maseaua de minte DOARE

147 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
02-11-2012, ora 23:00
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Salut!
Cu siguranta nu o sa primesti un raspuns concret la intrebarea ta. Pur si simplu fara o radiografie pe care sa o vad nu am cum sa-ti dau un raspuns util. Daca, asa cum spui tu, ai infectii la radacinile altor dinti trebuie sa vezi un medic neaparat.
0
28-02-2013, ora 12:46
Ana Mariaa
Nu este medic/terapeut
Ana Mariaa
buna ziua! Am si eu o problema...de vreo 3 zile am proleme cu maseaua de minte...mi s-a inflamat f rau gingia iesindu-mi un colt din masea..si ma doare f rau...in partea stanga de jos...si pe deasupra ma doare si gatul si urechea.am nevoie sa merg la medic sau sa iau un antiinflamator?
0
05-05-2014, ora 10:52
iulian9090
Nu este medic/terapeut
iulian9090
Buna ziua! Am 24 de ani si am o gaura imensa in maseaua de minte+dureri suportabile temporar, am fost plecat din tara 3ani si spartura s-a efectuat acolo, in timp s-a largit, acum se rupe incet incet si din pereti laterali, nu vreau sa o scot, se poate pune o plomba? Nu se misca.
0
07-05-2014, ora 14:56
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Pentru iulian9090. Nu se merita. Se lucreaza greu, putina vizibilitate, acces dificil. Dar dvs decideti.
0
07-05-2014, ora 18:44
iulian9090
Nu este medic/terapeut
iulian9090
Multumesc pt raspuns, am fost la stomatolog ieri insa am fost trimis la un chirurg maxilo-facial, care a spus ca nu se poate face nimic din ea, avand radacinile sfaramitate, si chist radicular, care a fost inlaturat si el. Acum trebuie sa fac maine o vizita, si apoi peste sapte zile sa scoata chestia de a folosito la coasere, acum sper sa trec usor peste zilele ce urmeaza pana la refacere. O zi buna!
0
14-09-2014, ora 16:40
Reptilica68
Nu este medic/terapeut
Reptilica68
Buna ziua! Am si eu o problema. De 2 zile ma doare gingia ingrozitor de rau. Din cate am vazut, erupe molarul 3 inferior. Cand au inceput durerile era erupt pe jumatate, iar cealalta jumatate este sub gingia, iar gingia este foarte umflata. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa ma tratez sau sa consult un dentist si sa imi faca o incizie a gingiei?
0
14-09-2014, ora 22:01
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Reptilica68, du-te la dentist sau la chirurg, complicatiile pot fi nenumarate. Pana ajungi, curata cat mai bine dintii, mucoasa si local, cu o periuta foarte moale. Sanatate maxima!
0
16-02-2015, ora 02:04
lyckhanu
Nu este medic/terapeut
lyckhanu
Buna seara.mentionez ca mi au iesit toate masele de minte in intregime faca ca sa îmi dau seama pentru ca nu am avut dureri.dar acum câteva zile am observat odata cu aparitia durerii ca măseaua de minte inferioara stanga are o gaura.azi durerea a devenit insuportabila.as vrea sa o scot mâine dar îmi e cam frica.ce ma sfatuiti sa fac iar daca e sa ajung la extractie îmi poate spune cineva daca p sa simt ceva si cat durează.am 26 de ani.multumeac
0
16-02-2015, ora 07:58
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Extractie de masea de minte se face cu anestezie locala, asta inseamna ca nu simtiti durere, dar presiune da. Durata interventiei depinde de mai multi factori, nu este un lucru general valabil. Asa ca daca are indicatie de extractie, nu mai amanati.
0
16-02-2015, ora 08:37
lyckhanu
Nu este medic/terapeut
lyckhanu
Multumesc azi o sa mi fac curaj si o sa merg la dentist.
0
16-02-2015, ora 08:44
lyckhanu
Nu este medic/terapeut
lyckhanu
Aa..si as mai dori sa stiu daca se poate daca măseaua in cauza(de minte)are o radacina mai lunga sau este mai bine intepenita având in vedere ca e iesita toata.sau asta se poate sti dupa radiografie??asta daca o sa mi faca radiografie înainte de extractie:-s
0
17-02-2015, ora 17:28
lyckhanu
Nu este medic/terapeut
lyckhanu
Gata am rezolvat-o.multumesc pt sfaturi.chiar am ramas surprins..a durat anestesia sa si faca efectul 10 min si 10 secunde sa o scoata.am tras o saptamana de durere pentru o frik nejustificata.sfatul meu e da mergeti la stomatolog in cazurile astea..pana la urma tot acolo ajungeti asa ca de ce da suferiti degeaba.v am pupat
0
21-05-2015, ora 22:17
mari1996
Nu este medic/terapeut
mari1996
Buna aeara! Am si eu o problema. De 2-3 zile ma doare maseaua de minte din partea stanga jos. Nu am crezut ca e ceva complicat deoarece m-a mai durut pana acum pentru ca de un an de zile tot incearca sa iasa. De data asta este diferi. Ma doare incontinuu de 3 zile, am dificultati la deschiderea gurii si la inghitire. Ma doare si sub maxilar sub masea. Maseaua pare dreapta deci nu cred ca iese stramba. Rin sa mentionez ca inca nu a iesit toata maseaua si nu s-a spart toata gingia. Sper sa ny fie vorba despre vreo infectie si sper ca este ceva normal. Multumesc.
0
22-05-2015, ora 21:34
Monica06
Nu este medic/terapeut
Monica06
Buna! Am 18 ani si am o problema cu maseaua de minte.. ma doare foartea rau cea din dreapta, jos, cu toate ca nu a iesit inca dar zona este foarte inflamata, nu pot sa deschid bine gura, am amigdalita dreapta umfalta, abia inghit, dureri de ureche..Iau calmante si amoxicilina de 3 zile si tot nu imi trece. Ce as putea sa fac?
0
26-05-2015, ora 21:41
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este posibil sa fie un puseu inflamator al eruptiei, mai ales daca maseaua nu a iesit inca. Va recomand sa mergeti la dentist si sa faceti o radiografie, sa se vada daca maseaua este intr-o pozitie favorabila eruptiei( sau trebuie scos).
0
13-01-2016, ora 19:24
isa86
Nu este medic/terapeut
isa86
Buna seara! De vreo 2 ani a inceput sa imi creasca maseaua de minte din partea de jos, a aparut decat intr-o parte un coltisor iar restul este sub gingie. De cateva zile s-a imflamat gingia si ma doare. Se poate face vreo incizie in gingie pentru a o ajuta sa iasa, sau trebuie sa ajung la chirurg. Va multumesc!
0
14-01-2016, ora 14:01
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Daca maseaua merita sa fie tinuta pe arcada si are o pozitie favorabila eruptiei ( se vede pe o radiografie panoramica ), atunci se poate indeparta gingia de deasupra ei, de catre chirurg. Este posibil sa fie nevoie de extractia maselei de minte daca nu are o pozitie buna de eruptie. Pana ajungeti la cabinet, se recomanda igienizarea cat mai buna a zonei pentru a nu se amplifica inflamatia.
0
02-04-2016, ora 23:09
dtaniusha87
Nu este medic/terapeut
dtaniusha87
Buna seara.am si eu o problema cu maseaua de minte jos partea dreapta, are ceva timp de cand incearca sa iasa si se vede diabia jumatate, am niste dureri cateodata cu tot cu maseaua de langa ea si ureke, cat timp ai ia sa iasa sau am alta problema de iese asa greu?va multumesc
0
19-04-2016, ora 11:34
AncaBatincu
Nu este medic/terapeut
AncaBatincu
Buna ziua!Acum 10 zile am scos o masea de minte din partea de jos! Maseaua ma chinuia de cateva luni...nu era iesita foarte mult, dar se inflama periodic si imi punea presiune pe ceilalti dinti!!Dupa 3 zile de la extractie, cand durerea a inceput sa mai treaca am observat ca vorbesc foarte sss- it.Am pus totul pe seama durerii.La cateva zile am observat ca de fapt tot maxilarul este mai in spate cu cel putin jumatate de centimetru, dintii din fata sus nu se mai suprapun cu dintii din fata jos, nici daca fortez nu pot sa imi aduc maxilarul in fata.Ma doare foarte tare cand incerc sa il misc in fata, dar doar locul unde s.a facut extractia!! Medicul care a scos maseaua sustine ca nu e anormal...ca este posibil sa fi avut muscatura la fel si inainte, insa cu siguranta nu era asa.Pe Atm+ul pe care l.am facut sustine ca nu este nimic deplasat sau fisurat.Am fost la ortodontist si a spus ca nu e contractura musculara!!!Spuneti-mi va rog daca v-ati mai intalnit cu un astfel de caz!!!
0
04-05-2016, ora 07:13
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua Anca,
Important de precizat este cat de laborioasa a fost extractia si daca in timpul acestia au avut loc evenimente neobisnuite. De obicei dupa extractia molarului 3 apare o contractura musculara datorita presiunilor care se pun pe osul mandibular. Problema in acest caz este cat de persistenta este, de obicei aceasta dispare dupa 3-5 zile. Cel mai bine in aceste cazuri este un consult stomatologic si o analiza atenta a ocluziei dentrare.
0
04-05-2016, ora 07:15
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Pentru dtaniusha87:
Ceea ce vreau sa ti spun este ca in general maselele de minte dau dureri cand erup/ies in cavitatea bucala dar este de investigat daca este doar durerea de eruptie sau nu are loc sa erupa si atunci durerile nu sunt unele normale, ci sunt cu simptomatologie clara ca acolo sunt ceva probleme.
Din pacate nu pot spune cu exactitate care este aplicabil in cazul tau si pentru asta am nevoie de o radiografie panoramica, la toata dantura pentru a vedea cu exactitate unde se afla maseaua de minte, marimea ei, raportul ei cu nervii si articulatia …Astept aceea radiografie pe mail si ti voi spune apoi mai cu precizie cum este maseaua ta. Este posibil sa avem nevoie si de un consult insa acest lucru il voi spune abia dupa ce vad radiografia, daca vom mai avea nevoie si de consult.
0
31-01-2017, ora 09:57
TaniaTania
Nu este medic/terapeut
TaniaTania
Buna ziua. Imi iasa maseaua de minte, stanga, sus. Am fost la dentist, mi-a curatat-o, mi-a taiat un pic din gingie si azi mi s-a inflamat mult mai mult, gingia, pe toata partea de sus. Daca la maseaua de minte nu mai sunt asa inflamata, in partea din fata si din dreapta, s-a inflamat si mai mult. Care ar fi motivul? Va multumesc.
0
03-02-2017, ora 22:27
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Poate exista un deranj si disconfort local pe partea pe care s-a lucrat, dar inflamarea celorlalte parti nu e tipica. Poate fi o reactie alergica la un produs pe care-l utilizati sau o incarcare bacteriana mai mare daca ati evitat sa igienizati de frica interventiei. Consider ca trebuie sa va reprogramati la medicul dumeavoastra pentru control.
0
26-11-2018, ora 22:17
AnaM19
Nu este medic/terapeut
AnaM19
Buna,

Saptamana trecuta am avut extractie de molar de minte in partea dreapta sus si urmeaza si cel din stanga sus, este adevarat ca in partea stanga va fi mai dificil si mai dureros ?
Multumesc,
0
10-03-2021, ora 04:09
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, asta depinde de pozitia lui pe radiografie. Nu este o regula, dar daca se pare ca este mai inclus sau radacinile de o forma mai putin ''prietenoasa'', este posibil sa fie mai dificil, dar nu neaparat. Anestezia este la fel ca in cealala parte, deci tot nu simtiti. Multa sanatate!
0
27-03-2021, ora 03:08
Vasiletu
Nu este medic/terapeut
Vasiletu
Bună ziua, am 24 ani, am toți molarii de minte erupți complet vertical de câțiva ani, problema este că am o durere minoră dar persistentă de câteva săptămâni la molarii din stânga, nu pot spune dacă e de la dinți sau de la articulația mandibulei, dacă încerc să strâng dinții din măsele am dureri în zona aia, nu e durere de dinți propriu zis, plus dureri la deschiderea gurii și la deplasarea mandibulei stânga-dreapta, menționez că la mine mandibula face sunete când o mișc în lateral, de parcă un os trece peste altul, nu știu dacă e normal dar n-am avut dureri până acum, astfel revin la întrebare, e posibil să fie de la articulație sau e de la molarul de jos stânga?
Am fost la doctorul chirurg stomatolog, a spus că e de la molari și recomandă scoaterea lor, preferabil toți 4, spuneți vă rog, merită să îi scot? Sau e posibil de la mandibulă? Dacă scot molarii și apoi se dovedește că nu ei au fost pricina lumea regretă scoaterea lor sau nu? Dacă să apelez la doctor cum se numește specializarea pe mandibulei ?
Vă mulțumesc pentru timpul acordat
0
27-03-2021, ora 09:37
Vasiletu
Nu este medic/terapeut
Vasiletu
Privind la comentariul precedent, am primit răspuns, vă rog să ignorați întrebarea, vă mulțumesc, o zi frumoasă vă doresc
Adaugă un comentariu / răspuns
147 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •