lipsa aer, oboseala, sufocare

19-01-2018
cristi23
Nu este medic/terapeut
cristi23
Buna ziua,

Am 27 de ani, am fost activ toata viata ( am fost la sala am alergat etc ). Totul a inceput usor acum 3 ani de zile avem foarte mici dificultati in a respire ( simteam ca aerul care il trag nu ma satisface ). Pe vremea aceea fumam cam un pachet de tigari pe zi, m-am lasat de fumat pentru cateva luni dar nu a avut niciun effect.
De-a lungul timpul aceste simptome au devenit din ce in ce mai puternice simteam pur si simplu ca am alergat 10 kilometrii si nu pot sa ma odihnesc chiar daca stateam jos iar simptomele durau cam 1 ora.
Astazi am aceste simptome in fiecare zi, obosesc mult mai repede, nu pot sa dorm pe burta aproape deloc deoarece imi ia tot aerul, simptomele mai apar imediat dup ace mananc si ma intind in pat ( indifferent ce mananc sau cat mananc ), nu am gasit nici un trigger pentru aceste senszatii de cosmar.
Nu ma panichez nu ma alarmez in timpul lor.
Am fost la control la inima si plamani ( nu foarte detaliate ) si au iesit bine.
As dori sa stiu si eu ce poate fi deoarece a devenit foarte greu si extenuant sa traiesc cu starea asta in fiecare zi
2 comentarii
0
19-01-2018, ora 15:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate. Mergi si la endocrinolog pentru un control si daca analizele ies bune, mergi la psihiatru, psiholog.
Orientativ poti sa iti faci un test de anxietate pe net. Dar cred ca ai ceva usor.
0
16-02-2019, ora 14:51
Dth
Nu este medic/terapeut
Dth
Imi lasa ti va rog o adresa de e mail, am vazut ca aveti f multe postari cu niste sfaturi si as vrea sa stau putin de vb cu dvs la telefon. Poate facem schimb de nr de tel pe e mail.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: