Mancarime

30-11-2016
Falex
Nu este medic/terapeut
Falex
Buna ziua! Am si eu o problema!Ma mananca pielea dar cum sa zic, nu este o mancarime constanta ma ia pe unele zone si e de ajuns doar sa ma ating cu o mana in zona unde ma mananca si imi trece imediat.Chestie e ca mama mi-a zis ca a schimbat balsamul de la rufe si ma gandesc ca pot fi alergic la acel balsam.Intrebarea mea este: pot fi alergic la acel balsam si din cauza asta cand port hainele spalate cu acel balsam sa ma manance pielea?(pe corp nu am absolut nimic nici roseata)(ma mananca pielea inclusiv cateodata si pe fata, simt niste furnicaturi sa zicem) cum pot trata asa ceva?Eu nu sunt in tara si nu ma pot duce la medic acum si de aceea va intreb! Multumesc!
1 comentarii
0
04-12-2016, ora 20:05
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Este posibil să fie de la balsam... Dar trebuie să apară doar când porți hainele spălate cu el, sau noaptea dacă lenjeria de pat e spălată cu balsamul.
Adică ori de câte ori atingi o haină ce fost spălată cu el, ar trebui să apară reacția alergică, și numai atunci.
Poți verifica... Încearcă să pui o picătură foarte mică de balsam direct pe piele, pe partea anterioară a antebrațului și vezi ce se întâmplă... Dacă apare o roșeață și mâncărime relativ instant ( la maxim 2-3 minute după aplicare ) atunci e clar răspunsul... Dar atenție că nu e obligatoriu ca reacția să fie în același loc în care ai pus balsamul... Poate să apară și la distanță...
Dacă el e de vină... există un singur tratament, spălare fără balsam... Sau schimbat cu altul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Cum abordăm corect alergiile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •