maseaua de minte

16-01-2013
nausica24
Nu este medic/terapeut
nausica24
Buna ziua
Am o problema cu o masea de minte pe care medicul mi/a propus sa o scot dar care tin sa mentionez ca nu mi/a fost nici cariata nici cu probleme de nici un fel.Extractia a fost extrem de dificila si atrebuit sa o imparta in mai multe bucati pentru a o putea scoate.Am respectat tot ce mi s/a spus sa fac si sa nu fac dupa extractie.. Tin sa mentionez ca nu mi s/a cusut locul, a ramas doar o gaura si ca acelasi medic mi/a mai scos o masea cu vreo doi ani in urma si mi/a cusut locul.Nu am avut deloc probleme m/am vindecat foarte repede nici nu s/a umflat, dar acum am indurat niste dureri groaznice, numai cu aulin am rezistat si am luat antibiotic augumentin 7 zile si inca nu s/a desumflat obrazul. am fost desfigurata aproape, nici nu am putut merge la munca o saptamana si nici nu am putut manca nici sa inghit.
problema e ca atunci cand am fost la control mi s/a spus foarte urat ca arata f rau si ca nu am avut o igiena corespunzatoare si din aceasta cauza mi s/a infectat locul. Vreau sa subliniez ca sunt o pers. extrem de exigenta cu igiena dentara si ma spalam mult mai mult decat de obicei chiar daca era f greu ca nu puteam deschide gura si ma clateam incontinuu.In momentul de fata ma chinui cu controale zilnice la medic pentru a mi se pune antibiotic local cu un pansament pe care nu mai pot sa il supot si care imi da stari de voma incercand sa/l ti acolo si cu care practic nu mai pot manca deloc de vreo 4 zile fac asta si trebuie sa dorm cu el, va rog explicati/mi daca este normal ce mi se intampla, sau este vina lui ca mi s/a infectat pentru ca m/a chinuit extrem de mult cand mi l/a scop. este imposibil sa nu iti intre mancare acolo si mai ales ca nu poti sa intri cu periuta in acel loc prea mult, vreau sa stiu daca intradevar se poate intampla asta.de 5 zile merg la 50 km pentru 2 min de pus un pansament si pe care trebuie sa il platesc de fiecare data cand ma duc, plus extractia care m/a costat 5 milioane, nu inteleg de ce si nu mi se explica nimic. astept un raspuns
Multumesc
3 comentarii
0
16-01-2013, ora 14:03
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Extractia molarului de minte este adesea dificila si din cate descrieti, dvs ati facut o alveolita(o infectie a alveolei, a locului in care a fost maseaua) care poate aparea din cauza nerespectarii indicatiilor postextractionale, a extractiei traumatizante, pe un fond de imunitate scazuta. Din pacate, acum trebuie intr-adevar sa mergeti mai des la medic si sa treceti prin aceasta suferinta, dar parerea mea este ca nu trebuie sa cautati neaparat un vinovat(dr sau dvs) ci trebuie sa va vindecati. In ceea ce priveste explicatiile, aveti dreptate sa le cereti si e datoria medicului sa vi le dea si sa trateze suferinta dvs.
Va doresc sanatate si toate cele bune
0
17-01-2013, ora 20:56
nausica24
Nu este medic/terapeut
nausica24
As dori sa va intreb anumite lucruri in legatura cu problema mea, medicul meu mi/a spus azi ca trebuie sa se faca un cheag ca se poata inchida rana. Am o gaura destul de mare si nu stiu cum se va inchide, is ingrijorata pentru ca se poate infecta oricand pentru ca e foarte greu sa ma spal in acel loc si intra resturi alimentare, va rog sa/mi spuneti daca e posibil asa ceva . multumesc
0
29-01-2013, ora 14:47
nausica24
Nu este medic/terapeut
nausica24
Buna ziua
Am o problema cu sotul meu care transpira foarte mult noaptea in ultimul timp.Este o persoana foarte sanatoasa, analize bune, nu este supraponderal si prezinta alte probleme cum ar fi febra sau alte dureri.V a rog sa ma ajutati sunt foarte ingrijorata sa nu fie ceva grav, in fiecare noapte se trezeste sa isi schimbe tricoul, uda tot in pat, il tot cert ca fumeaza si mi.e frica sa nu fie ceva de la plamani.Are 32 ani.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •