ma doare maseaua plombata acum 2 luni

22-01-2015
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
buna ziua! am fost la stomatolog acum 2 luni pentru ca aveam o carie si mi-a plombat-o. a zis ca nu e o carie foarte mare dar eu simteam ca era un orificiu considerabil in masea.a fost plombata fara sa mi se scoata nervul.acum a inceput sa dea semne de durere.o zi m-a durut iar dupa m-a lasat durerea cam 2 saptamani.astazi am realizat ca ma doare foarte tare si o simt tot timpul. m-am uitat in oglinda si maseaua are o culoare ciudata putin gri si gingia de deasupra maselei e diferita fata de altele, are tot o culoare mai ciudata.imi puteti spune care este problema si cum ar putea fi remediata fara extractie? multumesc
4 comentarii
0
22-01-2015, ora 21:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Cel mai probabil cu un retratament care implica.."nerv scos"
0
22-01-2015, ora 23:24
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
dar e posibil sa fie fisurata vreo radacina?ca am mai patit odata asa
0
23-01-2015, ora 02:08
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,

Este posibil, dar improbabil. Dupa cum a spus si domnul doctor Marin, cel mai probabil ati facut o pulpita ireversibila si nervul trebuie extirpat.
Vorbiti cu medicul dnv si o sa va lamureasca si trateze.
0
24-01-2015, ora 18:47
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de plombe (obturații dentare)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.