maladia sever

31-08-2011
duica ramona
Nu este medic/terapeut
duica ramona
as vrea sa stiu care sunt factorii care determina aceasta boala
9 comentarii
0
31-08-2011, ora 11:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In imensa majoritate a cazurilor este vorba despre obezitate (supraponderabilitate) sau despre efort fizic exagerat (sport de performanta).
In ambele cazuri tratamentul este acelasi: normalizarea greutatii si evitarea stricta a oricarui efort sportiv timp de 4-24 de luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
31-08-2011, ora 16:36
duica ramona
Nu este medic/terapeut
duica ramona
am un baietel de 8 anisori care are 31kg si face fotbal care dintre cele doua sa fie ?
0
31-08-2011, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va spuneam, este afectiunea tipica a baiatului de 8-12 ani supraponderal si sportiv.
Se impune oprirea totala a fotbalului, ca si a oricarui sport, pentru minimum 6-24 de luni. Daca nu veti intelege acest concept de tratament, consecintele pot fi dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
31-08-2011, ora 22:24
duica ramona
Nu este medic/terapeut
duica ramona
asdori sa-mi spunti an ce consta consecintele si daca dupa aceasta perioada se va vindeca
0
31-08-2011, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Prin repaus sportiv se vindeca fara sechele in proportie de 99, 99%.
Sechelele nerespectarii acestui repaus sportiv sunt dramatice, putand duce la ruptura tendonului calcanean (arhaic, "achilean"), dar si deformarea intregului retro-picior, scurtarea intregului membru pelvin etc etc.
Nu cred ca va puteti asuma responsabilitatea distrugerii copilului D-voastra prin nerespectarea repausului sportiv absolut de 6-24 de luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
31-08-2011, ora 22:41
duica ramona
Nu este medic/terapeut
duica ramona
va multumim pt atentia si raspunsurile acordate
ne va fi foarte greu sa corelam lipsa de miscare cu alimentatia, fiind un copil care mananca foarte bine si ne este teama de kilogramele in plus.credeti ca va trebui sa consultam un medic nutritionist si sa schimbam radical alimentatia copilului?
0
31-08-2011, ora 22:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Greutatea se controleaza 100% din alimentatie si in nici un caz prin miscare (sport).
Incercand sa compensati alimentatia exagerata prin sport, nu faceti decat sa distrugeti copilul (iar afectiunea actuala este dovada tipica a gestiunii defectuoase a situatiei, obligand copilul sa faca sport in loc sa-l hraniti echilibrat, adica mult mai putin decat in prezent).
Evident ca trebuie schimbata radical alimentatia. De fapt, la psiholog sau nutritionist trebuie sa mearga parintii si nu copilul, pentru ca acesta nu face decat sa copieze obiceiurile alimentare ale parintilor...

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-09-2011, ora 21:39
duica ramona
Nu este medic/terapeut
duica ramona
am si eu o intrebare acum un an am fost operata de fiere laparoscopic si acum am aceleasi dureri ca si atunci
0
18-09-2011, ora 06:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident ca trebuie sa consultati un chirurg generalist, in competenta caruia cade problematica digestiva abdominala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Sever

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: