masea umflata dupa ce a fost plombata

07-11-2011
mary_4 ever
Nu este medic/terapeut
mary_4 ever
buna ziua. in urma cu 3 luni de zile mi-am plombat un premolar, fara sa i se scoata nervul, iar acum o saptamana a inceput sa ma doara iar in cateva zile mi s-a umflat. am fost la dentist si mi-a facut drenajul pe canal dar maseaua nu mi s-a desumflat inca de tot.
intrebarea mea este urmatoarea se mai poate trata acea masea? Tin sa mentionez ca domnul doctor nu m-a trimis sa-mi fac radiografie la acea masea.
3 comentarii
0
07-11-2011, ora 20:03
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Feceti o radiografie si in functie de rezultat (dimensiunea infectiei si gradul de afectare a radacinii) se ia decizia tratarii sau extractiei
0
07-11-2011, ora 20:16
mary_4 ever
Nu este medic/terapeut
mary_4 ever
multumesc pt. raspuns. problema este ca l-am intrebat pe domnul doctor daca trebuie sa fac o radografie iar el mi-a raspuns ca nu pentru ca situatia este clara, insa nu l-am intrebat la ce se refera prin aceasta, si care este pasul urmator in ceea ce priveste tratamentul.
0
07-11-2011, ora 20:22
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Sfatul meu este sa faceti radiografie inainte de a lua decizia sa extrageti maseaua. Din examenul clinic nu se poate vedea exact dimensiunea unei infectii la varful radacinii. Daca in urma radiografiei se constata ca nu se poate rezolva altfel, abia atunci ar trebui sa luati decizia unei extractii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: