Luxatie de genunchi - luxatie partiala de rotula

20-07-2021
Sevilll
Nu este medic/terapeut
Sevilll
Bună! Acum 3 săptămâni, dintr-o căzătură am reușit să-mi întorc rotula. Am fost supusa la dureri groaznice. După vreo ora, am ajuns la urgente, unde un doctor mi-a readus rotula în poziția inițială, ulterior punandu-mi o atela. Mi s-a spus sa stau 3 saptamani imobilizata, fără a călca sau îndoi piciorul, fiind o luxație parțială a rotulei. După vreo 5 zile, am fost din nou la un control unde mi-am pus și orteza. Mi s-a zis că nu e ceva grav, ca atare mi-au spus ca după cele 3 saptamani voi avea o săptămână recuperare.

De ieri am început recuperarea, mai exact am dat orteza jos si am început sa pășesc usor. Ideea e ca nu am speranța că intr-o saptamana voi fi ca noua. Nu pot sa indoi piciorul în totalitate, ma misc greoi si foarte atent și uneori simt cum se atinge un os de altul în interior. Piciorul nu îl pot ridica nici întins nici cand calc cu el, mai degrabă îl târăsc putin. Nu am control total în zona genunchiului si cand îl mai indoi am dureri.

Nu știu dacă e normal, tocmai de asta va scriu. Niste recomandări, sfaturi? Mi-ar fi extrem de utile! Va mulțumesc enorm!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.