Metfogama-reactii adverse ???

13-05-2014
GINASPERANTA
Nu este medic/terapeut
GINASPERANTA
Buna ziua, am fost diagnosticata cu diabet tip 2 si am primit tratament cu Siofor 1000 mg-cate o jumatate de pastila de 3 ori pe zi.Mentionez ca am 49 de ani, 96 kg si 1.65m inaltime.De la farmacie am primit Metfogamma de 1000 mg.Dupa primele 2 jumatatati de pastila (luate dupa mesele de pranz si seara )am avut diaree, dimineata am avut din nou, am luat micul dejun si imediat am avut diaree din nou cu dureri, voma puternica, transpiratii reci. Mi-am revenit in cateva ore, nu am mai luat Siofor.Am cautat-o pe doamna doctor diabetolog si mi-a spus sa intrerup 2 zile, dupa care sa incep din nou cu cate o jumatate de pastila de 2 ori pe zi.Deoarece mi-era teama sa nu imi fie din nou tot asa rau, am taiat jumatatile de pastila in 2 deci am luat cate un sfert.Dupa o zi de tratament am inceput sa am dureri musculare in tot corpul si noaptea am avut spasme musculare la picioare.Am luat din nou legatura cu d-na doctor si mi-a spus ca aceste dureri musculare ca de febra musculara nu sunt dela tratament si sa continui cum mi-a spus dansa.Eu am citit prospectul medicamentului si am vazut ca acestea sunt reactii adverse.Ce ma sfatuiti sa fac???
1 comentarii
0
21-08-2014, ora 13:42
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Stan Cristina-Gabriela
La începutul tratamentului cu metformin, la aproximativ 5-20% dintre pacientii tratati apar reactii adverse gastro-intestinale cum sunt greata, varsaturi, dureri abdominale, flatulenta, scadere ponderala, diaree si gust metalic.În general, nu este necesara întreruperea tratamentului, deoarece aceste tulburari dispar chiar daca doza nu este modificata.Ocazional, pot sa apara cefalee, vertij si fatigabilitate.

Sfatul meu este sa va prezentati la un medic diabetolog pentru ca in urma unor analize si a discutiei amanuntite despre circumstantele aparitiei reactiilor dvs sa se hotarasca atitudinea terapeutica ulterioara.In lipsa unor date complete de anamneza( alte medicamente pe care le luati, dieta in acel moment) precum si un examen fizic amanuntit si a unor investigatii suplimentare este greu de precizat un raspuns.
In cazul in care hotarati intreruperea metforminului, de asemenea in cel mai scurt timp trebuie sa va prezentati la un medic specialist pentru a vi se stabili o schema terapeutica corecta, avand in vedere afectiunea pe care o aveti si complicatiile ei posibile atunci cand nu este tinut sub control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.