Menstruatie tot nu a venit

05-01-2022
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
Buna, am 17 ani si de obicei ciclul meu menstrual e de 30-35 de zile, niciodata mai mult. Acum sunt in ziua 35 si am simptome de menstruatie de cateva zile, precum scurgeri, mici crampe abdominale impreuna cu putine dureri de spate, plus
acnee insa tot nu a venit menstruatia. Mentionez ca nu am avut niciodata un contact sexual deci presupun ca nu e vorba de o sarcina. Voiam sa va cer parerea inainte de a merge la un ginecolog:)
9 comentarii
0
05-01-2022, ora 21:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Trebuie sa va vina menstruatia. Asteptati linistita.
0
06-01-2022, ora 15:48
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
Este normal sa intarzie asa? Cam cat e normal sa dureze un ciclu menstrual?
0
06-01-2022, ora 17:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
21-35 de zile. Nu va impacientati. Asteptati linistita ca va veni. Cand aveti drum pe la medicul de familie, cereti si o trimitere pentru ecografie abdominala totala. :)
0
10-01-2022, ora 21:14
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
Buna...sunt in ziua 39 si tot nu a venit..in schimb a aparut o scurgere maronie..am auzit ca asta e posibil doar in cazul unei sarcini..sunt foarte speriata, desi stiu ca nu am avut un contact sexual propriu zis si niciodata un penis nu mi-a atins vaginul..anxietatea mea o ia razna..
0
11-01-2022, ora 00:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu ati avut niciodata contact sexual cu penetrare, nu sunteti insarcinata. Stati linistita.
E posibil sa existe niste chisturi. De aceea v-am sfatuit sa faceti o ecografie abdominala totala. Chisturile pe ovare pot provoca intarzierea menstruatiei.
Dar scurgerea maronie sunt sigura ca preceda menstruatia.
0
11-01-2022, ora 10:34
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
Am inteles..eu am si niste probleme cu glanda tiroida. Acum cateva luni am facut ecograf si mi-a gasit niste micronoduli si iau in fiecare zi pastile de vreo 3-4 luni. Insa pana acum nu am avut probleme cu asta. Se poate si de la glanda?
0
11-01-2022, ora 13:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu acest lucru. Imi pare rau. Intrebati doctorul care v-a dat medicamentele pentru tiroida.
0
14-01-2022, ora 22:52
Mirunapt
Nu este medic/terapeut
Mirunapt
E ok:) Au trecut aproximativ 4 zile si am aceeasi scurgere maronie insa uneori sunt si urme de sange normal pe absorbant. Nu am nicio durere abdominala, sau vreun simptom de menstruatie si asta imi da putin de gandit. Probabil culoarea e din cauza intarzierii..
0
17-01-2022, ora 10:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti o ecografie abdominala totala sa vedeti daca nu sunt chisturi pe ovare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: