kohler 2 la picorul stang

23-11-2010
devi1973
Nu este medic/terapeut
devi1973
Buna ziua!fata mea in varsta de 13 ani a afost diagnosticata cu boala Kohler 2 la piciorul stang al treilea deget, va rog sa ma informati daca aceasta boala poate fi tratata, zona este deja umflata si la efort dureroasa.ni s-a spus de catre medicul care a aexaminat-o ca nu va mai evolua, dar vreau sa stiu daca se poate opera.Va multumesc anticipat.O zi buna!
20 comentarii
0
23-11-2010, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Denumirea acestei maladii este de fapt Freiberg.
Se poate trata, in functie de stadiul in care se afla pacienta.
Problema de baza, de fapt, este o tulburare de statica a ante-piciorului, ce determina necroza capului metatarsian 2 sau 3.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2010, ora 15:33
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate pacient,

Boala Kohler 2 sau Freiberg, nu sunt altceva decat necroze aseptice ale metatarsienelor sau tarsienelor.
Asa cum colegul meu explica, Kohler-ul este de fapt o tulburare de statica a antepiciorului, in care vascularizatia segmentului osos respectiv poate fi afectata, situatie ce poate duce la aparitia edemului osos. In cazul unei articulatii portante, cum este si cazul tarsienelor sau metatarsienelor, datorita fortelor ce se exercita asupra articulatiilor, necroza aseptica declansata de acest edem osos, poate duce la modificarea de contur a articulatiei afectate situatie numite artroza. Edemul osos, de regula se transforma intr-un sindrom de compartiment, tulburand grav vascularizatia intregului sector afectat, tesutul osos se necrozeaza, osul intrand intr-un fenomen de osteocondensare.

Daca a avut loc deja distrugerea capului metatarsian, atunci singura solutie care ramane este artrodeza, articulatia fiind compromisa, daca nu a dus la distrugerea capului metatarsian, poate fi tratata conservativ, ca orice alta necroza aseptica.

Ca orice fenomen de edem osos sau necroza aseptica osoasa se diagnosticheaza cu ajutorul RMN-ului, dupa protocolul specific necrozelor aseptice, acesta fiind folosit si in stadializarea necrozei, tratamentul de electie fiind repaosul membrului afectat si oxigenoterapia hiperbara.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
27-11-2010, ora 16:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Salut precizarile colegului meu, cu o exceptie notabila: artrodeza articulatiilor metatarso-falangiene laterale, la care va referiti in comentariu, este o interventie ce creeaza un picior total incapabil pentru mers, prin urmare este o interventie ce poate fi catalogata ca malpraxis grav, la limita penalului.
Spre deosebire de alte necroze, beneficiaza de un tratament chiar in ultmul stadiu, respectiv o osteotomie de reorientare a capului metatarsian denumita, dupa conceptorul ei, Gauthier (din pacate absolut inexistenta in orice tratat scris in engleza sau germana).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2010, ora 17:03
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate coleg,

desigur ca interventiile chirurgicale specifice unei afectiuni sau alteia imi sunt mie necunoscute sau numai tangential cunoscute. Dar si aceasta osteotomie de reorientare pe care scoala franceza o practica cu succes este o metoda invaziva, nascuta probabil din necesitatea practica a absentei unei scoli de medicina hiperbara suficient de competenta pentru a putea rezolva aceste cazuri de necroza aseptica neinvaziv.

Oricum, aveti perfecta dreptate, atata vreme cat comparati cele doua metode invazive, iar meritele scolii franceze in Ortopedie sunt incontestabile. In cazul necrozelor avasculare, insa, ca si in cazul necrozelor septice, metodele invazive descrise in aceste tratate de ortopedie sau tehnica Papineau, apartin unor tehnici depasite, actualmente existand metode neinvazive, nechirugicale de a trata aceste afectiuni. Faptul ca exista inca tari in Europa in care rezolvarea chirurgicala a acestor afectiuni face obiectul unui program national, iar alternativa conservativa nu este sustinuta financiar nu inseamna o ineficienta a metodei, ci o incompetenta a decidentilor.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
27-11-2010, ora 17:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu vreau sa intram in polemica, dar tin sa va anunt ca oxigenoterapia hiperbara este practicata in multe cazuri in Franta.
Eu precizam despre utilitatea procedeului Gauthier in stadiile finale ale maladiei Freiberg, cand D-voastra considerati depasita total oxigenoterapia.
In rest, ati sesizat ca nu m-am pronuntat in absolut nici unul dintre comentariile D-voastra referitoare la necroza capului femural sau alte necroze. Ca fapt divers, v-am trimis nenumarati pacienti...

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2010, ora 17:30
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate coleg,

poate am fost inteles gresit de dvs. si am observat recunoasterea dvs. personala a indicatiilor oxigenoterapiei hiperbare. Polemica mea nu este in nici un caz adresata dvs., nici nu ar avea cum, deoarece toate aceste tehnici chirurgicale pe care dvs. le aplicati cu succes si cu un renume de invidiat, imi sunt straine, asa cum am mai spus. Desigur ca oxigenarea hiperbara nu este un panaceu universal si cu siguranta ca exista alternative chirugicale in stadiile avansate. Cu toate acestea, in special in traumatologie si osteosinteza, oxigenarea hiperbara prin impiedicarea aparitiei edemului osos permite ortopedului, in tratamentul fracturilor, sa treaca peste etapa inflamatorie a formarii calusului, adica rezultate rapide.
Aveti absoluta dreptate sa recomandati o tehnica chirurgicala ce permite mobilizarea segmentului afectat, in detrimentul unei tehnici chirurgicale mutilante, atata vreme cat alternativele conservative sunt epuizate. Acest lucru l-am sesizat si de aceea consider in continuare, ca metoda de electie, oxigenoterapia hiperbara, atata vreme cat eficienta acesteia poate fi garantata. Bineinteles ca in cazurile depasite, indiferent de localizarea necrozei, nici macar nu are sens sa ne batem capul cu oxigenoterapia hiperbara si trebuie sa recurgem la metodele chirugicale, in functie de maiestria ortopedului, cu rezultate mai bune sau mai slabe.

Oricum, din cazurile tratate in comun, sunt convins ca ati constatat ca ma limitez exclusiv la acele cazuri care pot beneficia de oxigenoterapie hiperbara cu sanse maxime de reusita, altfel indrept pacientii catre servicii competente de ortopedie.

Totusi, constat cu tristete intarzierea (desigur ca nu din partea dvs. sau a colegilor dvs. din Bucuresti, sau a clinicilor importante din Romania) cu care acesti pacienti cu necroze sunt diagnosticati sau informati despre aceste posibilitati de tratament, multi dintre acestia desi sunt de luni de zile diagnosticati, ajung la noi cand este prea tarziu.

Cu stima,
Dr. Ion
0
27-11-2010, ora 17:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Suntem de aceeasi parte a baricadei, in sprijinul si in folosul pacientului si nu pentru orgolii profesionale sau personale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2010, ora 17:50
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate coleg,

mai mult chiar, as putea spune nu numai ca suntem de aceeasi parte a baricadei, dar activitatea mea profesionala are mult de suferit in absenta colaborarii interdisciplinare, in aceste cazuri cu a medicului ortoped de caz. Desigur ca mi-ar face o deosebita placere sa ne cunoastem si personal si m-as bucura daca se va ivi acest prilej.


Cu stima,
Dr. Ion
0
06-12-2012, ora 17:09
ionutd
Nu este medic/terapeut
ionutd
Buna ziua,

Am citit postarile dumneavoastra si va felicit pentru activitatea pe care o aveti pe acest forum. Sunt putin contrariat si am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii: sotia mea a fost diagnosticata cu necroza septica cap metatarsian la degetul 2 (cel de langa degetul mare al piciorului).

Am vizitat zilele acestea 3 medici ortopezi de aici din Bucuresti si toti au recomandat o interventie chirurgicala - acum, daca unul dintre dansii ne-a comunicat cum ca este o interventie simpla, dureaza o zi si ulterior se amelioreaza usor starea pacientului, altul ne-a spus ca interventia dureaza ar implica 3 zile de spitalizare si ulterior nu sunt recomandate tocurile mai mari de 3-4 cm etc..

Vreau sa ma informez de toate solutiile posibile pentru aceasta boala si apreciez orice sfat/raspuns din partea dumneavoastra deoarece nu inteleg de ce nu se propune de niciunul pana acum o alta alternativa (posibil sa nu se poata, in regula, insa parerile difera destul de mult si, ca de obicei, suntem contrariati...).

Cu multumiri,
Ionut D
0
06-12-2012, ora 19:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Maladia Freiberg face parte din tulburarile de statica ale ante-piciorului (este o metatarsalgie).
In functie de stadiul clinic, radiologic, in functie de varsta si ocupatia pacientei, exista varianta conservatoare sau chirurgicala.
Din punct de vedere chirurgical se poate opta pentru o interventie de dorsalizare a capului metatarsian (Gauthier) sau pentru emondaj articular, ambele insotite de osteotomii ale metatarsienelor, pentru a corecta tulburarea de statica generatoare a maladiei Freiberg.
Nu am inteles ce interventii v-au propus colegii pe care i-ati consultat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-02-2013, ora 10:01
patroiuanamaria21
Nu este medic/terapeut
patroiuanamaria21
Buna ziua, am 21 de ani si am fost diagnosticata cu boala Koller 2 piciorul stang la degetul de langa degetul mare si ulterior operata. Am 3 zile de la operatie si piciorul ma supara foarte tare, am citit parerile mai multor medici si am vazut ca piciorul ar trebui tinut in gips de la 5-8saptamani dar medicul meu a spus ca nu este nevoie. Intrebare mea este am facut bine ca m-am operat, e normal sa ma doara atat de tare si sa nu imi puna piciorul in gips?
Va multumesc !!!
0
10-02-2013, ora 16:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce tip de interventie s-a practicat in aceasta maladie Freiberg (arhaic, "Kohler")?? A fost vorba despre o osteotomie de dorsalizare (Gauthier) sau despre un simplu emondaj articular??
Atitudinea post-operatorie este profund diferita, insa exclude total imobilizarea gipsata.
Problema maladiei Freiberg este face parte din grupul metatarsalgiilor
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
prin urmare, trebuie avuta in vedere intreaga arhitectura a ante-piciorului si nu numai raza a doua, la modul izolat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-02-2013, ora 11:12
patroiuanamaria21
Nu este medic/terapeut
patroiuanamaria21
A fost vorba doar de un emondaj al articulatiei metacarpofalangiene II. Singura mea problema este in momentul in care incerc sa pun picorul in pozitie verticala, atunci e momentul in care se intensifica durerea, de atins cu piciorul de sol nici nu pot vorbii. Initial.mi s a spus ca o sa pot calca pe el in urmatiarea zi dar se pare ca nu e chiar asa. Orice sfat ma ajuta enorm, pentru linistea mea in primul rand.

Va multumesc!!!
0
11-02-2013, ora 11:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Intr-adevar, dupa un asemenea gen de interventie sprijinul este posibil, insa poate fi si mediat de o incaltaminte de tip terapeutic, de descarcare a ante-piciorului.
Asa dupa cum va precizam, problema tine de un context mai larg, si anume de existenta unei tulburari complexe arhitecturale a ante-piciorului, care a generat metatarsalgia si maladia Freiberg
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Incercati sa mergeti minimum posibil timp de 2-3 saptamani si mai ales sa mentineti gheata local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-03-2013, ora 22:05
icamarinescu
Nu este medic/terapeut
icamarinescu
Buna seara.

Am 56 ani si am fost diagnosticata cu boala Koller 2- Necroza cap metatarsian 2 picior drept. Am consultat parerea a 3 medici ortopezi si mi s-a recomandat intereventie chirurgicala. Vreau sa mentionez ca afectiunea mea este de lunga durata, cred ca a debutat in urma cu 20 de ani cind am simtit pt citeva zile o durere mare la degetul 2 de la picior, urmat de umflarea labei piciorului si apoi a continuat cu dureri ocazionale ( in timpul efortului fizic sau uneori chiar in timpul somnului). Acum zona articulara dintre degetul 2 si 3 prezinta o umflatura ososasa care se pare ca s-a marit in ultimii ani si am inceput sa simt durerea si in talpa in timpul mersului. Degetul afectat ( 2) cind pun talpa pe sol nu mai atinge solul.
Port de obicei incaltaminte cu toc ( 5-8 cm ) cu care simt ca imi este mai bine in timpul mersului deoarece nu se flexeaza degetul prea mult.
As dori sa stiu daca in situatia mea exista o alta varianta de tratament in afara interventiei chirurgicale.Se poate aborda oxigenoterapia hiperbara in cazul meu.

In cazul optarii pentru interventie chirurgicala ce sanse de recuperare sunt? articulatia va deveni flexibila? cit timp dureaza recuperarea pina cind pot merge normal? Este recomandata incaltamintea cu toc?
Ce fel poate evolua zona afectata in cazul in care amin interventia chirurgicala?
Multumesc
0
14-03-2013, ora 11:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce tip de interventie vi s-a indicat in aceasta maladie Freiberg (arhaic, "Kohler")?? A fost vorba despre o osteotomie de dorsalizare (Gauthier) sau despre un simplu emondaj articular??
Oxigenoterapia poate fi utila in stadiul initial si nu in stadiul modificarilor artrozice majore.
Maladia Freiberg face parte din tulburarile de statica ale ante-piciorului (este o metatarsalgie)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
prin urmare, trebuie avuta in vedere intreaga arhitectura a ante-piciorului si nu numai raza a doua, la modul izolat.
Atitudinea post-operatorie este profund diferita, iar evolutia depinde in mare masura de evolutia metatarsalgiilor..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-03-2013, ora 22:29
icamarinescu
Nu este medic/terapeut
icamarinescu
Buna seara,
Va multumesc mult pt promptitudinea raspunsului dumneavoastra. Din pacate nu mi s-a specificat genul de interventie si nici eu nu am cerut detalii, de altfel nici nu sunt in tema cu diferentele dintre cele doua tipuri de interventii. Banuiesc ca alegerea tipului de interventie depinde de stadiul afectiunii si nu este la alegerea mea?

V-as fi profund recunoscatoare daca mi-ati putea da detalii in acest sens si anume in ce constau aceste interventii ( ce fel de anestezie se face, care este stadiul final al articulatiei, etc ) M-ar ajuta mult la luarea deciziei de a ma prezenta pt interventie.

Va multumesc
0
16-03-2013, ora 08:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceste detalii le veti gasi pe site-ul meu, explicate cu lux de amanunte.
Este vorba de interventii unice, extrem de delicate, ce se aplica rarissim in lume (osteotomia de tip Gauthier).
De fapt, asa dupa cum va precizam, trebuie luat in considerare intregul ante-picior, pentru normalizarea lungimii si pantei tuturor metatarsienelor. In caz contrar, simplul emondaj ("curatirea" articulatiei) conduce inveriabil la metatarsalgii de transfer.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-06-2013, ora 16:47
icamarinescu
Nu este medic/terapeut
icamarinescu
Buna ziua!
M-am hotarit pentru operatie si am fost operata la inceputul lunii aprilie ( osteotomie- mi s-a precizat de medicul care a efectuat interventia ) si pot sa spun ca a decurs totul f bine atit in timpul operatiei cit si dupa.Mi s-a efectuat anestezie locala, nu am avut dureri nici in timpul si nici dupa operatie. Am respectat sfaturile medicului ( timp de 3 saptamini am mers numai pe calcii, si am stat la domiciliu cu piciorul ridicat cit de mult timp posibil( timp de o luna). Apoi am inceput sa merg un timp schiopatind apoi din ce in ce mai bine.
Acum am unele probleme pentru care va solicit in continuare sfatul:
1. Degetul operat, (al doilea, picior drept ) are o pozitie ciudata - cind sprijin talpa de sol el sta ridicat si se indreapta spre degetul vecin ( al treilea). Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca se poate face ceva pt a-i corecta pozitia? Arata f ciudat acum, ca ceva in plus adaugat piciorului meu.

2. Acum la aproape 3 luni de la operatie am dureri in talpa piciorului drept, piciorul este putin umflat pina la glezna, si ma doare si deasupra piciorului in dreptul celorlalte 3 degete. Simt durerile si in timpul mersului si chiar cind stau. Degetul operat doare mai putin, doar cind apas deasupra operatiei.L-am intrebat pe medicul meu si la o examinare sumara mi-a spus ca decurge normal. Eu sunt totusi ingrijorata pt ca durerile astea nu le-am avut pina acum. Am continuat sa merg pe jos dar nu f mult, port incaltaminte mai larga, cu talpa mai groasa dar nu f inalta la toc, diferenta de max 3 cm intre virf si toc. Ma intreb daca pot aparea ceva complicatii la atita timp de la opertie? sau poate fac eu ceva gresit. E indicat sa continui mersul? Eu am considerat ca e indicat sa merg ( fara sa depasesc limita durerii) pt a ajuta articulatiile sa ramina in forma.
Astept cu mare nerabdare sfatul dumneavoastra

Cu multumiri
Ica M
0
23-06-2013, ora 17:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu cred ca a fost vorba despre o osteotomie de tip Gauthier (singur logica si posibila in cazul maladiei Freiberg), deoarece ar fi impus o descarcare obligatorie a ante-piciorului pentru 6 saptamani, ori D-voastra ati mers fara descarcarea corespunzatoare a ante-piciorului (pantof terapeutic).
- o osteotomie de tip Gauthier nu ar fi fost posibila prin anestezie locala;
- nu stiu ce se intampla la nivelul degetului al doilea, cat timp nu cunoastem procedura chirurgicala practicata;
- durerile "din talpa"ar putea semnifica o metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
adica persistenta problemei originare, care a determinat si aparitia maladiei Freiberg;
- cuantificarea situatiei actuale presupune examinare clinica directa si studiul radiografiilor initiale si actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Kohler

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: