marijuana mi-a provocat shizofrenie?

07-06-2009
bibu
Nu este medic/terapeut
bibu
Fumam marihuana odata in saptamina si urmari a doua zi nu simteam pina la momentul cind intr-o zi am inhalat o cantitate mare , deci am avut o intoxicare puternica.A doua zi mam trezit si nu ma simteam bine , de parca imi concentram privirea numai intrun punct sau lucru si imi era greu sa ma concentrez in spatiu, de parca efectul marihuanei inca mai persista, urmatoarele zile au fost cele mai teribile <depresie puternica , citeam o carte si nu imi intra nimic in cap de parca ceva bloca informatia la fel si cind vorbea cineva cu mine, evident si de memorizat nimic nu puteam, gindire si logica stupida fara sens , idei de sinucidere , aceste simptome le-am simtit 3 luni (de cosmar).La moment imi este mai bine dar totusi cred ca nu e in regula , este prezenta simtul de pustietate in cap (vid).de parca nu am ginduri si creatie.Imi spune cineva prin ce am trecut si ce ar trebui sa fac la moment ??Multumesc
11 comentarii
0
08-06-2009, ora 12:08
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga bibu, drogurile dau simptome similare schizofreniei dar daca te dezintoxici nu o sa mai ai nimic.
Lasa-le incolo de droguri! eu am schizofrenie fara sa ma fi drogat, ghinion!
Nu te judec, vreau sa te determin sa nu mai tragi nimic !
numai bine
0
09-06-2009, ora 06:51
bibu
Nu este medic/terapeut
bibu
problema ca deacum 4 luni au trecut decind mam drogat si simt ca nu mia trecut.
0
09-06-2009, ora 07:00
bibu
Nu este medic/terapeut
bibu
miu anastasia, as vrea sa te intreb ce simptome la tine persista ?
0
09-06-2009, ora 11:46
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Eu in prezent nu mai am fenomene psihotice mari( am avut halucinatii auditive 2 ani jumatate).
Acum am forma reziduala, adica simptomele mari au trecut si am ramas mai sensibila.
numai bine, sa nu te mai droghezi orice ar fi!
0
20-09-2009, ora 20:19
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Daca nu ai scapat dute la psihiatru, nu glumesc si eu am facut la fel dupa mai multe produse...
0
12-03-2012, ora 15:54
Sativa-Indica
Nu este medic/terapeut
Sativa-Indica
@ bibu: esti sigur ca ai fumat marihuana? Eu fumez de 13 ani, nu regulat, mai mult in weekend deci cam 2-3 grame pe saptamana. Ce povestesti tu nu este o reactie a marihuanei.
0
12-03-2012, ora 16:32
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu cred ca mai raspunde avand in vedere ca a scris acum 3 ani.

Persoanele care consuma marijuana, amfetamine sau alte droguri si care au o predispozitie pentru schizofrenie sau alte afectiuni psihice risca sa-si declanseze boala. Sunt persoane care de la etnobotanice au ajuns cu atacuri de panica la Urgente sau in plin episod psihotic din cauza produselor ce contin amfetamina.
0
12-03-2012, ora 16:49
Sativa-Indica
Nu este medic/terapeut
Sativa-Indica
Drogurile sunt facute pentru cei care stiu sa le consume, nu sa abuzeze de ele. Iar despre etnobotanice mai bine ma abtin. Nu inteleg tinerii care consuma etnobotanice sau amfetamina. Ptr mine corpul si sanatatea mea sunt cele mai importante!!!!!
0
13-03-2012, ora 09:11
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
@Sativa-Indica: Daca iei marijuana de 13 ani, asta nu inseamna ca nu poti pati nimic. Vorbesc in sensul ca organismele difera de la unul la altul si nu se stie cum reactioneaza fiecare.
0
13-03-2012, ora 20:03
Sativa-Indica
Nu este medic/terapeut
Sativa-Indica
@TicTac22: Mda intradevar, ai dreptate. Organismele difera de la unul la altul, dar cea ce am citit mai sus este mai mult o reactie a etnobotanicelor nu a marihuanei. stari de voma, paranoia, puls foarte ridicat, transpiratii reci si altele pot fi cu siguranta o reactie a marihuanei, dar acestea nu persista timp de 4 luni. Se poate insa ca marihuana sa fie amestecata cu alte plante, sau stropita cu diferite substante si din aceasta cauza sa aibe reactii foarte negative. Nu stiu ce sa zic, mie nu mi s-a intamplat niciodata si nici nu am auzit vreodata de asemenea reactii dar cum am spus mai devreme, drogurile sunt facute pentru cei care stiu sa le consume nu sa fie luate in exces.In ultimii 40 de ani s-au facut multe cercetari in cea ce priveste Canabisul, si inca nu s-a putut dovedi ca canabisul este mai daunator corpului uman decat tutunul sau alcoholul. Din pacate in romania majoritatea oamenilor sunt foarte prost informati despre canabis si nu numai.
0
13-03-2012, ora 22:43
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu cred ca sunt reactii adverse ale oricarui drog ce poate depasi o perioada mai mult de o luna.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.