Lovitura puternica la ghenunchi

28-01-2015
Ana Daj
Nu este medic/terapeut
Ana Daj
Buna seara!! Prietenul meu a suferit o puternica lovitura la ghenunchi astazi si avea deja probleme cu articulatia! Doctorul i-a spus ca are inceput de artrita (are 22 de ani), de la efort si a luat Artro Stop. Acum il doare extrem de tare, nici nu poate sa mearga! Vom merge si la medic sa faca iar radiografie! Dumneavoastră ce parere aveti? Va fi dinou apt medical? Va multumesc!
5 comentarii
0
28-01-2015, ora 03:23
Ana Daj
Nu este medic/terapeut
Ana Daj
Imi cer scuze, nu am specificat! El vara trecuta s-a antrenat pentru proba de rezistenta si alerga foarte mult (cate 3km pe seara), iar in timp genunchii au inceput sa il deranjeze si sa ii trosneasca la genuflexiuni. Are 22 ani, dupa cum am mai mentionat, 1, 73 cm si 76kg. Isi va recapata forta in genunchi? Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru insistenta, dar suntem ingrijorati!
0
28-01-2015, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- evident, nu este vorba despre o artrita (inflamatie/infectie), ci despre o artroza (distrugerea cartilajului articular, provocata de greutate si efort);
- la greutatea mentionata a dansului (10 kg in exces), a alerga 3km/zi inseamna distrugerea foarte rapida a articulatiei;
- suplimentul alimentar mentionat nu influenteaza in nici un fel conditia articulatiei si nu exista nici un medicament sau supliment util in acest sens;
- solutia logica este reducerea substantiala a greutatii si mai ales evitarea eforturilor sportive. In acest caz, distrugerile articulare se vor limita la cele deja existente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-01-2015, ora 11:59
Ana Daj
Nu este medic/terapeut
Ana Daj
Va multumesc mult pentru punctualitate!! Deci nu va mai fi apt fizic... Nici fizioterapia nu il poate ajuta in nici-un sens? Va multumesc!
0
28-01-2015, ora 12:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fizioterapia poate fi utila, insa nu inlocuieste tratamentul de fond: scadere ponderala, reducerea drastica a eforturilor fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-01-2015, ora 12:25
Ana Daj
Nu este medic/terapeut
Ana Daj
Am inteles! Va multumesc mult pentru raspunsuri! Ne-ati fost de mare ajutor! Acum vom merge sa faca si radiografie sa vedem daca a agravat cu ceva lovitura de ieri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: