Lene cronica.

08-04-2010
Chast
Nu este medic/terapeut
Chast
Buna ziua, am si eu o mica intrebare.. de un an incoa, am o lene-n mine inimaginabila. Adica, n-ar fi prima data. Cand mai urlau ai mei dupa mine sa fac curatenie sau una, alta ok, aia era lene normal, de copil care n-are chef. Insa acum, e diferit. Abia pot sa ma ridic din pat pana la wc cand ma gandesc ca sunt atatia pasi si nu stiu cum sa explic insa.. pur si simplu, stau cocosata, mi-e lene sa vorbesc, sa ma misc.. sa orice.

Acum doua dimineti am avut probleme cu piciorul stang, m-am trezit din somn cu o durere la gamba stanga, muschii s-au miscat, mama lor. Un prieten care a avut acelasi lucru mi-a spus ca-i de la lipsa de calciu. Sa incep oare sa iau si eu?! Nu consum fructe si legume mai.. de fapt, n-am mai consumat decat o portocala tot anul asta. Restul, fast food.

Oricum, nu stiu daca lipsa de calciu sau vitamine ar putea sa explice de ce n-am chef de absolut nimic si nu, nu-s depsresiva. Multumesc daca pot avea un raspuns.
13 comentarii
0
08-04-2010, ora 07:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu vitamine si minerale sintetice nu faci nimic decat sa-ti dereglezi si ce mai ai sanatos in corp.
Mai bine te lipsesti de ele de cat sa mai dai si in anemie cronica din cauza lor asa cum se intampla foarte des. Lene acestea este cauzata de felul de mancare pe care o consumi. Atata vreme cat ramai fana la fast food vei avea nu numai lene ci si alte boli caci chimicalele din mancare si mancare moarta favorizeza producerea la multe bacterii nesanatoase, exces de azot si nitrati in sange care produc astfel de simptome.
Mergi la o farmacie homeopata si cumpara Acidum nitricum CH9 sau CH12 si suge din 2 in 2 zile cate o granula sub limba, in total de 4-5 ori si vezi daca te ajuta sa mai scapi de lenea indusa de chimicale. In 80% din cazuri ajuta si merita incercata. Iti curata oricum ceva sangele.
0
08-04-2010, ora 07:36
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Sau ceva de-a dreptul banal!
Fast-foodul acidifaza, deci elimini sau reduci astfel de aberatii si-ti creezi niste obiceiuri sanatoase, cum in geneal s-ar astepta sa faca oamenii.

Uite un exemplu de tabel alcalin-acid, deruleaza pana jos.

http://www.angelfire.com/az/sthurston/acid_alkaline_foods_list.html

Astfel nu faci decat tranzit inutil de Ca, organismul nu il pastreaza.
0
08-04-2010, ora 10:29
Chast
Nu este medic/terapeut
Chast
Eram sigura ca trebuia sa aibe ceva legatura cu mancarea. Multumesc pentru raspuns. Am noroc totusi ca am un organism destul de dragut care ma tine slaba indiferent daca fac sau ba miscare, daca mananc prostii insa.. n-as vrea sa vad cat colesterol am in mine.

Multumesc din nou pentru timpul acordat si o zi placuta, voi incerca metodele!
0
08-04-2010, ora 11:09
monicamm85
Nu este medic/terapeut
monicamm85
In cazul tau lenea de care vorbesti ar putea avea de-a face cu o stare de oboseala cronica din cate ai mentionat. Cel mai bine ar fi sa incerci niste remedii homeopate. Am gasit mai demult niste informatii despre sindromul oboselii cronice in cazul caruia erau indicate anumite tipuri de tratamente. In cazul in care te intereseaza sa afli mai multe, imi poti scrie-*. Iti pot furniza cateva dintre ele, poate au efect. Insa, cel mai important, asa cum ti-au spus si scarface si germont, e o necesitate pentru binele tau sa renunti la fast food pentru ca are o mare contributie la starea ta fizica si psihica.

(*modificat de administrator)
0
08-04-2010, ora 11:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca inca nu ai vazut filmul Supe size me, inchiriaza-l si uita-te la el. Este reality Tv cu un american - Morgan Spurlock- care a decis sa faca un test pe el si sa se hraneasca ceva timp numai de la McDonalds. Dupa 30 de zil doctorii l-au sfatuit sa opreasca experimentul pt. ca isi cam distrusese ficatul si dupa cate stiu daunele primite numai de la aceste 4 saptamani, care contineau si salate destule, le mai are inca. IN 30 de zile -sa ingrasat cu 11 kg, adica cu 13% din greutatea lui.
0
09-04-2010, ora 08:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În cazul în care aflaţi remediul împotriva lenei, comunicaţi-mi-l şi mie. Sunt interesat. Scrieţi la subiect: "Doctore, tratează-te pe tine însuţi !"
0
09-04-2010, ora 12:52
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
S-ar putea sa nu fie vorba de lene ci de o mare neputinta. De obicei de la nervi vine aceasta neputinta.
Si eu o am. Chiar ma obseda mult pe la 16 ani ca sunt lenesa, ma si invinovateam, de fapt aveam o astenie puternica cu depresie.
Ce ar fi sa te duci la un psihiatru sa ii spui si lui? Nu cred ca la tine sa fie asa grav ca la mine.
Doamne ajuta!
0
10-04-2010, ora 13:14
iozsaandreea
Nu este medic/terapeut
iozsaandreea
Da, din nefericire simtomele pe care tu le scri le-a avut si mama mea, aceeasi lene inexplicabil cand ar fi vrut sa doarma nonstop...eu ti-as recomanda sa mergi la un neurolog, nu ca asta ar fi problema. Dar in cazul mamei mele simtomele au persistat ani si ani pana cand mersul la un neurochirurg a fost deja prea tarziu, i s-a descoperit o tumoare pe creier...benigna dar mult prea mare. Un RMN nu cred ca ar strica, ca sa se evite orice neclaritate. Mama a facut tumoarea in urma cu vreo 10 ani de la o lovitura la cap, sau cel putin asa se banuieste.
Multa sanatate
0
13-04-2010, ora 11:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista remedii homeopate pt. "lenea" cauzata de anumite toxine din sange care se acumuleaza in corp ca de ex. nitratii, nitriti si substante care contin mult azot (NO2, NO, gaze de esapament, etc)
Nitrat este in sol, in ingrasaminte, in salate, in orice leguma, in aer poluat, in tevile de apa zincate.

Antidotul cel mai eficient la aceste toxine pe care la avem toti in corp este remediul homeopatic Acidum nitricum.
Se foloseste in dilutiii nu prea inalte C9, C12 sau cel mult C15.
Se ia de 3-5 ori cate o granula la interval de 2 zile. Rau nu are ce sa faca, mai ales ca remediu homeopat, si cu atat mai putin caci dupa cum am spus nu exista un om fara exces se azot si nitrati in sange, mai ales daca are o viata sendentara sau traieste la oras sau mananca legume de la sol pe care se folosesc ingrasaminte chimice.

In plus cine a luat antibiotice in ultimul timp are oricum nevoie de acest remediu care este cunoscut ca fiind un antidot dupa folosirea de antibiotice (care maresc nivelul de combinatii de azot toxice in organism)

Am vindecat pe multi de astfel de simptome gen "lene" cu acest remediu al carui efect in acest domeniu nu este de fapt cunoscut in homeopatie si este bazat pe propria descoperire si anumite cunostinte de biochimie si experienta pe corpul propriu. Si eu am suferit de o lene fizica putin explicabila care s-a dus de abi duap ce am luat de 2 ori acest remediu:
Acidum nitricum nu va ajuta la toti, caci trebuie sa se potriveasca cauzei, dar dupa experienta mea de pana acum ajuta cam la 80% -90 % la cei cu "lene" cauzata de toxine.
Acest remediu il dau des la inceputul unei terapii de cateva ori.
0
13-04-2010, ora 15:04
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Scarface,
stiu ca esti intruchiparea vindecatorului pe pamant si ca homeopatia nu are limite, dupa cum spui, dar gandeste-te la un lucru pe care il ignori sistematic, acesta este un forum medical, nu de homeopatie, asa ca fa mata bine si pleaca pe un forum de homeopatie, unde poti discuta cu cine vrei si cat vrei.Ok?Si spune acolo tot ce-ti trece prin minte, fa-ti acolo prozeliti si intrati acolo in nirvana homeopatiei!
0
16-04-2010, ora 03:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Chast,
Nu e vorba de lene, ci de depresie, chiar daca nu plangi sau esti trista. Depresia este o boala cauzata de un dezechilibru chimic al neurotransmitatorilor. Du-te deci la un psihiatru si povesteste-i despre simptomele tale. Trebuie tratata boala altfel poate avansa.
Cunosc pe cineva care a trecut exact prin aceleasi lucruri ca si tine dar starea i s-a ameliorat cu o doza minima de antidepresiv.
0
16-04-2010, ora 13:16
anaid09
Nu este medic/terapeut
anaid09
In trecut depresia era denumita lene inexplicabila, acum stim ca e depresie...Nu implica neaparat tristetea persistenta, e de ajuns sa te confrunti cu lipsa de energie, pierderea interesului pt activitatile care iti faceau placere, lipsa chefului de a face si cel mai marunt lucru.Daca o lasi netratata, vor apare si simptomele de tristete pe langa cele cu lipsa energiei, deci va fi mai grava.
Mergi cu incredere la un medic psihiatru si spune-i simptomele tale.Numai cu tratament antidepresiv vor trece!
0
17-04-2010, ora 16:18
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Chast!SI eu sufar de dpresie atipica si pot spune ca acum cativa ani, cand a inceput sa se manifeste, a inceput tot ca si la tine, prin acea senzatie de lene.Si eu am crezut ca sunt lenesa, si am ajuns sa ma fortez sa fac unele lucruri marunte.Aceasta lene s-a intins cu timpul:nimic nu-mi mai facea placere si totul s-a afundat intr-un gol sufletesc.Pentru inceput eu zic sa te consulti cu medicul de familie si eventual sa-ti faci niste analizele, din cate stiu si lipsa de calciu poate da astfel de simptome.Iti doresc multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  • Aproape jumătate dintre pacienții cu COVID-19 îndeplinesc criteriile de diagnostic pentru sindromul de oboseală cronică
  • Femeile sunt mai grav afectate de sindromul de oboseală cronică - studiul DecodeME
  •