucru, e mai bine să vă despărțiți acum decât să suferiți mai târziu.
Așa cum v-a spus și colegul meu, v-ați creat un soi de dependență care vă mai ține împreună. Dar dependența nu înseamnă dragoste! Analizați serios situația și dacă nu găsiți o cale de rezolvare să-și vadă fiecare de viața lui.
0
10-03-2019, ora 21:12
Psihologie, Bucuresti
Ati crescut in acelasi timp dar nu ati crescut impreuna. Cam asa se intampla cand partenerii incep o relatie prea devreme, fara sa-si traiasca tineretea, fara sa se maturizeze, fara sa-si construiasca individualitatea si autonomia. De aici si dependenta despre care scriam mai devreme. Este important ce intelegeti din toata aceasta experienta si ce faceti mai departe. Dati-va o perioada de liniste si aflati cine sunteti si ce va doriti.
0
11-03-2019, ora 20:08
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Tu vrei sa ramai doar tu cu el insa el pare sa-si doreasca sa fie cu amandoua. Oare nu doar voi doi sunteti cei care pot sa gaseasca o solutie la situatia asta? Nu e viata ta? O traieste cineva de pe net in locul tau?

Te inteleg ca te confrunti cu o situatie dificila, insa e oare o solutie acceptabila pentru tine sa nu renunte la ea? Daca nu e ceva acceptabil ai putea sa-i spui asta, indiferent de amenintarile lui de autovatamare. Daca el ia decizia sa nu renunte la celalta, nu tu vei fi cea responsabila de ranirea lui.

Pentru a clarifica anumite lucruri legate de viitorul relatiei voastre poti apela la sprijinul terapiei de cuplu.

Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că te înșală
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.