Lovitura la tibie

22-04-2010
axelandru5
Nu este medic/terapeut
axelandru5
Va salut. Acum 5 zile m-am lovit la fotbal tibie in tibie cu un adversar. Cred ca el a avut oasele mai tari si m-a lovit mai rau. Lovitura este deasupra gleznei la 4-5 cm. Atunci pe moment am simtit o durere, iar la sfarsitul partidei aveam un fel de gaura in portiunea aceea. adica linia tibiei se continua de sus cu o mica denivelare spre interior unde eram lovit. ma durea destul de rau. Mi am pus gheata, nu ma durea foarte rau, iar la 2-3 zile se invinetise zona lovita si partea posterioara loviturii pe gamba.
De ieri mi am reluat antrenamentele pentru admiterea la academia de politie si am alergat in jur de 2 km. Primele 30 secunde mi au provocat o mica durere cand alergam, apoi nu am mai simtit nimic.
Astazi, dupa o zi de mers in pantofi, am vazut ca mi se umflase toata zona si era intarita. de asemenea se vede o vanataie destul de mare in partea laterala, posterioara si putin frontala. Ce e mai ciudat este ca nu ma doare foarte rau. Intre timp in cele 5 zile mentionez ca am folosit un gel Diclac 5% gel.
Se vede ca e umflata zona. si a avansat umflatura si spre glezna.. ramane foarte usor urma degetelor cand apas..
La intrebarea ce ar trebui sa fac, stiu ca raspunsul este vizita la medic..dar..este exact perioada in care ma apuc de fisa medicala si nu as vrea sa complic lucrurile.
Ce poate fi ? Care sunt consecintele ? Solutii?
Multumesc anticipat
4 comentarii
0
23-04-2010, ora 08:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi la o farmacie homeopata si cumpare remediul Arnica CH200 de 6 lei din care SUGI de 2 ori pe zi cate 2 granule timp de cateva zile si iti va trece mult mai repede. (nu se inghit deci) Nu lua maimult de atata, caci este destuld e puternica. Este un remediu naturist din planta Arnica in dilutie homeopata, sa zicem de 200 de ori mai puternic decat planta in sine.
0
23-04-2010, ora 08:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre o simpla contuzie, dar poate fi si o leziune musculara, ligamentara sau o fractura.
Nu cred ca o problema administrativa temporara va poate determina sa va riscati sanatatea.
Sfatul meu este sa consultati un ortoped indiferent de consecintele asupra admiterii la academia de politie.
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-04-2010, ora 11:42
axelandru5
Nu este medic/terapeut
axelandru5
Am fost la medic astazi. Medicul de familie mi a spus sa iau oxacilina si sa mi pun comprese cu rivanol tinute in frigider in prealabil, iar mama prietenei mele care este asistenta mi a spus sa iau arcoxia 7 tablete o data pe zi si keto spray si o fasa elastica pentru atunci cand alerg. De asemenea mi a spus dupa ce a pus mana si a vazut si cum arata ca e decat o contuzie musculara.
Parerea dumneavoastra?
0
23-04-2010, ora 17:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca este vorba despre o simpla contuzie, antiobioticul (oxacilin) este nu numai inutil, ci si profund daunator.
Restul tratamentului este logic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai frecvente accidentări la alergatori (și cum să le eviți)
  • Riscul de accidentare în practicarea sporturilor (studiu)
  •