mereu probleme cu aceeasi masea..

15-06-2006
green_corall
Nu este medic/terapeut
green_corall
Buna ziua. Am o problema cu o masea. In toamna mi s-a spart maseaua, m-am dus la dentist...mi-a prombat-o (fara a-mi scoate nervul)...nu am putut manca pe ea. M-am intors la dentist...mi-a scos nervul(facand o gaura in plomba, dupa care a acoperit-o).
A trecut aproximativ o luna...mi-a cazut plomba...dar m-am dus la alt dentist...
Mi-a dat plomba jos (ce mai ramasese din ea)..a tratat maseau...si a plombat-o.
Dupa un timp s-a spart din plomba...iar la dentist...mi-a pus ciment (mentionez ca plomba este pozitionata spate-lateral, iar atunci cand se sparge plomba..imi descopera gingia..si sangereaza putin, dar ma doare gingia si nu pot manaca pe ea)...evident s-a spart..
Acum iar ma doare..nu pot manaca pe ea.
O sa am probleme mereu cu ea, din 2 in 2 luni?
Mai bine s-o scot?
Daca o plombeaza iar.se va sparge iar?
Sa ma duc la alt dentist? Totusi nu as vrea sa pierd maseaua.
8 comentarii
0
15-06-2006, ora 00:00
dr_giullia
Nu este medic/terapeut
dr_giullia
In situatia asta, faci o radiografie sa se vada cat de bine o fost efectuat tratamentul pe canal care e foarte important si daca totul este in regula, urmatorul pas este o coronita, adica il imbraci.Daca nu-l imbraci si va continua sa tot cada plombele sau sa se sparga dintele, vei pierde coroana si va fi greu dupa aceea sa-l restaurezi.Deci, fuguta la stomatolog sa-l imbraci!
0
15-06-2006, ora 00:00
dr_giullia
Nu este medic/terapeut
dr_giullia
precizez ca plombele iti cad mereu pentru ca, probabil, cavitatea nu permite retentia materialului de obturatie, iar daca lucrul asta s-a intamplat deja de mai multe ori, e clar!nu va sta nici o plomba acolo!
0
20-01-2007, ora 00:00
miry_deedee
Nu este medic/terapeut
miry_deedee
dak iti tot kd plombele, poate sa insemne si k nu a fost curatata prea bine kvitatea, ori at cand s-a pus materialul d obturatie nu s-a izolat bine si a patruns saliva in cavitatea d plombat. oricum, dak si dintele e distrus in mare parte, inceark sa nu mai mesteci laim tari p partea aceea si nu mai mestek nici guma. sau, inceark totusi si un alt madic!
0
20-01-2007, ora 00:00
miry_deedee
Nu este medic/terapeut
miry_deedee
dak iti tot kd plombele, poate sa insemne si k nu a fost curatata prea bine kvitatea, ori at cand s-a pus materialul d obturatie nu s-a izolat bine si a patruns saliva in cavitatea d plombat. oricum, dak si dintele e distrus in mare parte, inceark sa nu mai mesteci laim tari p partea aceea si nu mai mestek nici guma. sau, inceark totusi si un alt madic!
0
20-01-2007, ora 00:00
miry_deedee
Nu este medic/terapeut
miry_deedee
dak iti tot kd plombele, poate sa insemne si k nu a fost curatata prea bine kvitatea, ori at cand s-a pus materialul d obturatie nu s-a izolat bine si a patruns saliva in cavitatea d plombat. oricum, dak si dintele e distrus in mare parte, inceark sa nu mai mesteci laim tari p partea aceea si nu mai mestek nici guma. sau, inceark totusi si un alt madic!
0
23-08-2007, ora 00:00
florentina13ro
Nu este medic/terapeut
florentina13ro
buna ziua!as dori sa va pun o intrebare legata de procedeul plombarii unei masele.am mers la stomatolog si mi-a facut anestezie, a polizat locul, a curatat canalele, mi-a pus un pansament cu arsenic si o plomba provizorie si m-a trimis acasa.la urmatoarea sedinta nu mi-a mai facut nici un fel de anestezie!a scos pansamentul si s-a apucat sa umble cu acul acela lung prin canale. partea proasta a fost ca m-a durut foarte tare(, desi doamna doctor credea ca tip asa, de placere!!).in fine, mi-a pus alt pansament cu arsenic si m-a trimis acasa, spunandu-mi sa revin peste 1 saptamana.si de atunci(3 zile ) ma tot doare maseaua.ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ma duc din nou si sa patesc din nou la fel.intrebarea mea:este normal sa imi umble prin canale fara anestezie?tot asa o sa-mi scoata si nervul, "pe viu"?si de ce ma tot doare desi au trecut atatea zile?
0
28-08-2007, ora 00:00
daciadentalclinic
Identitate neconfirmată
daciadentalclinic
pansamentul cu arsenic se pune tocmai pentru a omori nervul. Cel mai probabil, dupa prima sedinta medicul a considerat, din diverse motive (canale foarte curbe, o masea pozitionata prea in spate la care accesul este dificil etc) ca nu a scos nervul in intregime (daca a umblat cu acele alea lungi...). La a doua sedinta, evident ca a incercat sa intre pe canale fara ati mai face anestezie..pentru ca a crezut ca nervul tau a murit in totalitate..si nu a fost asa (se mai intampla, sa stii..)..asta e motivul pentru care te durea cand a intrat cu acele acelea lungi si de ce ti-a pus al doilea pansament cu arsenic. Acum este posibil sa te doara din doua motive : 1. nervul tau e "pe moarte" datorita arsenicului (ti-as recomanda sa iei un antialgic - profenin, ketonal..etc) 2. in cazul in care simti dintele inalt cand musti pe el si simti ca pulseaza zona respectiva e posibil sa fi facut o reactie iritativa la pansamentul cu arsenic, si iti recomand sa mergi cat mai repede la stomatolog sa iti scoata pansamentul respectiv, altfel risti sa te umfli...Sperand ca nu e a doua situatie...si ca intre timp s-a rezolvat cu nervisorul tau...numai bine!
0
31-08-2007, ora 00:00
miry_deedee
Nu este medic/terapeut
miry_deedee
raspuns ptr florentina13ro: da, e normal sa-ti umble fara anestezie, ptr inceput, p knale ptr a vedea sansibilitatea (dak si-a facut arsenicul efectul), dar apoi s face anestezie dak doare fffff tare. in mod normal, arsenicul nu s lasa mai mult d 48 ore. asa k, preferabil e sa mergi cat mai curand la medicul cu pricina - mai ales k vine week-end-ul si nu prea gasesti cab deschise. SUCCES. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul