masea cu nerv extirpat si gingie dureroasa

28-05-2008
lutu
Nu este medic/terapeut
lutu
Mi s-a extirpat nervul la o masea cu anestezie si in sedinta urmatoare mi s-au obturat canalele cu glutaperca. Primele 2-3 zile a fost doar o jena usoara, apoi a inceput sa doara la presiune si au urmat dureri mult mai puternice. Ce s-a putut intimpla?
23 comentarii
0
28-05-2008, ora 00:00
lutu
Nu este medic/terapeut
lutu
Doctor Maseluta 2002 v-as multumi anticipat pentru un raspuns urgent! am mare nevoie.
0
28-05-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
k...sunt cam 2 posibilitati...
1. infectia de pe canale inca nu se curatase in momentul in care a facut obturatia lor
2. obturatia este cu depasire, iar asta se poate vedea pe o radiograf de control
Ar mai fi o a 3-a.sa fi ramas un firicel de nerv...
0
28-05-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Faceti o radiograf de control si in functie de ce se vede se vor exclude din variantele(cele de mai sus)
0
30-05-2008, ora 00:00
lutu
Nu este medic/terapeut
lutu
Va multumesc pentru raspunsuri. Medicul meu a descoperit inca un canal pe care nu il gasise si l-a tratat si obturat, dar inca mai ma doare.
0
10-03-2009, ora 16:53
Radu1
Nu este medic/terapeut
Radu1
Buna ziua
Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar va rog foarte mult sa-mi raspunde-ti si mie : am mers la dentist si mi-a facut ce mi-a facut, dupa care m-a reprogramat, spunandu-mi ca trebuie sa-mi scoata nervul in ziua respectiva.Mi-a zis sa mananc inainte de consultatie, ca s-ar putea sa am nevoie de anestezie. Vreau si eu sa stiu daca ma va durea cand imi va scoate nervul(imi face anestezie), daca data trecuta mi-a pus o substanta alba la masea(ca un fel de plomba). Va rog frumos sa-mi raspundeti. Multumesc!
0
20-03-2009, ora 15:13
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Buna ziua,
am si eu problema si nu stiu ce sa mai fac, am o masea care ma durut ingrozitor am facut film nu sa vazut nimic a zis doctorul ca maseua e ok pe urma mia scos nervul mia plombat maseaua pe canal si acum urmeaza sa ii puna plomba definitiva dar pe mine inca ma mai doare, nu pot sa mananc nimic pe acea masea, daca pun putin degetul pe ea ma doare.nu stiu ce sa mai fac, varog sa imi dati un raspuns sa o scot mai bine afara?multumesc anticipat.
0
20-03-2009, ora 15:39
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
fara radiografie.in niciun caz extractia nu este o solutie buna...faceti o radiograf acum sa se vada cum este obturat pe canale dintele.
0
20-03-2009, ora 16:12
c dana
Nu este medic/terapeut
c dana
Va multumesc pentru raspuns dar ce credeti d-voastra ca este.Nu cred ca e normal sa ma doara si atunci cand mananc mai ales ca nu mai este nerv, plus ca daca malovesc cu dintii de sus pe maseua care este jos ma doare, oare nu este puroi?.Vreau sa zic ca dupa ce mia scos nervul mia pus ceva medicament apoi inainte sa imi puna plomba pe canal sa mai uitat sa vada daca nu mai este nerv(cu acele ace si nu ma durut deci inseamna ca intradevar nu mai este nerv)Astept raspuns, multumesc.
0
26-06-2009, ora 12:09
AlexandraUmf
Nu este medic/terapeut
AlexandraUmf
Am si eu o intrebare...Prima sedinta la dentist a fost bagata substanta pentru omorarea nervului pentru a putea fi extirpat.2 zile cu dureri groaznice.A 2a sedinta se spune ca nervul inca nu este mort si se baga din nou substanta respectiva din cate am inteles arsenic niste dureri si mai groaznice plus durere in momentul in care este atinsa maseaua.Nu mi se pare o chestie normala.Trebuie schimbat sau nu dentistul
0
26-06-2009, ora 21:19
Dr. Sas Cristina
Stomatologie, Timisoara
Dr. Sas Cristina
in cazul ca substanta de omorat nervul este arsenic ea trebuie lasata o zi si apoi facuta extirparea nervului urmata de un medicament lasat pe canal si apoi intr-o sedinta ulterioara obturatie definitiva de canal daca nu mai sunt simptome de durere. insa toata aceasta sedinta cu arsenic poate evitata daca se face anestezie dintelui respectiv se scoate nervul si apoi se obtureaza definitiv. probabil arsenicul a difuzat de pe canale dincolo de varful radacinii in os si de aceea te doare.
0
06-05-2011, ora 13:23
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
de 2 luni ma chinui cu o masea.mi-a zs doctorita ca am pulpita.a incercat sa-mi faca anestezi, nu si-a facut efectul, mi-a tot pus pansamente cu arsenic, calciu si inca ma doare ingrozitor.mi-a zs ca am nervul mort dar nu cred ca ar trebui sa ma doara asa.help!
0
06-05-2011, ora 13:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Vi s-a facut o radiografie inainte?...daca nu, atunci e cazul.
0
06-05-2011, ora 14:13
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
da.am facut radiografia.nu se vede nimic pe ea
0
06-05-2011, ora 15:52
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
e posibil sa fie infectie?
0
10-05-2011, ora 21:10
alexandra valentina
Nu este medic/terapeut
alexandra valentina
Am si eu nevoie de informatii. Am avut probleme cu o masea, s-a spart. Am ajuns la doctor cu radiografia. mi s-a spus ca nervul este afectat si ca in jurul radacinii exista o margine de culoare mai inchisa, deci si osul ar fi fost afectat. In prima sedinta mi-a curatat caria si a inceput sa umble pe canale ( durere groaznica ) apoi am plecat acasa cu un pansament pe care trebuia sa il tin o saptamana. Dupa o saptamana ajung din nou la doctor ( intre timp durerea nu m-a lasat decat in ultimele 2 zile, nu puteam sa inchid maxilarul, sa ating si imi simteam si maseaua ridicata) cand incepe sa imi dea jos pansamentul care era pentru a omora nervul am o durere groaznica. Doctora nu m-a crezut ca ma doare zicand ca nervul este mort; pana nu am inceput sa plang nu m-a crezut, apoi a schimbat "freza" si nu m-a mai durut decat la introducerea acelor ace pana la capatul canalelor ( acele trebuiau introduse pana cand nu mai puteam de durere, semn ca si-ar fi atins scopul aceasta operatiune), apoi a urmat un alt pansament. Acum trebui sa ma duc din nou peste 2 zile pentru a schimba pansamentul (acesta din urma parca are si un gust ciudat) iar maseaua inca ma doare, nu pot sa o ating cu maseaua de sus si o simt si ridicata, parca ma doare cu os cu tot. Ce parere aveti este nomal sau e cazul sa schimb doctorul, chiar daca as fi in tratamentul acestuia?
0
10-05-2011, ora 21:14
alexandra valentina
Nu este medic/terapeut
alexandra valentina
Am uitat sa va spun ca nu a vrut sa imi faca anestezie zicand ca acul ar imprastia infectia.
0
10-05-2011, ora 23:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
buna seara!
daca aveati infectie la vf dintelui atunci nervul era mort, dar nu pe toate radacinile..de aceea v-a si durut. Cat despre faptul ca anestezia ar face sa difuzeze infectia... poate ca nu i-a venit sa creada ca mai gaseste nerv viu. Despre restul judecati singura.
0
11-05-2011, ora 13:02
alexandra valentina
Nu este medic/terapeut
alexandra valentina
Buna ziua! Va multumesc mult pentru raspuns. Sa inteleg ca medicul nu mi-a spus adevarul si anestezia se putea face fara niciun fel de problema. Adevarul este ca m-a cam dezamagit mai ales prin faptul ca nu ma credea cand spuneam ca ma doare. Un medic ar trebui sa comunice cu pacientul si sa il inteleaga. Astazi ma duc din nou pentru inlocuirea pansamentului, ii voi repeta ca inca ma doare dintele si sper sa ia masuri de data asta, caci in curand nu mai rezist si imi caut alt doctor.
0
15-10-2012, ora 12:16
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
salut,

am si eu o problema de 2 saptamani tratez la o masea, initial mi-a pus o substanta sa mi omoare nervul, mi-a spus de la prima sedinta ca nu a intrat cum trebuie la canalele pt ca m-a durut foarte rau chiar si cu anestezie. In fine, a pus plomba provizorie de 2 ori, nu ma durea, apoi mi-a plombat-o si au inceput dureri groaznice. In aceasta dimineata am fost din nou, mi-a facut anestezie, a deschis canalele dar nu a putut lucra cu acele acelea si din nou arsenic. Pot sa va spun ca am o durere groaznica, maseaua e jos, ma doare urechea maxilarul, gatul si pometele si anestezia inca mai este activa. adica imi simt buza amortita si limba.

Ce mama naibii fac ca inebunesc de durere, chiar pot spune ca e ceva care tinde spre insuportabil si tinand cont ca inca am anestezie.

Ps : am facut si radiografie, nu este nimic, nicio infectie si nici radacina afectata
0
15-10-2012, ora 14:31
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ceva este.ori mai este nerv..ori este alt dinte.postati radiografia.
0
15-10-2012, ora 17:57
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
am fost la un alt medic, pentru ca nu mai rezistam. Mi-a obturat canalele, le-a dezinfectat ( sau ceva de genul ) si mi-a zis ca am o paradontoza arsenicala sau ceva de genu. Eu credeam ca e din cauza nervilor nescosi dar prima oara cand mi-a pus arsenic acum vreo 2 sap, primul doctor la care am fost nu mi-a obturat canalul, mi-a pus plonba si a ramas asa. Acum acest medic mi-a obturat canalele le-a tratat si mi-a zis ca ar trebuii sa ma lase durerea. Ideea e ca ma tot doare intr-un hal fara de hal. TIn sa mentionez ca am canalele deschis, mi-a zis sa pun vata atunci cand mananc si apoi sa creez o presiune la respectiva masea, ca si cum as incerca sa scot de acolo ceva.Mi-a sugerat sa iau decat anti inflamatoare. Pe radiografie nu parea nicio infectie nimic, ce ziceti ar fi cazul sa iau un antibiotic ?
0
15-10-2012, ora 20:36
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Chiar daca nu a raspus nimeni mai am ceva de adaugat, durerea nu m-a lasat nici pana acum, am luat un nurofen si degeaba, pot spune ca sunt disperat, nu pot explica, ma doare maseaua/urechea/gatul/1-2 dinti de pe langa maseaua afectata/ si pometele.

Acum nervul este scos da l naibii, mi-a facut obturatia de canale fara anestezie, mi-a pus o substanta care a incercat daca e mort, ceva foarte rece, n am simtit nimic, dar eu numai pot de durere. Cred ca am si temperatura, am facut frisoane groaznice, nu stiu daca de la masea, eu am luat preventiv augmenti ( ceva probleme cu sinuzita in trecut si fac cate o cura de antibiotice cand incepe sezonul rece ).

NU MAI STIU CE SA FAC, chiar sunt disperat, eu din fire sunt mai panicat :), mai iau tratament pt atacurile de panica, intradevar zici sa nu te gandesti la durere, dar la asta n-am cum :)). Nu mi amplifica durerea starea de panica, pur si simplu ma enervez, am specificat si asta pt ca am citit un post pe un alt forum cu un individ cu aceleasi probleme ca ale mele si l-a intrabat cineva despre aceasta problema. Am inteles ca respectivul a scapat dupa ce i-a facut tratament cu antibiotice direct in canal, fara a avea efect vrun analgezic sau anti inflamator asupra durerilor din trecut.



Va multumesc si orice raspuns si parere
0
21-10-2012, ora 12:14
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Revin cu unpt cei care sunt sau vor fi cu dureri insuportabile de masea dupa scoaterea nervului si tratament cu arsenic sau ceva asemanator.

Am 7 zile de cand am fost gasit cu parodontita arsenicala/chimica. Durerile au trecut din a 3 zi de la ultima curatare a canalelor cu apa oxigenata. Am avut dureri ingrozitoare fara a ceda cu niciun analgezic Nurofen/Vidan/Aulin/Tador. Deja din a 2 a zi de tratament cu augmentin durerile incepusera sa fie suportabile, in tot acest timp am stat cu canalele deschise si incercam sa creez o presiune de vid asupra lor pt a scoate ceva resturi de mancare( asta la indicatia medicului ) Peste 2 zile sunt programat la dentist pt a incepe procedurile de plombare.

PS : Nu credeam ca exista asemenea dureri la o masea cu nerv scos, pot spune ca de la ele aveam pulsul crescut, transpiram, nervos din calea fara si fara pofta de mancare tot odata.


Va multumesc si sper sa fie de ajutor acest post !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: