Luxatie umar

26-05-2011
mino21
Nu este medic/terapeut
mino21
Mie mi-a sarit umarul drept de 4 ori, , , mi s-au dat exercitii cu gantere, am vazut ca m-am simtit bine, apoi am renuntat la ele :D...si mi-a mai sarit o data mana din umar. In primele 4 dati s-a pus singura la loc deoarece mai faceam anumite miscari. ultima data nu am mai putut sa o pun deoarece cei cu care eram mi-au spus sa nu o misc ca e mai bine asa si ca sa nu-i stresez mai tare.ca intrasera in panica am lasat-o asa si pana la urma mi-a pus o un doctor. Operatia e ultimul lucru pe care vreau sa-l fac si tot ce vreau sa stiu e daca la radiografie se observa si starea in care se afla ligamentul sau trebuie sa fac un alt test pentru a vedea daca e rupt etc.?
3 comentarii
0
26-05-2011, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu consultatia clinica este suficienta, insa se poate discuta posibilitatea efectuarii unui artro-RMN (RMN cu substanta de contrast intra-articulara).
Solutia este chirurgicala, adica cura luxatiei recidivante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-05-2011, ora 23:15
mino21
Nu este medic/terapeut
mino21
Iar daca nu ma operez? ce mi se poate intampla? Deoarece chiar nu vreau.am inteles ca se poate evita recidivarea si prin exerc constante...
0
30-05-2011, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu s-au inventat inca exercitii pentru stabilizarea leziunii care determina recidiva luxatiei.
Repetarea la nesfarsit a luxatiilor determina un proces de artroza rapida si invalidanta (distrugerea cartilajului, afectat de catre instabilitatea articulatiei).
Nu sunteti obligat sa va operati, insa este singura solutie pentru evitarea recidivei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: