Lipsa calciului duce la o crestere rapida in inaltime?

39 comentarii 1 2
0
21-04-2014, ora 23:45
alex251
Nu este medic/terapeut
alex251
daca am 16 ani si 1.70 (sunt baiat) pot ajunge la 1.85 sau macar 1.80?
0
11-05-2014, ora 17:50
anamaria301
Nu este medic/terapeut
anamaria301
Am 15 ani si am 1.68 sunt fata...am vreo sansa sa mai cresc pana la 1.73?
0
12-05-2014, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este practic imposibil sa aflati cat veti mai creste.
In orice caz, nu puteti influenta in nici un fel procesul de crestere in inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
20-04-2015, ora 10:10
pcl
Nu este medic/terapeut
pcl
Buna ziua,
am un baiat de 12 ani (in iulie va implini13 ani) si are o inaltime de 1.77 cm.
sunt un pic ingrijorata, ce cerdeti ca ar trebui sa fac? cum as putea scadea ritmul de crestere ;" creste vazand cu ochi".unde ar trebui sa ma adresaz?
multumesc,
0
20-04-2015, ora 17:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu puteti modifica ritmul de crestere decat cu pretul unor complicatii incredibile.
O consultatie la endocrinolog poate insa decela o posibila cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-11-2015, ora 22:52
WesT197
Nu este medic/terapeut
WesT197
Buna Seara!
Sunt baiat - 18 ani 1.69 inaltime :( As vrea sa ma mai inalt macar 4-5 Cm. Ce as putea face ? Sau sa iau ceva tablete? Tata are 1.71 iar mama 1.65. Verii mei si-au intrecut parintii in inaltime si cu 15cm parintii lor fiind mici.
0
07-11-2015, ora 22:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu puteti modifica ritmul de crestere decat cu pretul unor complicatii incredibile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-01-2016, ora 22:03
andrugabriel16
Nu este medic/terapeut
andrugabriel16
Buna ziua!
Sunt un baiat in varsta de 16 ani, cu o intaltime de 1, 85m. Anual continui sa cresc 2-3cm.
Credeti dumneavoastra ca as avea sansa la 1, 90m? Joc basket la echipa de 3 ani si nu mi-am intrerupt deloc cresterea. Parintii mei nu sunt inalti, insa eu continui sa cresc. Cat de efort, nu merg la sala si nu am o dieta specifica, mananc bine si nu sunt subnutrit.
0
05-01-2021, ora 00:27
Lacrima tacerii
Nu este medic/terapeut
Lacrima tacerii
Bună seara, doresc și eu să pun o întrebare pe acest forum cum au făcut toți ceilalți colegi de pe site dar pt că nu am înțeles în ce căsuța trebuie să scriu..am să scriu aici (in speranța că o să vadă un medic și o să-mi de-a un răspuns...
Am luat în urmă cu 5 luni supradoză cu vitamine de la Berea pt copii. Menționez că că in loc sa iau un drajeu pe zi, am mâncat un flacon cu 60 de drajeuri cu vitamine de la Beres in decurs de o săptămână (au fost delicioase la gust)Și am făcut acest lucru timp de 3 săptămâni, adică am luat în 3 săptămâni 3 flacoane cu vitamine a câte 60 de drajeuri...
Menționez că timp de 3 săptămâni nu m-am durut absolut nimic însă după 3 săptămâni de dopare am pățit socul vieții mele !!!! adică peste noapte, într-o singură zi am crescut în înălțime de la 1, 65 la 1, 75 și culmea!!am simțit la propriu cum cresc in înălțime în sensul că am simțit în acea noapte un fel de întindere in zona intima (am simțit la propriu cum se lungesc oasele și ligamentele )și a doua zi m-am trezit că sunt mai înaltă cu 10 centimetri (cel puțin!!)
Întrebarea mea este dacă pot să fac ceva să îmi revin la înălțimea normală pt că îmi dau seama că eu sunt vinovată pt dopajul in exces pe care l-am făcut!!!
Mulțumesc anticipat și sper să îmi ofere măcar un medic un răspuns!!!
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •