Medicamentul Da-Bone 70 mg/5600 ui comprimate | Forumul Medical ROmedic

Medicamentul Da-Bone 70 mg/5600 ui comprimate

29-11-2016
Cornelia7
Nu este medic/terapeut
Cornelia7
Medicamentul Da-Bone 70 mg/5600 ui comprimate, este bun pentru tratarea osteopeniei (-2, 4) ? Am citit prospectul si m-am ingrozit de efectele secundare ! Nu exista alt mod de tratare mai putin daunator? A facut cineva tratament cu acest medicament ?Multumesc!
1 comentarii
1
29-11-2016, ora 20:56
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Pai cam toate medicamentele pot avea efecte secundare, aia-s obligati sa le treaca in prospect, indiferent de cat de putini le fac. Eu, la osteopenie, am luat timp de 5 ani Bonviva, asta se ia o singura data pe luna. Doar dupa prima tableta am avut efecte secundare, o durere puternica de spate pana la lesin, nu m-am putut ridica din pat a doua zi, ambulanta, spital, antialgice puternice. La a doua tableta nu am mai avut nimic. Durerea de spate era trecuta la efecte secundare, cu precizarea ca se face f. rar, una din nustiucate femei, dar ce s-ai faci, am luat-o eu. Altceva n-am avut, am suportat-o bine 5 ani si se pare ca mi-a facut si bine, n-am mai avut fracturi. Dupa 5 ani nu si-a mai facut efectul, asa ca m-am oprit. De atunci cred ca au trecut inca 5 ani, nu mi-am mai facut nici macar DEXA...daca oricum n-am fracturi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Cum putem reduce riscul de osteoporoză?
  • Dieta anti-inflamatoare, osteoporoza È™i riscul de fracturi la femei
  • Cum previi osteoporoza
  • Cum să te protejezi de osteoporoză?
  • O nouă abordare medicală poate evalua riscul de osteoporoză
  • Sfaturi pentru prevenirea osteoporozei
  • Care este dieta ideală pentru prevenirea osteoporozei?
  •