Masea plombata cu fisura

03-07-2017
ElizabetaF.
Nu este medic/terapeut
ElizabetaF.
Am o masea plombata de 5 luni. Nu ma doare cand mananc dulce sau rece.Insa cand mananc ceva tare imi apare o durere foarte intensa, ce ma face sa ma opresc din mancat. Am observat ca plomba are o fisura iar cand ma spal mai ies resturi din acea zona. Ar trebui sa imi fac o plomba noua sau sa ajung chiar la scoaterea nervului?
2 comentarii
0
03-07-2017, ora 19:34
Dr. A I
Dr. A I
Ar trebui sa mergeti la un control pentru a putea vedea despre ce este vorba. Este posibil sa nu fie nevoie de scoaterea nervului acum (doar sa aveti sensibilitate din cauza expunerii dentinei) dar daca mai asteptati mult, veti ajunge si la extirparea nervului.

O zi buna!
0
03-07-2017, ora 19:42
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Este recomandat sa faceti o radiografie retroavleolara si asfel se vor lamuri lucrurile.
Pana la scoaterea nervului mai sunt si alte proceduri terapeutice.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul