macroadenom hipofizar - tratament puternic?

04-04-2011
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Buna seara
Ma numesc Alina si sunt diagnosticata cu macroprolactinom hipofizar, dimensiuni 21/24/22mm, fixat pe artera carotida, RMN facut anul trecut in noiembrie. Fac tratament cu dostinex (4 pasile/sapt.) dar ametesc tot timpul, mai ales cand ma uit in jos sau cand lucrez la calculator (la servici tin evidenta primara pe calculator). Am vorbit cu medicul care ma trateaza si mi-a spus ca daca ma simt asa rau sa reduc doza la 2 pastile/saptamana timp de 2-3 luni si sa iau dimineata cate o pastila de Astonin H. Acum vreo 3 saptamani am lesinat, eram si foarte racita, si de atunci practic au inceput si ametelile astea mai puternice. D-na doctor mi-a spus ca tratamentul este de lunga durata, poate chiar toata viata. Oare chiar asa sa fie? As vrea sa stiu daca Dostinexul asta nu are efecte secundare pe termen lung, starile astea de ameteala si greata vor disparea sau vor fi atata timp cat iau tratament? Nu am nici pofta de mancare, am slabit mult in ultimul timp, nu ca m-as plange de asta... As vrea sa stiu mai multe despre aceasta afectiune, tratamente, eventuale tratamente naturise in paralel, cine este in aceasta situatie sunt sigura ca intelege. Va multumesc.
23 comentarii
0
05-04-2011, ora 21:02
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Se pare ca nu prea mai sunt persoane cu macroadenom...asta e bine. Azi intr-adevar m-am simtit mai bine daca am redus doza de Dostinex, nu am mai ametit asa tare. Tare as vrea sa stiu ceva despre un tratament naturist.
0
30-04-2011, ora 00:05
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Buna am 43 de ani in luna Martie 2010 am fost diagnosticata cu macroadenom hipofizar dupa un examen CT, a picat cerul pe mine eram distrusa psihic cand am inteles ca alta solutie in afara de operatie nu exista ptr ca sunt riscuri mari daca nu ma operez In iulie2010 m-am internat la Clinica de neurochirurgie Cluj unde am dat peste niste oameni extraordinari prin gesturi prin felul de a vorbi cu pacientii nu mi-a venit sa cred ca sunt in Romania trebuie sa avem incredere si in medicina romaneasca eu am avut si acum sunt foarte bine. Exista la aceasta clinica un OM extraodinar de capabil si ii doresc sanatate sa poata sa faca pe toata lumea sanatosi.Acest profesor se numeste Florian si am sa-i multumesc toata viata ca ma scapat de la o mare nenorocire Dumnezeu sa ii dea sanatate si intregii echipe pe care o conduce In 8 iulie m-am operat si in 15 Iulie eram acasa acum fac tratament doar cu Euthyrox 25mg merg la control de 2 ori pe an cu RMN, analize hormonale si totul este ok.
0
02-05-2011, ora 13:22
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Si eu am un adenom hipofizar, tot in contact cu artera carotida, singura diferenta este ca al meu este inca microadenom (este la limita dintre micro si macro). Fac tratament cu dostinex de 11 ani (2 pastile pe saptamana). La inceput intr-adevar am slabit foarte mult si m-am simtit foarte rau. In timp organismul s-a obisnuit. Ameteli si dureri de cap o sa mai ai ocazional. Tratamentul este de lunga durata (cel mai probabil toata viata); se recomanda operatia doar in cazul in care tratamentul medicamentos nu mai da rezultate: daca adenomul este mult prea mare si apasa nervii optici. Este important sa ascultati medicul endocrinolog si sa nu opriti tratamentul decat in cazul in care el va recomanda acest lucru...
0
02-05-2011, ora 18:45
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Buna seara
Pe toata lumea care are un adenom hipofizar fie el macro sau micro aud ca le-au fost recomandata cest tratament cu Dostinex eu avut macroadenom hipofizar va dati seama ca primul lucru care l-am intrebat cand am aflat acest lucru a fost sa intreb ce tratament exista si mi s-a raspuns ca nu exista tratament ptr ca daca este micro va creste si va apasa pe nervii optici iar daca e macro e grav ptr ca in momentul acelor dureri de cap se poate produce o hemoragie si e foarte grav atunci.La toti medicii endocrinologi la care am fost nici unul nu mi-a recomandat tratament cu Dostinex sau orice alte pastile deci singura soluti era operatia si dupa cum am spus probl mea s-a rezolvat si fac tratament cu Euthyrox de 25mg ptr a tine sub control glanda si verific prin analize starea hormonilor si a prolactinei nu am slabit nu am greturi ameteli nu mai am dureri de cap ma simt excelent
0
02-05-2011, ora 19:55
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Exista cazuri in care adenomul raspunde la tratamentul medicamentos si nu este nevoie de operatie. Dumneavoastra dezinformati un pic, mai mult sau mai putin intentionat. Stiti destul de bine, sau cel putin medicii care v-au operat trebuiau sa va informeze, ca aceste adenoame pot aparea din nou dupa un timp. Parerea mea este ca fiecare caz este unic, deoarece exista foarte multi factori ce influenteaza starea pacientului. Probabil dumneavoastra trebuia sa va operati deoarece era un macroadenom suficient de mare pentru a va pune viata in pericol. Asta nu inseamna ca toate cazurile sunt identice. Nu pretind ca stiu tot despre aceasta boala dar incerc sa ma informez si abia apoi sa scriu ceva ce poate influenta negativ starea sufleteasca a unui pacient.
O singura intrebare am: Euthyrox nu este un medicament pentru tiroida?
0
03-05-2011, ora 16:30
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Da inainte de a merge la operatie m-am informat si eu si in momentul cand i-am pus niste intrebari legate de reaparitia d-nul profesor care ma operat a rasp foarte prompt ca nu m-am informat corect.si ca Google nu este o sursa de informatii foarte corecte.Ok sunt de acord fiecare caz este unic in felul lui eu am discutat aici doar evolutia cazului meu atat si nimic mai mult nu dau sfaturi sau tratamente nimanui. Euthyrox este un tratament ptr glanda in general.Sa va mai dau un exemplu un coleg de servici a fost operat de acelasi medic cu vreo 10 ani in urma urmeaza acelasi tratament adenomul nu a mai reaparut.si se simte foarte bine.Cat am stat internata un medic rezident mi-a dat o carte despre adenomul hipofizar citind aceasta carte am inceput sa-i dau dreptate d-nul profesor in ceea ce priveste sursa de informatii Am comentat cazul meu deoarece foarte multe discutii am citit despre faptul ca toata luema se simte rau dupa tratamentul cu Dostinex mie nu mi s-a recomandat de catre nici un endocrinolg si am consultat 5 acest tratament.Din cate mi s-a spus aceasta prolactina care secreta glanda e foarte greu de tinut sub control si conteaza si foarte mult cantitatea de urina eliminata sunt multe lucrurile care mi sau explicat in spital de catre medicii rezidenti
0
03-05-2011, ora 21:13
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Va multumesc mult pentru comentariile voastre. Pe mine ma deranjeaza cel mai mult ametelile, faptul ca nu pot sa-mi indeplinesc sarcinile (atat la servici cat si acasa) la fel de bine ca inainte de inceperea tratamentului. Nu mai fac miscari bruste sa nu ametesc, si cand rad parca mi se infunda capul, nu mai fac prea mult efort fizic, ma deranjeaza zgomotele mai puternice si cele repetitive sau cand vorbesc mai multe persoane deodata, am deseori senzatia ca plutesc... Ca sa nu mai vorbesc ca de muuuult timp ma simt obosita, nu ma mai pot concentra, uit foarte repede si sunt aeriana uneori... Faptul ca am slabit ma bucura foarte tare, as vrea sa mai slabesc pt ca ar mai trebui, dar oare dupa ce se va obisnui organismul cu tratamentul nu o sa ma ingras din nou? Sper sa pot avea copii, d-na doctor a spus ca in primul an de tratament este exclus, apoi nu a mai fost asa de categorica... Si tratamentul asta cu Dostinex nu are alte efecte secundare pe termen lung, nu face rau in alta parte? Poate totusi exista si ceva ceaiuri sau mai stiu eu ce care sa regleze tensiunea si sa imbunatateasca circulatia, eu cand ametesc mai tare mi se racesc foarte tare mainile si picioarele. Referitor la operatie, d-na doctor a exclus-o, atata timp cat tratamentul cu Dostinex da rezultate, mai multe vom sti la urmatorul RMN, prolactina era la limita superioara in martie la ultimul control. Cand am sunat-o pe d-na doctor si mi-a redus doza de Dostinex a folosit expresia "doar nu vreti sa va operati?!", dansa crezand ca eu vreau sa intrerup tratamentul. Cam asta e. M-ar interesa si pe mine cartea despre adenomul hipofizar, daca ma puteti ajuta cu vreo informatie...Astept si alte comentarii din partea voastra si va multumesc. Multa sanatate.
0
04-05-2011, ora 14:03
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Pentru Alina_pmi:
Ametelile ar trebui sa-ti treaca in cateva saptamani.
Sportul este indicat, deoarece influenteaza in mod pozitiv glanda hipofiza. Dupa o perioada o sa te ingrasi iar dar nu exagerat.
Copii vei putea sa ai fara nici o problema dar vei fi monitorizata indeaproape de medicul endocrinolog (vei opri tratamentul cand vei ramane insarcinata).
Tratamentul poate afecta in timp organismul de aceea o data pe an doctorita mea imi recomanda sa fac o luna pauza pentru a nu stresa ficatul si pentru a vedea daca prolactina ramane in limite rezonabile si fara medicamente (nu e cazul sa te sperii pentru ca eu pana acum nu am avut alte probleme de sanatate).
Despre problemele cu circulatia intreaba medicul, poate iti prescrie ceva adecvat mai ales ca anumite medicamente sunt incompatibile cu Dostinex-ul (daca nu la plafar sigur gasesti ceaiuri)
Sa nu-ti fie jena sa intrebi medicul despre orice iti vine prin minte deoarece el de aceea se afla acolo, ca sa te informeze corect si sa te ajute.
Eu tin sub control microadenomul hipofizar doar cu Dostinex (am avut perioade in care acest medicament era foarte scump, nu se compensa, si a trebuit sa schimb cu Parlodel sau Brocriptin dar acele medicamente nu mi s-au potrivit - prolactina nici nu scadea, nici nu crestea, ramanea la aceeasi valoare, o valoare mult prea mare). Atata timp cat medicamentul isi face efectul, prolactina scade iar adenomul este tinut sub control. Ca la un moment dat aceasta prolactiona s-ar putea sa va faca probleme si asta e adevarat, dar la fel si adenomul operat poate sa reapara. Riscurile sunt de ambele parti si numai medicul poate sa te sfatuiasca adecvat.
Carti despre aceasta problema se gasesc, este insa important sa cauti carti mai noi, deoarece informatiile intre timp s-au mai modificat (din nefericire majoritatea cartilor mai noi se gasesc in limba engleza)

Pentru simona43:
Conteaza foarte mult ce tip de adenom hipofizar ati avut: secretant, nesecretant, daca era secretant, ce hormon secreta? Retineti ca aici este vorba de un macroadenom secretant de prolactina, mai pe scurt un PROLACTINOM. A spune ca Euthyrox este un medicament pentru glanda este ceva foarte vag, deoarece noi in organism nu avem o singura glanda (glanda hipofiza este cea mai importanta deoarece ea coordoneaza celelalte glande din organism). Nici eu nu recomand cautare de informatii pe google dar cred ca ajuta foarte mult sa discuti cu persoanele care au aceeasi problema ca si tine.
0
04-05-2011, ora 17:12
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Eu doar am spus ce mi s-a intamplat mie si ce mi s-a recomandat nu dau sfaturi nimanui ce sa faca si cum sa faca fiecare face cum considera si ce ii recomanda medicul.Draga mea smileygirl eu mi-am spus parerea vazand ca multe persoane se plang de tratament nu prescriu retete si nici diagnostice.Citind cartea care mi-a fost data in spital de catre medic am inteles foarte multe lucruri si in multe privinte ai fost sau te-ai informat gresit.Nu am spus in mesajul meu ca avem o singura glanda citind o carte despre aceasta problema era absurd sa spun asa ceva din pacate crezand ca esti foarte bine informata dai multe sfaturi parerea mea este fiecare sa isi consulte medicul endocrinolog.Eu am consultat 5 medici si toti mi-au spus acelasi lucru si dupa cum am mai spus nu dau sfaturi sau tratamente mi-am spus si eu o parerre doar dar din cate observ cu nimeni nu esti de acord doar ce recomanzi tu este bine.Dragele mele faceti cum va spune smileygirl nu cum spune medicul endocrinolog
0
04-05-2011, ora 17:40
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Nu ma astept ca cineva sa ma asculte intocmai pe mine...
Totusi nu inteleg de ce nu ne spui exact ce anume ai avut macar sa stim si noi daca ai avut aceeasi problema ca si noi (prolactinom). Eu am aceeasi problema ca si alina_pmi, nu ca ar fi o lauda sau un concurs, iar tot ce am scris chiar se intampla sa fie adevarat, iar un doctor endocrinolog ti-ar confirma daca l-ai intreba. Nu cred ca e un motiv de suparare. Multa sanatate
0
04-05-2011, ora 19:09
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Cred ca fiecare caz in parte are particularitatile sale, nu e cazul sa generalizam si nici sa ne suparam. Pentru mine conteaza foarte mult ca pot discuta cu cineva care are aceeasi problema ca si mine (refuz sa-i spun boala), ca putem face schimb de informatii, etc. Oricum e greu sa traiesti cu ideea ca vei face un tratament toata viata doar ca sa tii sub control "problema". D-na doctor spunea ca adenomul de poate necroza in timp, poate sa dispara, dar cine stie... Data trecuta mi-a spus despre apoplexia pituitara si m-a cam speriat dar m-am obismuit cu ideea, oricum am grija la efort etc. Bine macar ca se compenseaza Dostinexul ca si asa aproape 200 lei/luna e cam mult, plus Astoninul... Oricum, decat operatie mai bine asta, eu asa cred, mai ales ca si eu am auzit ca poate sa reapara dupa un timp, fara suparare simona43. Categoric o sa merg la Plafar sa iau ceaiuri, ceva bun tot trebuie sa iasa...
Smileygirl iti multumesc mult pentru informatii, mai astept si altele... Pupici
0
04-05-2011, ora 20:49
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Nu este motiv de suparare si nici nu m-am suparat e ok fiecare are dreptul sa spuna si sa creada ce vrea daca citeai mai atenta observai ca am scris ca am consultat 2 medici endocrinologi inainte de operatie si 3 medici endocrinologi dupa operatie toti mi-au spus acelasi lucru si toti mi-au recomandat operatia si dupa operatie acelasi tratament care il iau acum.Nu poti sa contrazici un OM care are doctoratul in medicina si foarte multe studii un Om care a scris multe carti despre glanda hipofiza ca aceasta glanda s-ar reface nu trebuie sa tii doar aceea prolactina sub control trebuie tinuti toti hormonii sub control si trebuie sa ti se gaseasca tratamentul corect care sa tina toti acesti hormoni care tin de toate glandele sub control ptr ca este un lant al slabiciunilor.Si inca ceva este o absurditate sa credeti ca dupa operatie acest adenom se va reface stiu un caz care este operat de 10 ani si e super bine la acelasi medic care m-am operat si eu.Riscurile sunt mai mari daca nu se opereaza decat dupa operatie.Dupa ce m-am operat dupa 3 luni am facut un RMN se da rezultatul pe CD si scris ei atat de tampiti sunt acei medici de la RMN care au dat rezultatul incat pe foaia scrisa aveam adenomul mai mare ca inainte de a ma operat cand neurochirurgul s-a uitat pe CD a rupt hartia si s-a enervat de incapacitatea medicilor de a pune un diagnostic bineinteles adenomul nu mai exista si inca ceva un CD de la RMN doar un medic neurochirug BUN il stie citi si masura marimea adenomului sau dupa operatie inexistenta lui un endocrinolog habar nu are sa-l citeasca. Cititi cu atentie ce am scris ca in 3 mesaje repet acelasi lucru si nu ati inteles nimic
0
04-05-2011, ora 21:13
simona43
Nu este medic/terapeut
simona43
Glanda hipofiza secreta mai multi hormoni nu doar prolatinomul deci atentie nu doar prolactina trebuie tinuta sub control ci toti hormonii care ii secreta aceasta glanda hipofiza ptr ca exista un hormon TSH care si acesta daca nu este tinut sub control poate afecta glanda tiroida nu va axati atentia la analize doar pe prolactina ci pe toti hormonii care ii secreta glanda fie ea hipofiza fie tiroida poate credeti ca nu au legatura una cu cealalta -gresit incercati sa vindecati hipofiza si stricati tiroida.Am citit si eu de curioasa prospectul la Dostinex ai vazut ac indiferent de ec reactii secundare aveti trebuei urgent sa consultati medicul endocrinolog ptr ca ori este prea mare doza ori prea mica si este de fapt un medicament anticonceptional care tine hormonii cat de cat sub control.Dupa operati am avut si eu dereglari de ciclu menstrual dar endocrinologul a spus ca nu imi poate da nimic in aceasta privinta si sa am rabdare ca se va regla si asa a fost ptr ca daca luam ceva riscam enorm de mult sa dau toti hormonii care ii secreta glanda peste cap si ajungeam de unde am plecat
0
05-05-2011, ora 00:43
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Mie imi face bine sa discut deschis cu cineva care se confrunta cu aceeasi problema ca si mine.
In cazul meu, eu am descoperit acest microadenom datorita unui singur simptom si anume: amenoree primara. Am ajuns la endocrinolog dupa mai mult timp, deoarece singurul loc in care ma trimitea doctorita mea de familie era ginecologul. Am nimerit la un ginecolog mai 'rasarit', care mi-a recomandat sa merg la un endocrinolog (tin sa precizez ca pe atunci nu aveam internet, nu aveam acces la anumite informatii, trebuia sa ma bazez pe competenta medicului meu de familie). La endocrinolog mi s-a facut un control general, mi s-a explicat deasemenea ca ar fi fost bine sa ma fi prezentat din timp la medic (pe la 13-14 ani), atunci cand am inceput brusc sa ma ingras desi nu imi schimbasem obiceiurile culinare. Mi-a dat mai multe analize de facut printre care si analize hormonale. Toate au iesit perfecte. Toti hormonii au iesit in limite normale, cu exceptia prolactinei. Eram suspecta de prolactinom (microadenom hipofizar secretant de prolactina). Am facut un CT iar din acesta a reiesit ca sunt perfect sanatoasa. Endocrinologul mi-a spus ca nu doreste sa intru in panica dar ca acolo exista ceva chiar daca nu se vede, deoarece un hormon nu se incapataneaza sa ramana la o valoare peste limita normala, atata timp, fara sa aiba un motiv anume. Am inceput tratamentul medicamentos, iar in cateva luni am avut si prima menstruatie. Am inceput sa caut informatii despre presupusa boala. Nu gaseam mai nimic, cartile de endocrinologie pe care le gasisem erau destul de vechi, problema mea era trecuta doar un pic in revista, erau doar cateva randuri. Despre orice altceva, diabet insipid, acromegalie, etc, se discuta mai pe larg, dar nu si despre prolactinom. Cand am inceput sa am acces la internet am inceput sa caut si mai multe informatii. Am inceput sa caut carti de medicina mai noi, studii, cursuri pentru rezidenti, tot ce am gasit.
In fiecare an CT-ul iesea perfect fapt pentru care mult timp m-am considerat "exceptia de la regula". Cand a aparul si la noi RMN-ul endocrinologul nu a ezitat si mi-a dat trimitere. Am facut RMN-ul fara nici o grija, sigura pe mine ca nu avea sa iasa rau. Abia dupa efectuarea RMN-ului nu a mai fost nici o indoiala. Am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare cand am vazut scris negru pe alb: microprolactinom localizat in lobul drept al glandei hipofize, in contact cu artera carotida interna dreapta. M-am stresat, am plans, m-am intrebat de ce tocmai eu si apoi am mers mai departe. Am avut incredere in doctorul meu endocrinolog si increderea mea a sporit odata cu trecerea anilor. Asta nu inseamna insa ca nu am apelat si la alti doctori endocrinologi pentru a-mi citi rezultatele (si m-am simtit mult mai bine cand am vazut ca si acestia mi-au spus acelasi lucru). De-a lungul anilor am avut multe temeri, multe intrebari, mi-am intrebat medicul indiferent daca era o problema mai mult sau mai putin jenanta si de fiecare data am primit un raspuns care m-a lamurit. Am aflat astfel ca nu am voie sa iau anticonceptionale, ca acest tratament ma face foarte fertila si trebuie sa ma protejez daca nu vreau sa raman insarcinata, ca stresul influenteaza foarte mult acesta boala, ca pot avea copii normali, etc.
0
05-05-2011, ora 22:29
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Crede-ma ca am retinut ca ai fost la mai multi medici pt ca ai avut grija sa mentionezi asta in mai multe mesaje. Am spus deja ca fiecare caz are particularitatile sale si nu putem generaliza, ma referea la tipul de tratament. Probabil ca in cazul tau s-a considerat ca operatia este cea mai buna sau singura solutie. Si eu am fost la 2 medici (in Cluj si in Tg.Mures) si amandoi mi-au recomandat acelasi tratament si au exclus cel putin momentan operatia. In cazul meu si al lui smileygirl, adenomul fiind fixat pe artera carotida, ar fi destul de dificila o operatie deoarece exista posibilitatea de a nu putea elimina complet adenomul tocmai din cauza pozitiei sale, existand riscul unei hemoragii. Asta mi s-a explicat mie. Ceilalti hormoni sunt in regula, mi s-au facut analize de doua ori in doua luni anul trecut, plus aceleasi analize facute repetat cu cativa ani in urma. Totusi, spune-ne ce tip de adenom ai avut? De curiozitate, la Cluj la ce medici endocrinologi ai fost, poate am consultat un medic comun? Ar fi interesant de stiut. Cum ai depistat adenomul, ce simptome ai avut? Mai spune-ne cate ceva.
Eu am avut probleme cu menstruatia de vreo 10 ani, am inceput sa ma ingras dar am crezut ca este genetic, mama mea fiind obeza. In urma cu vreo 8 ani am fost la ginecolog la Cluj si mi-a recomandat niste medicamente foarte scumpe, nu retin despre ce era vorba dar stiu ca, costau salariul meu pe o luna asa ca am preferat sa ignor oarecum problema. Dupa vreo 3 ani un ginecolog m-a trimis la endocrinolog si asa am aflat ca am adnom hipofizar si am inceput tratamentul cu Dostinex, pe care l-am intrerupt dupa vreun an, doctorita dadea din umeri pt ca prolactina nu scadea cat trebuia, eram si intr-o perioada foarte stresanta a vietii mele... Tratamentul l-am intrerupt si se pare ca a fost cea mai mare greseala pe care o puteam face. La al doilea RMN mi s-a spus ca "pare a exista o formatiune inlocuitoare"... si ca am sinuzita. Dupa cum spuneai simona43 depinde foarte mult de medicul care interpreteaza RMN-ul, eu l-am facut la noi in oras si nu avem cei mai buni medici... Anul trecut m-am hotarat sa o iau de la capat, in afara de lipsa menstruatiei, cresterea in greutate si oboseala nu am avut alte simptome cum ar fi durerea de cap, tulburari de vedere, etc. Am facut un RMN la Cluj si mi s-a pus diagnosticul de adnom hipofizar. Am fost internata de doua ori pt. analize si imi amintesc ca in salon erau doamne operate, una mai recent si care facea radioterapie (avea si acromegalie), una operata de tiroida de cativa ani. Cea cu tiroida era suspectata ca i-ar fi aparut din nou tumoarea. Dar toate de acolo spuneau ca este posibil sa reapara dupa operatie, niciuna nu a fost asa categorica si sa spuna altceva. Eu iti doresc sa dea Domnul sa nu ai din nou probleme, crede-ma ca nu vreau deloc sa te descurajez. Eu am avut doua operatii la picior si mi-e cam frica de ele, deocamdata in aceasta etapa a vietii mele prefer orice tratament unei operatii, chiar daca mi s-ar recomanda. Mai incolo, cine stie?!
Voi copii aveti? Pe mine asta ma framanta deocamdata, implinesc anul acesta 34 de ani si cam incep sa intru in panica... Pupici
0
09-05-2011, ora 21:33
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Nu trebuie sa intri in panica, mai ai timp, mai ales ca endocrinologul tau a exclus aceasta posibiliate doar pentru un an. Eu inca nu m-am gandit sa am un copil dar doctorita mea are grija sa-mi reaminteasca de fiecare data: daca raman gravida sa intrerup tratamentul cu Dostinex si apoi sa ma prezint de urgenta la cabinetul ei. Multe femei cu aceeasi problema ca a noastra au devenit mame fara a avea complicatii in timpul sarcinii. Trebuie sa gandesti pozitiv, face minuni. Multa sanatate
0
22-05-2011, ora 20:30
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
buna fetelor.ma confrunt si eu cu aceste probleme de 10 ani, a inceput totul cu amenoree secundara.Am facut CT si mi s-a zis ca e microadenom secretant , secreta prolactina.am luat brocriptn care i-mi faceau teribil de rau, pana la tulburari de personalitate.Am ramas insarcinata cu toata paza noastra, deci nu intentionat, am fost extrem de fericita, aveam 28 de ani, in 2005 si adenomul de 5 ani.a fost o sarcina grea, am facut mentinere si am nascut un copil minunat si sanatos.Amenoreea a reaparut si am trecut pe dostinex 1 tb pe saptamana perioade de 3 luni.mi-e f rau, de la el.Ametesc atat de tare incat am facut depresie, mi-e frica sa n-o iau razna ca am copilul de crescut.Problema este ca de un an de zile, ameteala nu mai disparea cate 3 luni la un loc, ma tintuia la pat, ma ameteste chiar si cu ochii inchisi, vomit si ma tin de pereti daca ies afara.am luat ginseng fiole, si ma mai linistea cate un pic, dar acum m-a luat din nou, poate din cauza stresului ca mi-am operat copilul de hernie, caci dostinex nu am mai luat de la craciun.NU MAI POT.Oare cum sa tinem prolactina asta in frau, oare ceva homeopat nu exista????
0
22-05-2011, ora 22:20
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Buna amedeea. Inainte de a merge la endocrinolog am fost la un medic homeopat, pentru lipsa menstruatiei. Dupa ce mi-am povestit viata vreo 2 ore mi-a dat un tratament homeopat, niste pastilute si parca ceva picaturi, spunandu-mi ca homeopatia trateaza intregul organism nu doar boala, nu-mi mai amintesc exact. Stiu ca nu aveam voie sa mai beau cafea, pasta de dinti aveam una fara niciun gust... Eu una nu m-am tinut de tratamentul pe care mi l-a dat pentru ca era de foarte lunga durata si eu nu mai aveam rabdare, nici prea mare incredere n-am avut... Nu stiu ce sa zic. Ceva naturist as incerca dar in paralel cu tratamentul pe care il iau acum. Incearca eventual sa mergi si la un psiholog, pe mine m-a ajutat foarte mult, si acum mai merg ocazional. Eu peste 3 saptamani merg la control la endocrinolog si cel mai probabil o sa-mi creasca iar doza de dostinex la 4 pastile/sapt., mi-e groaza. Am avut probleme asemanatoare cu ametelile, acum iau dimineata cate o pastila de astonin-h. Sincer, habar n-am cum se rezolva problema asta cu prolactina, mie mi-a spus ca tratamentul e posibil sa-l fac toata viata, nu pot sa-mi imaginez cum e sa depind toata viata de un medicament...
0
26-05-2011, ora 09:49
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
pentru toate fetele care se intreaba daca pot avea copii avand aceasta boala, desi doctorii spun ca nu se poate, eu va spun ca DA se poate, eu am reusit!Asa ca nu disperati
0
24-06-2011, ora 13:53
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Buna fetelor
Revin din nou cu o problema: am fost la control dupa trei luni, prolactina a crescut din nou de la 638 la 955 in conditiile in care am luat doar doua pastile in loc de doua... I-am descris d-nei doctor problemele care le-am avut inainte de reducerea dozei de dostinex si m-a programat la un RMN in iulie (ultimul l-am facut in noiembrie anul trecut) pt. a vedea daca nu am facut apoplexie pituitara. Din ce am vazut asta da dureri puternice de cap iar eu nu am si nu am avut asa ceva. Am mai citit ca reprezinta o urgenta neurochirurgicala si asta ma cam sperie, dar nu cred ca am asa ceva. Totodata mi-a sugerat sa ma pensionez pe caz de boala, temporar, in conditiile in care nu prea mai fac fata la serviciu in timpul in care iau 4 pastile/saptamana. Acum nu mai ametesc asa ca inainte, dar sunt tot obosita si nu ma pot concentra, cateodata parca ma blochez, parca nu mai pot gandi 2-3 secunde. Voi ati avut parte de asa ceva? Stiti ceva de pensionarea temporara? Sau poate imi dati un sfat cum sa impac si capra si varza, adica sa fac si tratamentul corect si sa pot sa si muncesc ceva. Multa sanatate va doresc.
0
25-06-2011, ora 14:06
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
Buna Alina,

Eu am luat o pastila de dostinex timp de cateva luni ca sa vedem daca prolactina s-a stabilizat. Dupa analizele facute in aprilie doctorita mi-a prescris din nou doua pastile pe saptamana deoarece prolactina crescuse. Rmn-ul insa pe care l-am facut saptamana trecuta arata ca microadenomul a scazut in dimensiuni, ceea ce dupa mine e un lucru bun. Astept sa vad ce spune si d-na doctor. Starea de oboseala o am si eu, dar nu-mi dau seama daca de vina este microadenomul sau faptul ca muncesc mult prea mult si ma odihnesc prea putin. Am observat ca mai tot timpul as dormi, si profit la sfarsit de saptamana sa dorm mai mult decat de obicei. In rest incerc sa fac sport si sa mananc un pic mai sanatos, poate, poate ajuta. Oricum cu moralul sigur stau mai bine cand fac sport (jogging). Multa bafta si sper sa iti iasa rmn-ul ok.
0
27-06-2011, ora 10:17
Teodora 7777
Nu este medic/terapeut
Teodora 7777
Draga Smileygirl
Daca nu te superi as vrea sa-mi dai adresa ta de e-mail poate discutam mai pe larg putin, vreau sa ma lamuresc asupra unor lucruri si cum tu ai o experienta mai vasta... -*. Iti multumesc.

(*modificat de admin)
0
12-08-2011, ora 13:50
cecilia cristiana
Nu este medic/terapeut
cecilia cristiana
Buna tuturor,
am 35 de ani si tocmai am fost diagnosticata cu un macroadenom hipofizar dimensiunile 25/17/18 secretant si gadofilie intensa la nivelul septurilor si peretelui, comprima chiasma optica, ascensioneaza glanda pitulara, orienteaza tija hipofizara si se extinde rostral catre recesul ventriculului 3, prolactina 1274 ml, viata mea a luat o intorsatura de 360 de grade. daca am stat un an de zile fara sa dau mare importanta ca nu mai am menstruatie acum sunt disperata, medicul mi-a spus ca vom incerca tratamentul cu dostinex 2 la 3 zile, sa am rabdare ar trebui sa imi revina si menstruatia pana la controlul de 3 luni, prea multe nu mi-a explicat, familia ma crede pe moarte si toti sunt in alerta maxima mai ales ca de cand am inceput tratamentul ma simt rau dureri de cap, ameteli, voma, ochii m-i se inrosesc si ma inteapa.Nu -mi doresc operatie mi-e frica mai bine moarta decat o leguma si povara pentru ceilalti.t
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.