leucopenie

15-07-2007
christinutz
Nu este medic/terapeut
christinutz
ce inseamna daca am leucopenie? numarul de leucocite este mult sub limita normala. poate fi semnul unei boli? va multumesc aniticipat
16 comentarii
0
20-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Leucopenia reprezinta intradevar scaderea numarului de leucocite din sange. Ar fi fost mult mai bine daca ati fi dat mai multe relatii, ca de exemplu: nr. leucocitelor, respectiv procentele neutrofilelor, limfocitelor, monocitelor, eozinofilelor, bazofilelor de pe buletinul de analiza; ce analize ati mai facut si cum sunt rezultatele si daca va deranjeaza ceva. Leucopenia poate sa apara in multe situatii cum sunt infectiile virale, unele parazitare, probleme splenice, anemii cronice, diverse colagenoze, etc. Acum depinde cat de severa e leucopenia. Cel mai bine e sa colaborati cu medicul dvs de familie care va cunoaste antecedentele medicale si va poate indruma mai departe daca este cazul.
Numai bine!
0
20-07-2007, ora 00:00
christinutz
Nu este medic/terapeut
christinutz
va multumesc pentru raspuns... revin cu alte date:
nr. leucocite: 3.52 e3/uL
neutrofile: 1.3
neutrofile %: 36.9%
limfocite %: 52.8%
monocite %: 8.01%
eozinofile %: 1.91 %
bazofile %: 0.415 %
eritrocite: 3.78 e6/uL
Hb. eritrocitara medie: 32.7 pg
Conc. eritrocitara medie in Hemoglobina 37.1 g/dl
Variatia distributiei eritrocitare: 15.1 %
numar trombocite: 139 e3/uL

va multumesc anticipat
0
22-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este o leucopenie cu neutropenie moderata, o usoara scadere a numarului de trombocite.
Hemoglobina eritrocitara medie si concentratia eritrocitara medie in Hb usor crescute pot indica prezenta unor sferocite (eritrocite de forma sferica) ce au un continut mai mare de Hb; un deficit de vitamina B12 sau acid folic; sau e posibil sa apara crescute datorita unor interferente cu alti parametri ce determina turbiditate crescuta a sangelui (ex. lipide crescute) si atunci apar valori fals crescute.
Dupa indici imi dau seama ca Hb e in jur de 12, 3 g/dl ceea ce e bine, iar variatia distributiei eritrocitare usor crescuta semnifica prezenta eritrocitelor de marimi diferite.
Sigur ca analizele nu pot fi interpretate decat asociindu-le contextului clinic, de aceea v-am indrumat spre medicul de familie.
Nu sunt niste rezultate care sa va sperie, insa pentru linistea dvs puteti sa mai faceti o hemoleucograma luna viitoare sa vedeti daca apare vreo modificare.
Multa sanatate!
PS. Scuze pentru "intradevar" (= intr-adevar) din mesajul postat anterior, nu s-a tastat cratima.
0
25-03-2008, ora 00:00
feli
Nu este medic/terapeut
feli
Buna ziua,
intrevin si eu cu o nelamurire pe care o am legat de analizele copilului meu in varsta de 6 ani si 11 luni. din buletinul de analize reiese ca indicele de distributie eritrocitara este un pic peste medie adica 15.50, si ASLO de asemenea 128.9
va rog sa imi spuneti daca acest lucru trebuie sa ma ingrijoreze.
in speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat
0
28-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
ASLO este in limite normale pentru varsta lui, iar RDW (indicele de distributie eritrocitara) nu prezinta o crestere semnificativa si nu are semnificatie deosebita atat timp cat celelalte valori ale hemoleucogramei sunt in limite normale.
Numai bine!
0
29-03-2008, ora 00:00
feli
Nu este medic/terapeut
feli
Va multumesc foarte mult. intre timp am ajuns la medicul de familie care a recomandat fier haussman, vit c picaturi naturale, picovit, si moldamin 4 injectii.
0
28-05-2008, ora 00:00
irinab
Nu este medic/terapeut
irinab
Buna ziua!

In urma analizelor am inregistrat o usoara leucopenie 3, 96
hemoglobina11, 7
eritrocite 4, 06
limfocite 1, 41
monocite 9, 12
Bazofile 0, 061
Eozinofile 0, 106
hematrocrit 36
Mi-as dori parerea dumneavoastra asupra acestor valori.

Multumesc frumos!
0
05-06-2008, ora 00:00
feli
Nu este medic/terapeut
feli
Buna ziua din nou,

indraznesc sa revin si sa va cer ajutorul in deslusirea analizelor pe care le-am refacut. pe buletinul de analize al copilului meu (7 ani)ridicat azi, au reiest urmatoarele analize "diferite":

SIDEREMIE - 53 valoarea normala fiind aici trecuta 59-158
Proteina C reactiva (CRP) - 0.6 limita fiind 0.5
la Hematologie
MONOCIT 12.9% limita fiind 10

la urina biochimie si sediment

DENSITATE 1033 limita fiind 1015-1025
PH - 8 limitele 4.8-7.4
iar ca rezultat la urina sediment : rare celule epiteliate scuamoase, rare leucocite, prezente cristale de oxalat de calciu, prezent fosfat amorf.
Daca ma puteti ajuta sa imi explicati ce inseamna aceste valori, in conditiile in care el a facut 4 injectii cu moldamin (1/saptamana) pentru Also 128, 9.
va multumesc anticipat
0
14-07-2008, ora 00:00
once80
Nu este medic/terapeut
once80
...fratelui meu i-a fost rau vreo doua zile, dupa care starea i s-a agravat...l-am dus la spital in Campina, unde a fost diagnosticat prezumtiv cu Leucopenie...dar acestia l-au trimis la Spitalul Judetean de Urgenta din Ploiesti...ei au venit cu acelasi diagnostic...am aici si un mic grafic daca-l pot numi asa:
WBC - 2.7X10 la puterea 3/μ∟
RBC - 4.51x10 la puterea 6/μ∟
HGB - 13.3g/d∟
HCT - 40.0%
MCV - 88.7f∟
MCH - 29.5pg
MCHC - 33.3g/d∟
PLT - 136x10 la puterea a 3-a/μ∟

LYM% - 39.6%
MXD% - 17.0%
NEUT% - 43.4%
LYM# - 1.1X10 la puterea a 3-a/μ∟
MXD# - 0.5x10 la puterea a 3-a/μ∟
NEUT# - 1.1x10 la puterea a 3-a/μ∟
RDW_SD40.6f∟
RDW_CV11.5%
PDW - 13.1f∟
MPV - 10.4f∟
P_LCR - 27.8%
As vrea sa stiu ce inseamna toate acestea si cat de grav este.
Multumesc anticipat.
0
17-04-2009, ora 18:31
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Cam la o saptamana de la o raceala cu guturai si dureri in gat(care a trecut f repede fara antibiotice) si la doua zile de la o dispepsie cu diaree si febra(si asta a trecut repede doar cu smecta, nexium si regim) am facut o analiza a sangelui si mi-a iesit un nr mai mic de leucocite(3, 2) si neutrofile.restul valorilor sunt in limite normale.
Intrebarea mea: ar fi putut viroza si dispesia recenta sa influenteze nr de leucocite?
La cat timp ar trebui sa repet analiza?sau cui ar trebui sa ma adresez?
Mentionez ca am o stare generala f buna(cu pofta de mancare, fara febra, fara stari de oboseala)
Inca un amanunt(poate are importanta): am 31 de ani.
Va multumesc!
0
03-12-2009, ora 07:47
rida
Nu este medic/terapeut
rida
sunt f speriata, fiica mea de 21 ani, a avut o viroza, cu febra mare, a luat si antibiotic, a facut si mici petesii in cerul gurii, de la proposept se pare ca alte sangerari nu a avut, motiv pt care i-am facut o hg care ma cam ingrijoreaza..A stat acasa 5 zile, acum a plecat la facultate.wbc 3, 3*1000, gran1, 3*1000, mid 12, 4%, gran 37, 9%, mch 26, 6, mchc 31, 7, plt 134*1000.pct 0, 104%
0
27-07-2010, ora 18:56
giorgiana87
Nu este medic/terapeut
giorgiana87
as vrea sa stiu ce inseamna daca am nr acestea de:
ertrocite:3, 78
hematrocrit 36, 79
hemoglobina eritrocitare medie: 33, 36
latimea distribuita eritrocitare:10, 81
bilirubina directa:0.26
creatina serica:1.23
0
04-08-2011, ora 15:53
manootzu
Nu este medic/terapeut
manootzu
Buna ziua.
In urma analizelor periodice mamei mele i-au iesit urmatoarele rezultate:
Hematologie:Eritrocite: 1, 64
Hemoglobin: 6, 00
Volum eritrocitar mediu: 106
Hemoglobin eritrocitara medie: 36, 6
Concentratia de hemoglobina eritrocitara medie: 34, 5
Latimea distributiei eritrocitelor: 17, 4 *
Leucocite: 3, 1 *
Neutrofile %: 50, 00
Eozinofile%: 1, 8
Bazofile%: 0, 4
Limfocite%: 36, 6
Monocite %: 11, 2 *
Neutrofile:1, 6 *
Eozimofile: 0, 1
Bazofile: 0, 0
Limfocite:1, 1 *
Monocite: 0, 3
Trombocite: 265 *
Vol trombocitar mediu: 8, 6
Trombocitocrit: 0, 23
Latimea distributiei trombocitelor: 18, 1

Biochimie sange:

Glucoza: 101, 9
Urea: 36, 1
Acid uric: 2, 26
Creatinina:0, 56
Asl/got: 11, 2
Alt/gpt: 8, 3
Cholesterol: 141, 1
Trigliceride: 150, 2
Magneziu: 2, 03
Fier: 211, 2

Medicul de familie ingrijorat de rezultate a trimis-o la sectia de hematologie de la noi din oras. Acolo i s-a mai facut o analiza pentru a verifica nivelul de B-uri din organism (cel putin asa am inteles eu) si i s-a spus ca daca acesta iese ok, va face un tratament cu vitamine, daca nu vor fi nevoiti sa ii faca punctie in coloana. Au mai mentionat si ceva despre o posibila transfuzie in cazul in care se ajunge la punctie.
As dori daca se poate si o a doua parere, sau macar un sfat.
Va multumesc din suflet.
0
19-06-2012, ora 16:09
olteanu gina
Nu este medic/terapeut
olteanu gina
am o fetita de 3ani si 4 luni si mi s-a spus anul trecut in urma unei perioada in care avea temperatura aca ara vea leucopenie, binenteles si in urma unor analize. analizele indicaua atunci un numar de ~2900-3100 de leucocite.
intr-un finala copilul meu si-a revenit nu mai avea temperatura.

dupa o perioada de o luna am refacut analizele ( din ce imi aduc aminte ) iar analizele au fost bune. stiu ca leucocitele erau 4300-4600( am facut analizele la doua laboratoare in spital).

acum :a facut o indigestie fara temperatura, apoi temperatura o zi, apoi herpangina ( mi s-a spus de la o.r.l.). asta s-a intamplat intr-o saptamana. cat a fost in spital cu indigestia analizele indicau un nr. de 2900de leucocite.
va rog sa-mi spuneti cu ce ma confrunt?????
si ce trebuie sa fac ?????????????
0
17-10-2012, ora 18:33
dany77
Nu este medic/terapeut
dany77
Buna ziua,
Ma numesc Daniel si vreau sa aflu parerea dvs.
Mamei mele i-au iesit aceste valori care nu sunt in parametrii de referinta:
-leucocite 3, 07 10^3/ul
-neutrofile% 62, 9%
-limfocite% 22, 5%
-limfocite 0, 69 10^3/ul
-mchc 31, 9 g/dl
-latimea distributiei eritrocitare 15, 9
-trombocite 74 10^3/ul;
Rezultatul a fost :leucopenie usoara
Doctorul i-a recomandat:modulograma, biopsie osteomodulara, ecografie abdominala, anticorpi, antitrombocitari(liber+legati)
E ceva grav?Trebuiesc facute toate analizele?Ce se recomanda ca tratament?
Multumesc mult.
0
27-07-2018, ora 13:58
myky400
Nu este medic/terapeut
myky400
Buna ziua, fiica mea in varsta de 23ani are poliartrita reumatoida de un an si jumate. Face tratament cu Plaqenil. La inceputul bolii a facut 7 luni metotrexat injectabil si ca reactie adversa a facut leucopenie. Valorile leucocitelor sunt cam 3.5 - 3.8 la fiecare set de analize si nu stiu ce sa fac sa ajunga la val normale.va rog ajutatima sa gasesc rezolvare la aceastaproblema. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  •