Măsea Sparta

10-06-2021
Ioana2599
Nu este medic/terapeut
Ioana2599
Buna ziua! Am o măsea sparta pana la gingie, dar nu sub aceasta, mai am un singur perete din ea. Am fost la medic și mi s a spus ca radacina este sănătoasă și ca tratamentul de canal a fost făcut foarte bine in trecut. Mi a recomandat extracția ei și înlocuirea cu un implant dentar, deoarece a spus ca e posibil sa mi cada coroana din cauza ca nu o sa aibă prindere.
Exista vreo șansa sa o salvez și sa nu ajung la extracție?
Mulțumesc
2 comentarii
0
11-06-2021, ora 06:44
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ziua...in mod normal, un dinte/masea, chiar daca nu mai are nici un perete daca radacina este in regula, se poate pune pivot si ulterior se acopera cu o coroana. Cu conditia ca limita tesuturilor dentare restante sa fie deasupra gingiei, nu subgingival
0
12-06-2021, ora 08:41
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Asa cum a scris si colega mea, maseaua ar putea fi salvata, mai ales ca tratamentul de canal este corect facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul