luxatie, entorsa umar

26-05-2011
Danamaria3
Nu este medic/terapeut
Danamaria3
Buna dimineata, ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Mama a cazut ieri seara pe umar (e mai invarsta- 64 ani -si destul de plinuta). Si de atunci nu poate misca bine mana din umar. Nu o doare, nu e umflata, nu e invinetita, dar nu o poate ridica sau nu poate prinde o cana sa o ridice. Daca se ajuta de cealalta o poate misca, poate ridica, totul fara dureri. Am fost la urgenta, a zis ca nu pare sa fie sarita de la loc, si sa nu ne dam cu nimic. Intrebarea mea e: din aceste simptome ma puteti sfatui ce sa facem? Daca mai aveti nevoie de detalii va spun, am indicat cat ma pricep si eu. Multumesc mult !
4 comentarii
0
26-05-2011, ora 08:00
Danamaria3
Nu este medic/terapeut
Danamaria3
Buna dimineata, vroiam sa mentionez ca nu ne-a dat niciun diagnostic, doar a zis sa nu dam cu nimic..incercam eu sa imi dau seama daca o fi entorsa sau luxatie.
0
26-05-2011, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul traumatismelor umarului exista doua posibilitati mari de tratament: imobilizare sau tratamnt functional.
Problema diagnosticului precis este vitala, deoarece imobilizarea inutila este extrem de paguboasa, iar absenta imobilizarii intr-o fractura este catastrofala.
Prin urmare, in primul rand aveti nevoie de un diagnostic clinic precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-05-2011, ora 11:12
Danamaria3
Nu este medic/terapeut
Danamaria3
Multumesc frumos. Dar am fost la doctor si a zis ca nu are nimic...doar ca ma ingrijoreaza ca nu o poate misca total. Deci o radiografie ar fi cel mai bun lucru?
0
26-05-2011, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Radiografia reprezinta doar o parte a diagnosticului.
Orice traumatism al umarului, chiar daca nu a determinat leziuni importate, determina o oarecare impotenta functionala si durere.
Daca nu sunteti convinsa, puteti incercaun consult clinic la un alt ortoped, de preferat cu experienta importanta in patologia umarului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •