Logest incepute a 5a zi

23-01-2010
fluturelu
Nu este medic/terapeut
fluturelu
In urma unei consultatii cu medicul ginecologic (intr-o zi de joi, prima zi de menstruatie) mi s-au recomandat contraceptivele orale Logest, administrarea urmand sa inceapa cu ziua de luni, spunandumi-se ca isi fac efectul din prima zi.
Am citit pe prospectul lor, dar nu scrie incepand de cand isi fac efectul.

Vreau sa stiu daca am fost protejata saptamana aceasta, avand in vedere ca am inceput administrarea contraceptivelor luni (a 5a zi de menstruatie).
5 comentarii
0
23-01-2010, ora 12:49
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
De la a 7a pastilutsa. nu o sa mai fie absolut nici o problema.
0
23-01-2010, ora 14:38
fluturelu
Nu este medic/terapeut
fluturelu
Asta stiu, dar ceea ce nu inteleg e de ce mi s-a spus ca isi vor face efectul incepand cu prima pastila, care a fost luata in a 5a zi de menstruatie.
0
23-01-2010, ora 14:54
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
M, aici nu stiu chiar ce sa iti raspund, dar s.o gandii la faptul ca, cand esti pe ciclu si le iei, nu poti sa ramai oricum..si ceva zile dupa..si in timpul acesta isi fac si ele efectul mai bine..
0
24-01-2010, ora 20:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca sunt incepute in oricare din primele 5 zile ale ciclului, efectul contraceptiv este deplin incepand de la prima pilula.
Daca sunt incepute DUPA aceasta perioada, efectul contraceptiv este deplin DUPA a 7-a pilula.
Prin urmare, va calificati pentru cazul A: in cazul dv, efectul se instaleaza odata cu prima pilula.
Acum e mai clar ?
0
24-01-2010, ora 23:46
fluturelu
Nu este medic/terapeut
fluturelu
E clar, multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul