Lichid la genunchi infectat

04-12-2012
paslariu
Nu este medic/terapeut
paslariu
Buna ziua!Am mai multe probleme de sanatate dar inca nici un diagnostic exact, am facut rmn la recomandarea
unui medic reumatolog in urma rezultatului HLA b21 prezent si a numeroase dureri la nivelul coloanei a miinii
drepte a genunchilor etc rezultatul fiind sacroiliita sting precoce asta se intimpla in martie in urma altor analize sunt suspecta de poliartrita CCP 28, 75 dar mai nou am facut lichid la gen. sting mi a fost extras lichidul de acelasi medic aproximativ 8 seringi mi a facut inf. cu GOONE dar ma doare in continuare gen. nu am nici o stabilitate pocneste foarte tare si mi aspus ca trebuie sa ma operez, problema mea cea mai mare este ca lichidul este infectat
si mi s a dat tr. cu methotrexate de 2, 5 mg de cite 3 pastile pe saptamina si flexodon.Daca puteti sa ma ajutati sa inteleg de ce mi a dat citostaticul daca nu am poliartrita si nu am nici o forma de alt cancer?Mentionez ca am 37 de ani 1, 55 inaltime si am 75 kg.Sunt foarte comfuza si nu stiu ce sa fac unde sa mai fac investigatii cele de pina acum le am facut la Centrul de boli reumatismale dr Ion Stoia, si nu stiu cit e de grav ca lichidul este infectios si de ce l am facut ca nu am cazut si nici nu m am lovit.multumesc mult si multa sanatate.
6 comentarii
0
04-12-2012, ora 16:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
de unde ganditi ca genunchiul ar fi infectat? daca este infectat ce investigatie a confirmat aceasta afirmatie si ce bacteria a fost gasita in genunchi? ce tratament ati primit impotriva infectiei? o articulatie infectata necesita un tratament chirugical de urgenta.
0
04-12-2012, ora 17:30
paslariu
Nu este medic/terapeut
paslariu
Mi a trimis acel lichid din genunchi la analiza si mi a spus ca au iesit 18000 leucocite si tot acolo mi a spus ca asta inseamna ca lichidul este infectat dar cum analizele la singe au iesit bune nu se stie cauza infectiei si m a trimis acasa cu tratamentul mai sus mentionat nu se stie intre ghilimele mi au zis ca ar putea fi de la spondilita de aceea sunt confuza ca odata mi se spune ca am spondilita acum ca am poliartrita dar nici asta nu e sigur si totusi mi au dat metotrexat care cred ca pe linga bine face foarte mult rau.multumesc pt parerea dv.
0
04-12-2012, ora 19:56
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
numarul crescut de leucocite din lichidul sinovial poate fi un semn pentru o infectie intraarticulara, insa acesta este numai o presupunere pana in momentul in care laboratorul nu confirma printr-un examen microbiologic ca sunt, si care bacterii in articulatie. deci trebuie un examen microbiologic cu antibiograma pentru a putea confirma sau a exclude infectia. numar mare de leucocite poate fi si din cauza unei boli autoimune care a atacat articulatia, insa consecintele nu sunt acelasi ca si la o infectie bacteriala
si daca a ajuns la concluzia ca aveti o infectie in genunchi, ce a facut pentru combaterea infectiei? cum am scris o infectie intraarticulara este o urgenta chirurgicala, deci trebuie operata, spalata, tratata cu antibiotice. pentru infectie nu ati primit nici un tratament.
metotrexatul se administreaza des in boli autoimune, este un tratament destul de frecvent, insa daca este ideal si in cazul Dvs nu pot sa-l apreciez, cereti parerea unui reumatolog.
0
04-12-2012, ora 20:18
paslariu
Nu este medic/terapeut
paslariu
Pentru infectie nu mi a dat nimic si nu am fost prea informata la momentul respectiv despre ce se intimpla dar cum eu eram in atentia d nei doctor si ma trata de spondilita cred ca dinsa banuieste ca e de la boala infectia tin sa mentionez ca dna doctor e reumatolog dar o sa fac tot posibilul sa mai consult si parerea altui medic multumesc mult pt sfaturi, dv ce credeti ar trebui sa mai fac radiografie rmn ce credeti ca m ar ajuta?
0
04-12-2012, ora 20:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui claraficata daca aveti infectie in genunchi sau nu. cum am mai scris o boala autoimuna poate provoca o problematica articulara care sa se manifeste prin acumulare de lichid intraarticular cu multe leucocite in lichid, insa poate fi si din cauza unei infectii, acest lucru trebuie clarificat. daca boala autoimuna este echilibrata prin medicatie poate ca si problemele articulare se vor ameliora.
pentru a decide necesitatea altor investigatii radiologice a genunchiului consultati-va cu un ortoped, el ar putea decide de ce investigatii aveti nevoie dupa un consult fizic
0
04-12-2012, ora 20:52
paslariu
Nu este medic/terapeut
paslariu
multumesc mult o sa tin cont de parerea dv si o sa consult un ortoped in acelasi timp cu medicatia si poate o sa fie bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: