mama are spondiloza si nu numai

01-11-2007
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
va rog ajutati-ma cu un sfat. mama are mari probleme cu oasele, dintre bolile pe care i le stiu se numara spondiloza cervicala, artroza, gonartroza, ciocuri pe coloana vertebrala si poate ca sunt mai multe insa nu mai stiu eu. are dureri constante de oase la brate si genunchi si uneori nici nu poate dormi din cauza durerilor. de fapt asta se intampla acum cateva luni pana cand a facut acupunctura. spune ca se simte mai bine dupa acest tratament insa durerile nu au disparut ci doar s-au mai ameliorat. problema e ca mama a lucrat timp de 27 de ani in picioare pe ciment, in frig si curent si inca mai lucreaza la fel. ce trebuie sa faca sa previna osteoporoza? ce mai poate face sa scape de dureri? daca sunt alternative naturiste ar fi ideal pentru ca mama pune mare pret pe aceste tratamente. va rog, orice sfat este bine venit. ma doare sufletul sa vad ca la 47 de ani se simte mai rau ca persoane mult mai in varsta. va multumesc, adriana.
4 comentarii
0
01-11-2007, ora 00:00
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
am uitat sa precizez ca a urmat tot felul de tratamente cu artrostop, artroflex si altele de acest gen insa nu prea au dat niciun rezultat. se maseaza aproape in fiecare seara cu unguent Tamus si cu un preparat obtinut din untul pamantului (lasat la macerat) si face din cand in cand bai complete cu sare de bazna. toate acestea dau rezultate insa insa nu suficient.
0
01-11-2007, ora 00:00
dr. marineata
Identitate neconfirmată
dr. marineata
dv. faceti referire la 2 boli complet diferite : artroza, respectiv osteoporoza. artroza cu diferite localizari (coloana vertebrala, genunchi) beneficiaza de tratamente medicamentoase de tipul analgezice, antiinflamatoare, miorelaxante, preparate condroprotectoare (artrostop etc., ce mai incetinesc progresia bolii), fizioterapie.tratamentul este individualizat, in functie de stadiul bolii, de localizare, de bolile asociate.artroza este o boala cronica, cu perioade de acutizare favorizate de efortul fizic, frig, umezeala. este impotanta mentinerea unei greutati corporale in limite normale, mai ales daca are gonartroza.
0
02-11-2007, ora 00:00
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
in primul rand multumesc mult de raspuns. deci osteoporoza n-are nicio treaba cu ceea ce am descris eu? aveti dreptate, aceste boli provin de la efortul fizic intens si de la mediul in care a lucrat timp de multi ani dupa cum am spus si mai sus. cred ca greutatea corporala este in limite normale, la 1, 65m inaltime are 60kg, la varsta de 47 d ani. medicamentele pe care le-ati mentionat dvs au rolul de a incetini boala, dupa cum ati spus, insa exista ceva care sa elimine boala definitiv? artroza este la nivelul genunchilor insa cred ca si la umeri si brate. o sa incercam si fizioterapia. de fapt vreau sa stiu: se pot vindeca complet aceste boli? si daca da atunci cum?
0
17-07-2008, ora 00:00
mamut
Nu este medic/terapeut
mamut
csia, sper sa nu fie tardiv raspunsul.exista o combinatie de suplimente care favorizeaza regenerarea incheieturilor si a tesuturilor conective.este vorba despre glucosamine sulfate(este o polizaharida car se gaseste in compozitia tesutului conectiv dintre oase, care odata cu inaintarea in varsta si a stresului fizic provocat de frig, inflamatii etc. isi scade productia).apoi chondroitin (sulfate) care este un antiinflamator natural, plus MSM (methylsulfonymethane).ar fi bine sa citesti pe internet despre ele (in engleza gasesti pagini)ca sa intelegi exact daca ii pot fi de ajutor mamei tale.nu stiu daca in romania exista pe piata aceste suplimente (in afara celor care intra in compozitia antiinflamatoarelor de genul artrostop).
alte amanunte ar fi:sa consume mancaruri alkaline si sa evite alimentele acide(care provoaca aciditate in sange, nu cele care au gust acid, de ex. lamaia este cel mai alkalin aliment, in ciuda acidului citric...otetul de mere fermentat cu aglomeratii de bacterii detoxifica si alkalinizeaza sangele).toata carnea este acida, dar in ordine descrescatoare a aciditatii ar fi:carnea de PORC(care trebuie scoasa automat din alimntatie), vita si toata carnea rosie, puiul si curcanul si pestele.pui, curcan sint ok, pestele este chiar indicat.mama ta are nevoie mai mult decat oricine de acizi grasi esentiali(toate omega, in special 3)pe care le poate lua din suplimente cu ulei de peste, uleiul de evening primrose(sau luminita noptii, cred, in rom)
alimentatia este foarte importanta, deoarece trebuie schimbata si mentinuta toata viata(ciuperci, toate soiurile de nuci, fasole, migdale, seminte de in sau ulei, musetel, ridichi(in special negre), anansul e un antiinflamator natural(contine bromelain, o enzima f importanta), ginger(antiinflamator puternic), cartilaj de rechin, vitamina C si mult Usturoi (crud, sau in supliment, nu gatit)
-cuprul ajuta mult articulatiile (se poate purta o bratara pt incheietura mainii dureroase, sau se poate suplimenta), manganul, de asemeni
-atentie la suplimentele cu minerale(vb cu un doctor, daca sunt facute pe termen lung)
-extract din samburi de struguri sau din coaja de pin(pine bark, sper ca am tradus corect) sunt antiinflamatoare, iar cel din samburi de struguri are o multime de alte beneficii
-unguent cu capsaicin, extras din cayenne pepper
-suc noni
-histidine(un aminoacid ne-esential pt adulti) in forma libera se poate suplimenta

Sper ca o sa ii ajute mamei tale ceva din cele scrise

multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: