Durere in ureche la vant/ curent/ aer

26-04-2020
CoriM
Nu este medic/terapeut
CoriM
Buna ziua,

Am avut o raceala la inceputul lui ianuarie, cu o usoara si intermitenta durere in ureche, pe care am tratat-o (in urma unui consult la medicul de familie) cu augmentin 7 zile si ceva picaturi de nas (rhinxyl- cred). Urechea o simteam si infundata. De atunci am tot avut perioade in care am fost mai bine si perioade in care iar am avut atat dureri de ureche, in gat, si senzatia ca racesc iar si ureche infundata. Am fost la ORL, dupa vreo 3 saptamani de la incheierea tratamentului: mi s-a facut o audiograma si s-a constatat ca auzul imi e scazut, dar nu mi s-a spus cauza; mi s-a dat tratament su synusan si biorinil pe care l-am facut dar nu am avut niciun rezultat, decat o usoara imbunatatire temporara. De atunci urechea imi e in continuare infundata, trebuie sa port non-stop urechile acoperite, altfel la cel mai mic vant, curent, daca e geamul rabatat la camera, am senzatia ca aerul imi patrunde pana in interiorul capului (ca si cum nu are nici o bariera), il simt rece si ma doare urechea foarte tare si apoi ma ia durerea de cap. Mentionez si ca ochii imi sunt mai incarcati cu secretii dimineata, decat de obicei, la intersectia tragusului cu obrazul, daca apas in anumite puncte, mi se transmite o durere extrem de puternica pana in interiorul urechii. Mentionez ca la cealalata ureche am hipoacuzie de vreo 10 ani, si imi e frica sa nu-mi pierd auzul si la aceasta. Iar acum incep sa am dureri si in cealalta ureche cand pun presiune la baza tragusului. Ca stare generala ma simt mai slabita.

Va multumesc si astept cu mare intres raspunsul dvs.
1 comentarii
0
26-04-2020, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Trebuie clarificat cauza durerii la ureche.
Dacă este otita... Timpanul este inflamat și asta se vede la otoscopie
Dacă exista infecții dentare asta da dureri în urechi la frig și mai mult seara după 18..19..si noaptea
Dacă este un faringe iritat de la acidul gastric se simte și un gâdilat în gat, tuse uscata, usturimi și durerea urca de pe gat în sus. Aceasta inflamație duce și la inundarea trompei lui Eustache... Care poate da scădere de auz pe Transmisie... Senzația ca la munte sau la Avion decolare, aterizare
2.gasiti adresa mea de mail pe forum și îmi trimiteți audiograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •