Luxatie recidivanta a rotulei

24-06-2019
Călin Alexandru
Nu este medic/terapeut
Călin Alexandru
In luna aprile a anului 2018 am suferit un traumatism la rotula dreapta in timp ce jucam fotbal (am calcat stramb si m.am dezechilibrat) iar rotula nu a revenit la pozitia initiala si am fost dua cu ambulanta la spital. In luna noiembrie a aceluiasi an alergam si m.am intors iar rotula s.a deplasat si a revenit singura in pozitia sa. In luna Mai a anului acesta am patit acelasi lucru ca si in luna noiembrie. De fiecare data am purtat gips timo de 3 saptamani. Dupa al doilea incident am fost cu mama mea la ortoped unde mi s.a spus ca nu este nevoie de RMN si ca daca mi se intanpla si a treia oara este nevoie de interventie chirurgicala. Pe forumuri am citit despre cazuri asemanatoare cu al meu unde a fost nevoie de RMN si interventie chirurgicala pentru reconstruirea ligamentului patelo-femural. Va rog o persoana specializata sa imi spuna ce as putea sa fac pentru ca s.a intamplat de 3 ori intr.un timp foarte scurt (am vazut ca la multe persoane s.a intamplat la ani distanta ) si nu mai doresc sa se mai intample inca o data. Mentionez ca s.a intamplat prima data la varsta de 14 ani si celelalte 2 incidente la varsta de 15 ani.
1 comentarii
0
24-06-2019, ora 12:54
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Se poate incerca recuperarea genunchiului cu accent MARE PE PROPRIOCEPTIE, precum si intarirea muschiului vast medial. Cu un tratament intensiv este posibil sa se evite operatia. daca si dupa aceasta mai suferiti un episod de luxatie atunci nu mai amanati operatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: