LUPTA CU DEPRESIA

24-03-2008
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
.
24 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
ama1626
Nu este medic/terapeut
ama1626
ar trebui sa-ti faci niste analize la sange.problemele astea pot fi si de la o dereglare a sangelui.daca esti din baia mare iti recomand sati faci rost de o trimitere la hematologia de la spitalu mare.aici este o doctorita f buna.merita sa incerci.bafta
0
25-03-2008, ora 00:00
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
AM FACUT SI ANALIZE DE SANGE IN TRECUT.MI-AU IESIT BINE, NUMAI CA ACESTE PROBLEME NU SE VAD LA ANALIZE.AM MULTI ANI IN SPATE DE DEPRESIE.STIU CA FARA CHIMICALE, NICI O SANSA IN ANUMITE MOMENTE, SI DACA TI-AI REVENIT, SA NU CREZI CA TE-AI VINDECAT, POTI SA CAZI INAPOI F USOR, DECI TREBUIE SA TE MENAJEZI LA MAXIM.ESTI OARECUM CARPIT, SUSTINUT DE NISTE FIRE SUBTIRI SI SENSIBILE.MERSI ORICUM
0
26-03-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
stiu ca este greu, si eu am probleme psihice. Si eu sunt de parere ca medicamentele halopate sunt singura solutie. Mai regleaza anumiti hormoni cerebrali si anumiti neurotransmitatori.
Si mie imi vine greu sa fac multe lucruri aparent simple si imi este rau des, ba de la schimbarea de vreme, ba ca ma necajesc etc.
Totusi nu trebuie sa disperam, este un dumnezeu care nu ne da mai mult decat putem duce.
mai este adevarat ca fiecare om isi gaseste metodele lui prin care isi imbunatateste sanatatea, mai ales in bolile nervoase. Fiecare invata ce ii prieste si ce nu, isi gaseste calea spre mai bine, pentru ca omul este un unicat.
Multa sanatate!
0
14-04-2008, ora 00:00
birta oana
Nu este medic/terapeut
birta oana
Nu dispera ! tot ce trebuie sa faci e sa gasesti acea forta si putere interioara cu care Dumnezeu ne-a inzestrat pe fiecare dintre noi. Hraneste-ti sanatos atat trupul cat si sufletul. Incepe cu o alimentatie sanatoasa care sa includa cat mai multe fructe si legume verzi bogate in complexul de vitamine B si nu numai, astfel creierul tau isi va lua in mod natural combustibilul de care are nevoie si in scurt timp te vei dispensa de chimicale. Insista pe latura spirituala, , stabileste o legatura puternica intre tine si Dumnezeu si fa din asta o prioritate, citeste, alimenteaza-te cu ganduri pozitive, renunta la trecut, uita episoadele deprimante pe care le-ai trait si care te-au marcat atat de profund, fii pozitiv ! In scurt timp vei obtine pacea si linistea interioara. Pare greu de crezut dar sta in puterea noastra sa decidem modul in care hotaram sa ne traim viata, sanatosi sau bolnavi , intr-un mod haotic sau ordonat, disciplinat. Gandurile noastre ne pot face sanatosi sau bolnavi si-mi aduc cu drag aminte de vremea copilariei mele si de vorbele parintelui meu spiritual ( NICOLAE STAINHARD ) care ne spunea : gandurile negative sunt asemeni unui stol de insecte, gata oricand sa invadeze si sa devoreze o campie dar noi trebuie sa fim atenti si pregatiti in orice moment sa inchidem portile sufletului si a mintii noaste astfel incat nimic distructiv sa nu patrunda in interiorul nostru si sa ne devoreze sufletele si mintile. Sper din suflet sa-mi urmezi sfaturile si sa ajungi la o stare de spirit mai buna si sa incerci sa detii controlul stresului, pentru inceput e bine sa-ti spui, tu tie : voi incerca iar eu te asigur ca vei reusi. Succes !
0
14-04-2008, ora 00:00
ama1626
Nu este medic/terapeut
ama1626
imi place mult comentariul tau oana si iti dau mare dreptate. si eu cred cu tarie ca doar crdinta in Dumnezeu ne mai poate ajuta in zilele astea. doar pe El il mai avem sprijin cu adevarat. Dumnezeu sa va ajute pe toti si sa va lumineze gandurile si sufletele.
0
28-04-2008, ora 00:00
mariana_chr
Nu este medic/terapeut
mariana_chr
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am un fiu in varsta de 17 ani si, din cauza jocurilor pe calculator, se considera, , satanist, , . Nu mai crede in Dumnezeu si este atras de magia neagra. De aemenea nu prea este interesat de scoala si de invatatura.
Eu cred ca este este vorba de o dereglare psihica, mai ales ca nu are sentimente de iubire pentru noi, parintii lui.
Am incercat sa-l duc la psiholog si la psihiatru, dar refuza. Psihologul mi-a spus ca nu-l poate ajuta impotriva vointei lui. Va multumesc pentru orice sfat.
0
29-04-2008, ora 00:00
birta oana
Nu este medic/terapeut
birta oana
buna,
Comunicarea ! este metoda de rezolvare a tuturor problemelor cu care ne confruntam in viata fiecare dintre noi iar in cazul copiilor nostri e obligatorie. Baiatul dvs nu are nevoie de psiholog sau psihiatru, asta l-ar conduce spre alte ganduri nedorite , are nevoie de caldura si linistea familiei. Daca si-a pierdut sentimentele de iubire vizavi de familie si convingerile religioase , inseamna ca are el niste dureri interioare care-l marcheaza profund si care-l orienteaza spre un astfel de comportament regretabil.E un fel de refulare pe care nu a dobandit-o din cauza calculatorului, ci a lipsei de intelegere si poate de dragoste. Cercetati amanuntit perioadele din viata lui si incercati sa stabiliti cu exactitate cand anume s-a produs schimbarea, sa intelegeti motivele, in primul rand dvs, sa va asumati greselile si esecurile. nu vreau sa par critica dar parerea mea este ca parintii sunt responsabili si vinovati pentru schimbarile din viata copiilor lor. Apropiati-va de copilul dvs si excludeti ideea de psiholog caci in cazul lui nu va da randament (dovada refuzul lui ). cine va cunoaste copilul mai bine ca dvs ? credeti ca psihologul care-l poate cunoaste doar din relatarile lui ( in timpul scurt al sedintelor ) ar fi mai bun decat parintii lui iar sfaturile lui mai demne de urmat ? desi sunt categorii de oameni care accepta orice sfat din partea persoanelor 'autorizate ' si in aceste cazuri se obtin rezultatele dorite . Dar asta numai dvs care va cunoasteti cel mai bine copilul puteti stii in ce categorie se incadreaza si puteti alege metoda care credeti ca i se potriveste cel mai bine. Sa nu uitam ca fiecare dintre noi suntem unici si reactionam diferit la factorii externi. Eu cred ca e in puterea dvs sa va ajutati baiatul, trebuie doar sa-i acordati atentie maxima si sa investiti sentimente puternice in relatia cu el. E esential sa adoptati un comportament natural, el nu trebuie sa simta nici un minut ca e supus schimbarii sau ca are de parcurs un drum permanent monitorizat. Mergeti la biserica impreuna, dar mai intai sugeratii subtil, ca s-ar putea sa nu doreasca. Daca refuza incercati sa-l aduceti pe Dumnezeu in casa dvs.Conexiunea cu Dumnezeu poate fi stabilita oriunde si oricand, putem ' rezolva ' mental in orice moment a zilei. Sa auzim de bine !

PS : multumesc ama pentru aprecieri !
0
30-04-2008, ora 00:00
mariana_chr
Nu este medic/terapeut
mariana_chr
Va multumesc mult pentru sfaturi, este foarte adevarat ceea ce spuneti Dvs. Din pacate, fiul meu respinge orice apropiere din partea mea, cred ca ma percepe ca pe un, , conflict, , .Poate din cauza ca viata a fost destul de dura cu mine. In plus, eu si sotul meu suntem separati de ceva vreme (sotul lucreaza in Bucuresti) si acum vine destul de rar acasa. Cand vine, o face mai ales din cauza fiului nostru, pentru a-i da sentimentul ca apartine unei familii. Cred ca fiul nostru simte raceala sotului fata de mine si suferinta mea din aceasta cauza., dar nu stiu daca lipsa tatalui de acasa si-a pus amprenta atat de puternic asupra lui. Nu stiu cum sa fac sa nu-i mai transmit toate starile mele de stres si suferinta, pentru ca acesta este adevarul : chiar daca incerc sa ma prefac ca tortul este OK, el simte adevarata stare sufleteasca a mea.

Va multumesc si astept vesti de la Dvs.
0
01-05-2008, ora 00:00
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Multumesc pentru sfat Oana, dar din pacate aceste afectiuni sunt mai complicate decat par, e greu sa-ti dai seama daca nu ai fost intr-o anumita stare, eu tot timpul m-am alimentat corespunzator ptr ca am facut sport, , dar fara aceste substante chimice nu ai nici o sansa, acuma pe ce perioada le ei, cata pauza faci, depinde de fiecare, unii tre sa le ia tot timpul altfel nu pot face nimic, nu pot functiona.
1
02-05-2008, ora 00:00
birta oana
Nu este medic/terapeut
birta oana
Viata este dura cu fiecare dintre noi, nimeni nu este scutit de necazuri sau probleme. important este cum ne raportam la ele. Greseala pe care ati facut-o dvs, a fost ca ati incercat prea mult sa va protejati baiatul de necazuri si de problemele vietii iar asta la condus pe el spre izolare si ia creat anumite sentimente de frustrare, dar nu e drum pierdut, cu optimism inainte ! Tot ce trebuie sa faceti e sa va apropiati de el, vorbiti deschis, confesati-va lui ( sa nu uitam ca, ' capul plecat, sabia nu-l taie ' ) , dezbateti toate durerile sufletesti si problemele cu care va confruntati. acceptati-va greselile, cereti iertate, asta o sa-l ajute sa se simta important si sa-si recapete increderea in el. recunoasteti nevoia de el, ca pana la urma asta e, aveti nevoie unul de celalalt pentru a convietuii in consens si a obtine pacea. Succes !
0
02-11-2008, ora 13:46
mikulutza86
Nu este medic/terapeut
mikulutza86
Sufar de o depresie medie si de aproximativ o luna mi s-a descoperit aceasta afectiune dupa ce am avut o criza de frisoane.de atunci am urmat un tratament cu cypralex si imovane la cel din urma renuntand dupa 3 sapt la recomandarea medicului urmand ca cypralexul sa-l iau in continuare.problema este ca ma supar destul de repede avand dureri de cap intense.pe langa asta mi-am pierdut increderea in mine nu mai am chef de absolut nimic nici macar sa mai ies in oras si-n plus am probleme si cu gelozia.cum pot scapa de durerile de cap si cum pot sa-mi reincapat increderea in mine.si sa pot depasi gelozia? va multumesc
0
07-10-2009, ora 18:21
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
Buna! Sufar de depresie minora (tulburare afectiva)de 1 an si 9 luni.
Doctorul care se ocupa de mine mi-a redus din tratament dar mi- a prescris RIVOTRIL 0, 5 mg si TIMONIL 300 retard pentru toata viata.
Voi putea avea o viata normala ( o familie, un copil?).
0
20-05-2012, ora 00:38
delia ionescu
Nu este medic/terapeut
delia ionescu
Buna seara, ma numesc Delia si va cer sfatul intr-o problema legata de depresie.mentinez ca urmez un tratament cu coazil 12, 5 mg.3x1 pastile pe zi plus un supliment de vitamine, trovit 1 pastila zilnic.urmez acest tratament de aproximativ 4 luni si cu toate ca am avut o perioada in care parca ma simteam bine, acum sunt la fel de agitata ca acum 4 luni.Ma intreb daca tratamentul este bun si mai ales daca este suficient!...va multumesc anticipat
0
20-05-2012, ora 14:28
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Buna Delia. In principiu trebuie sa vorbesti cu psihiatrul tau curant si sa ii spui de starile pe care le ai, iar acesta fie iti mareste doza de antidepresiv, ori iti prescrie alt AD. Faci cumva si psihoterapie?
1
20-05-2012, ora 19:22
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Coaxilul nu poate fi folosit peste aceasta doza, problema cu el este ca actioneaza doar pe neurotrasmitatorii de serotonina si este mai slabut.Probabil ai nevoie de in AD mai potent, poate unul dual, si trebuie avute in vedere si comorbiditatile, adica anxietatea in primul rand.Merge si psihoterapia combinata.Nu intrerupe tratamentul si asculta ce spune si the-eye, sunt aici doua parare identice.Adica mergi la medic, povestesti tot si dumnealui va incerca o terapie mai adecvata starii tale.Acuma si vremea de afara si primavara aduc foarte aproape depresia.Cu bine si sa ne mai auzim!
0
22-05-2012, ora 13:16
delia ionescu
Nu este medic/terapeut
delia ionescu
multumesc frumos all.nu, nu fac psihoterapie !!.tratamentul n-o sa-l intrerup...incerc sa lupt cu starile mele, incerc sa gandesc pozitiv, sa traiesc normal... pulberedestele..poti sa- mi dai exemplu de un AD dual...poate ii sugerez medicului meu...sa vad ce zice !!!.cu multumiri.si cu speranta...mentinez ca mi-a recomandat ca atunci cand sunt foarte agitata sa iau un xanax de 0.25...dar sa nu exagerez...pe motiv ca xanax-ul da dependenta!...
0
22-05-2012, ora 17:12
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Delia,
exista trei antidepresive duale, e drept, folosite in depresia majora, si anume Effectin, Cymbalta si Ixell...Eu iau Cymbalta si e destul de bine, am luat si Efectin si n-as putea spune ca este rau, mai ales ca nu are reactii adverse semnificative, practic eu n-am simtit nici una, doar o stare mai buna.Se mai da uneori si Remeron(Pharmataz), in depresiile rezistente la tratament.Ixel nu prea se gaseste deocamdata...Xanaxul e necesar in anxietate, uneori chiar si in doza de 0, 5 mg, dar faceti cum zice medicul cum e mai bine.Fara medic, nu incercati nimic din ce v-am scris eu aici, orientativ, nu se poate decat un urma consultului si daca medicul considera ca e necesar.V-am scris denumirile preparatelor cele mai bune, pentru ca in farmacie veti intalni si multe generice, asemanatoare numelui substantei, respectiv venlafaxina(Effectin), la Cymbalta(duloxetina) nu exista generic, nici la Ixell.La mirtazapina(Remeron), exista ceva gen Mirzaten.Daca medicul considera ca e necesar sa luati ceva din cele scrise de mine, luati preparatul cel mai bun, cel original, e mai bine asa!
0
22-05-2012, ora 22:39
delia ionescu
Nu este medic/terapeut
delia ionescu
multumiri din nou pulberedestele !!.bineanteles ca totul o sa fie discutat cu medicul meu curant.n-o sa iua nimic fara reteta...dar un sfat nu strica niciodata !!.azi mi-a fost chiar bine !!...si sper eu, sa urmeze multe zile bune !!...multa sanatate iti doresc si tie!!!...
0
18-06-2014, ora 18:07
JivanjvN
Nu este medic/terapeut
JivanjvN
am 19 ani am facut gimnastica de performanta multi ani am fost component al lotului de juniori olimpic... am fost consumator de droguri, alcohol multi ani la rand nu ma simt bineintels lucid sa scriu mesaju asta dar ma straduiesc sa fac tot posibilu sal nu il fac chiar de rahat :)) sa incepem cu ce trebuie de vreun 1 2 cam asa simt ca ma prapadesc adanc in cerc vicios din care parca nu mai am scapare, simt parca as fi drogat toata ziua am stari de euphorie nasoale atacuri de panica... emotii etc mintea parca sa scufundat in apa si nu poate sa iasa la suprafata mereu nervos ganduri negativa ca se va intampla ceva cu mine pe viitor ca inebunesc pe zi ce trece, auzeam voci visam urat vedeam umbre frica ca o sa mor si nu stiu de ce !! Am vorbit prea mult cu tristetea asta si vreau sa ies din nou la suprafata ca un nou-nascut botezat si curat la suflet vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi care a trecut prin stari de astea urate sa imi recomandati ce trebuie sa fac in cazul meu si care e cel mai bun lucru de facut cu mine !! am loat xanax 6 luni sedativpc strescontrol antidepresive la greu naturiste a fost bine pana iar am dat de sevraj si iar am cazut in lac !! Medici care stiti ce e de facut va rog sa ma informati si pe mine ce trebuie Repet am nevoie urgent !!!
0
19-06-2014, ora 21:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ai putea sa incerci sesiunile de psihoterapie, insa e nevoie de rabdare deoarece problemele despre care vorbesti nu dispar cu una cu doua...e nevoie probabil de cel putin 10-12 sesiuni.
In plus ar fi posibil sa ai nevoie si de sustinere prin tratament medicamentos mai eficient decat naturistele sau Xanax (ai grija cu el deoarece poate da dependenta daca il iei prea des)
0
28-06-2014, ora 14:12
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
atacurile de panica poti sa le tratezi la un psihoterapeut insa pentru voci, vise urate, faptul ca vedeai umbre iti trebuie un neuroleptic deci trebuie sa treci si pe la psihiatru.
0
29-06-2014, ora 22:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Delia, cu Coaxilul mi se pare normal sa te simti agitata, el ia Serotonina si asa putina din sinapsa mai repede decat trebuie, la unii Coaxil merge bine, dar la altii nu, si eu eram agitat de la Coaxil, aveam draci, o stare de anxietate, nervozitate.
Deci nu e bun ptr tine, va trebui sa te duci la medic si sa-ti dea un SSRI adica un antidepresiv care face opusul lui Coaxil, gen Cipralex, Zoloft, care tine mai mult Seorotonina in sinapsa si ai sa vezi invers, o sa fi calma, rabdatoare, linistita, fara anxietate si poate si pe depresie o sa te simti bine.

Birta Oana, nu poti face ce zici tu, depresia iti ia toata vointa, motivatia, puterea, trebuie tratata boala si apoi revine totul automat la normal, tu vorbesti in necunostinta de cauza ca poate nu ai avut depresie ca lumea sa vezi cum e cand nici nu mai doresti sa faci nimic, nu doar ca nu poti, degeaba gandesti constient ca trebuie, nu merge, la unii cu depresii mai usoare merge.
0
03-07-2014, ora 12:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ JivanjvN


Ai facut o anxietate.
Vestea buna este ca deja au fost inventate tratamente pentru anxietate.
Mergi la un medic psihiatru sa iti dea o reteta.
0
05-07-2014, ora 12:54
JivanjvN
Nu este medic/terapeut
JivanjvN
Multumec frumos de ajutor am fost la un medic pshiatru mia dat niste mirzaten ma simt mult mai bine de 2 sapt am nevoie de rabdare sa scap de starile astea o sa merg cat de curand si la un pshioterapeut !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •