Menstruatie intarziata

11-05-2021
RalCorbu
Nu este medic/terapeut
RalCorbu
Buna ziua! Nu stiu ce sa mai fac...
Pe 27 martie mi-a inceput menstruatia care a durat pana 1 aprilie (o durata obisnuita pentru mine). In seara de 2 aprilie am avut contact sexual protejat, insa dupa retragere varful prezervativului a ramas in interior. L-am scos fara probleme (prezervativul nu s-a rupt) si o buna cantitate de lichid seminal a ramas inauntrul prezervativului, dar s-a si scurs pe cearsaf. Din teama unei sarcine, a doua zi de dimineata am luat Postinor-2 (cu respectarea indicatiilor de pe prospect, a doua pastila la 12 ore de la prima). Mi-a fost teama de o sarcina deoarece in ultimele luni CM-ul meu este foarte dereglat din cauza stresului (ma afecteaza foarte usor de cand ani buni) si m-am temut ca nu cumva, in caz ca s-a scurs ceva si in mine, sa am o ovulatie mai devreme decat e normal. Nu am avut niciun efect secundar al pastilei, nici greata, nici dureri, nici acel spotting despre care am citit pe aici). De atunci inca nu mi-a venit menstruatia, azi fiind 11 mai. Mi-am facut pe 22 aprilie un test de sarcina ultrasensibil si a iesit negativ si alte doua teste pe 7 si 9 mai (negative de asemenea). Nu stiu ce sa cred despre aceasta intarziere... Nu am niciun semn specific de sarcina pana acum, nu greata, nu dureri, nu tensiune in sani...
Tin sa mentionez ca pe 19 aprilie am avut vaccin anticovid (Comirnaty de la Pfizer-BioNTech). Am mai auzit pe la alte femei ca au avut menstruatia intarziata dupa vaccin, insa nu stiu sa un studiu care sa confirme un asemenea efect secundar.
Incep din ce in ce mai mult sa ma tem de o sarcina extrauterina. Ar aparea o asemenea sarcina la un test simplu din urina? Nu stiu ce sa mai fac... Imi este rusine sa ma duc la un ginecolog fiindca nu vreau sa se creada despre mine ca sunt vreo usuratica careia nu ii pasa de consecinte... Am partener stabil, m-am protejat mereu, este prima oara cand mi se intampla un astfel de accident, iar un copil in acest stadiu al vietii m-ar termina... Daca ma poate ajuta cineva ori daca i s-a intamplat cuiva ceva asemanator, va raman recunoscatoare.
1 comentarii
0
13-05-2021, ora 08:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Cel mai sigur e un control ginecologic, nu înțeleg de ce îți este teamă. Poți merge la un cabinet particular unde nu te cunoaște nimeni, dacă ai astfel de convingeri. Meseria ginecologului nu e să judece, ci să constate și să te ajute.
Lasă convingerile limitatoare la o parte, pentru că e vorba de sănătatea ta, iar ginecologul e medic și-și face datoria, dacă ai avea o altă problemă tot așa ai evita să mergi la medic?
Absența menstruației se poate datora și altor motive, nu neapărat sarcină, dar nu e mai bine să ai un diagnostic sigur decât să-ți faci tot felul de probleme?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.