Se poate instala o sarcina in ultimele zile de anticonceptionale?

13-06-2007
Clauk
Nu este medic/terapeut
Clauk
Iau Logest de 3 luni, si luna asta am.. bulit-o. Eu iau pastiluta cam pe la orele 22-23, dar luna asta a fost haotica, si luam cand la 22, cand la 12 noaptea, apoi am uitat una si am luat-o la 8 dimineata. Urmatoarele zile, am luat corect, tot in limita celor 2 ore, apoi iar am uitat si am luat-o la 5 dimineata. dar, din cate tin minte, nu cred sa fi depasit vreodata cele 12 ore.
Acum e miercuri, ultima pastila am luat-o duminica seara, si luni si ieri am avut spotting, azi nu mai am nimic, si am facut test (Ozone) si mi-a iesit negativ...
Intrebarea mea este: daca am ramas insarcinata in perioada ultimelor pastilute, la cat timp se pozitiveaza testul de sarcina? De fapt, puteam sa raman insarcinata in.. sa zicem.. ultimele 5 zile? Sunt speriata, si nu prea am timp sa ma duc la doctor, sunt in sesiune... De fapt, mie imi aparea menstruatia in primele 2-3 zile de la ultima pastila, sa se fi dereglat ceva luna asta din cauza administrarii neregulate?
5 comentarii
0
13-06-2007, ora 00:00
c.dana
Nu este medic/terapeut
c.dana
daca ai lut pina la urma toate pastilutele, si ai facut si test si ti-a iesit negativ, nu ai de ce sa-ti faci griji.menstruatia se poate deregla si din cauza stresului.in ultimele 5 zile chiar 7 nu esti in perioada fertila ca sa ramiii insarcinata.dar ai mare grija in continuare cu med.anticonceptionala, sa te obisnuiesti sa le iei regulat la aceiasi ora, sau aproape de aceiasi ora.
0
13-06-2007, ora 00:00
Clauk
Nu este medic/terapeut
Clauk
multumesc mult de tot pt raspuns, e bine, deja mi-a venit menstra... data urmatoare o sa pun 10 ceasuri sa sune!
0
28-06-2007, ora 00:00
andreeacj
Nu este medic/terapeut
andreeacj
buna am si eu o intrebare imi spune si mie cineva daca iau anticonceptionale si am facut moldamin e posibil sa le fi scazuta eficienta si sa fi ramas insarcinata?am cauta p diferite site-uri si am gasit raspunsuri contradictorii cum k le scade efectul si altele cum k moldaminul nu are nimik cu eficienta anticonceptionalelor va rog dati-mi un rsp
0
28-06-2007, ora 00:00
andreeacj
Nu este medic/terapeut
andreeacj
buna am si eu o intrebare imi spune si mie cineva daca iau anticonceptionale si am facut moldamin e posibil sa le fi scazuta eficienta si sa fi ramas insarcinata?am cauta p diferite site-uri si am gasit raspunsuri contradictorii cum k le scade efectul si altele cum k moldaminul nu are nimik cu eficienta anticonceptionalelor va rog dati-mi un rsp
0
07-12-2007, ora 00:00
roberta86
Nu este medic/terapeut
roberta86
Buna! Am si eu o problema asemanatoare cu cea a lui Clauk. Iau Marvelon 21 de 3 ani, cu pauza de o luna pe an, respect de fiecare data ora la care trebuie luata pastiluta, respectiv 13:30, si ma aflu in a 18 zi de pilule. Problema este ca ieri, desi mi-a sunat ceasul, eu am uitat sa iau pastiluta fiind preocupata de altceva. Seara am avut un contact sexual, eu fiind convinsa ca sunt protejata, numai ca azi cand a trebuit sa iau pastiluta am realizat ca de fapt am omis-o pe cea de ieri. Le-am luat pe amandoua, iar pe prospectul pastilelor specifica sa nu mai fac pauza de 7 zile si sa administrez in continuare pilulele. Intrebarea mea este daca exista totusi riscul sa raman insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •