Mi-au aparut niste excrescente la degetele mari

21-05-2010
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna ziua
Sint Elena din Galati, am 36 ani si de anul trecut am reumatism la picioare (labele picioarelor). E o poveste lunga cum am ajuns asa, nu o voi relata aici. Iarna asta mi-au inghetat de mai multe ori degetele mari de la picioare si in februarie, pe la sfirsit am observat ca mi-au aparut niste excrescente in partea exterioara a unghiilor de la degetele mari de la picioare, care daca le apasam ma dureau, plus ca nu puteam sa port pantofi ca ma dureau degetele.
Am fost mai intii la dermatolog pentru ca nu stiam ca sint de la reumatism apoi am luat Brinca Ursului, Maganghinar si Helminon pentru detoxifiere si o mai buna circulatie a singelui si mi s-au mai dezumflat putin, nu ma mai dor cind merg cu pantofii. Acum o saptamina am observat ca nu-mi mi-au mai crescut unghiile de la degetele mari de vreo 3 saptamini si acestea erau mai umflate in jurul unghiei.
Mi-a dat dermatologul Ecrinal crema pentru intarirea si cresterea unghiilor si Fezivit - Fe, Zn, Vit. C dar sint ingrijorata din cauza reumatismului si din cauza excrescentelor de la degete. Ce solutii sint pentru indepartarea lor? Am auzit ceva de raze Reutgen sau cum s-or numi.
Va multumesc ca ati citit mesajul meu,

Elena
5 comentarii
0
22-05-2010, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- cand spunem "reumatism" spunem afectarea tranzitorie a articulatiilor ca urmare ca infectiei amigdaliene cu streptococ beta-hemolitic, maladiei caracteristica mai curand copiiilor. In rest nu putem pronunta termenul "reumatism" pentru absolut nici o alta afectiune.
- nu exista ""reumatism la picioare"". Exista in schimb o entitate numita Picior Reumatoid, respectiv deformatia complexa a antepiciorului aparuta in Poliartrita reumatoida, lupus sau alte maladii reumatologice.
- nu am inteles de fapt care este localizarea anatomica a problemei D-voastra: este vorba despre monturi (hallux-valgus) sau despre o problema a articulatiei interfalangiene a halucelui??
- in oricare dintre cazuri situatia nu are legatura cu dermatologia si nu se poate trata cu nici un unguent din lume.
- nu se pune problema indepartarii acelor formatiuni fara a avea un diagnostic clar.
- este exclusa cu desavarsire orice iradiere cu radiatii Roentgen: este perfect inutila si profund daunatoare.
Singurul lucru de acer aveti nevoie este o consultatie clinica atenta, care sa deceleze originea suferintei.
Incercati sa nu mai tratati aleator, cu fel de fel de leacuri, suferinte serioase precum aceasta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-05-2010, ora 09:44
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna dimineata
Va multumesc mult pentru raspuns domnule doctor.
Nu sint monturi desi am si din astea dar mici. Incerc sa copiez ce a scris medicul radiolog pe buletinul de radiologie: Eseostaza la nivelul extremitatii pronimale, ultima falanga haluce drept si sting, marginea mediala. Imi cer scuze daca este gresit, nu inteleg scrisul. Pe limba mea sint niste ghinturi pe partea exterioara a degetelor mari, in dreptul unghiilor (partea de sus a unghiilor). Nu as fi avut asa o problema daca nu se umfla si imprejurul unghiilor. Din cind in cind ma scol dimineata cu dureri la degetele mari.
M-am dus la dermatolog la sfatul ortopedului pentru ca nu imi mai cresc unghiile mari de la picioare.
Eu cred ca tot de la reumatism. Mi-a spus dermatologul ca nu se mai vascularizeaza bine degetul de-asta nu-mi mai creste unghia. Ortopedul mi-a spus ca trebuie sa fac tratament pentru reumatism de doua ori pe an. In ideea ca anul acesta reusesc sa fac vreo 20 de sedinte de namol (sint din Galati, aproape de Lacu Sarat) ma gindeam ca mi se mai dezumfla degetele si poate gasesc o solutie in viitor si pentru ghinturile astea. Anul trecut ma dureau picioarele si cind stateam si cind mergeam dar dupa 20 de sedinte de namol mi s-au mai ameliorat simptomele.
Am luat remediile acelea din plante la recomandarea cuiva de pe forum. Mi-au folosit pentru ca acum pot sa port pantofii de primavara. Nu cred ca niste remedii din plante pot face rau. Doar in anumite cazuri.
Elena
0
23-05-2010, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- cand spunem "reumatism" spunem afectarea tranzitorie a articulatiilor ca urmare ca infectiei amigdaliene cu streptococ beta-hemolitic, maladiei caracteristica mai curand copiiilor. In rest nu putem pronunta termenul "reumatism" pentru absolut nici o alta afectiune.
- nu exista ""reumatism la picioare"". Exista in schimb o entitate numita Picior Reumatoid, respectiv deformatia complexa a antepiciorului aparuta in Poliartrita reumatoida, lupus sau alte maladii reumatologice.
- puteti lua orice remedii din plante doriti, insa nu trebuie sa va asteptati la rezultate benefice.
- oprirea cresterii unghiei poate avea la origine zeci de afectiuni, de la diabet pana la micoze, de la insuficienta arteriala periferica la guta etc etc.
Singurul lucru de acer aveti nevoie este o consultatie clinica atenta, care sa deceleze originea suferintei.
Incercati sa nu mai tratati aleator, cu fel de fel de leacuri, suferinte serioase precum aceasta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-05-2010, ora 22:16
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Ma jigniti. Dupa cum am scris: am fost la medic, la ortoped, care mi-a spus ca am reumatism si artrita la picioare si din cauza aceasta mi-au aparut excrescentele la degetele mari si la dermatolog care mi-a spus ca nu mai circula bine singele la degete de-asta nu-mi creste unghia. Nu am micoza.
Nu stiu ce inseamna "- cand spunem "reumatism" spunem afectarea tranzitorie a articulatiilor ca urmare ca infectiei amigdaliene cu streptococ beta-hemolitic, maladiei caracteristica mai curand copiiilor. In rest nu putem pronunta termenul "reumatism" pentru absolut nici o alta afectiune.
- nu exista ""reumatism la picioare"". Exista in schimb o entitate numita Picior Reumatoid, respectiv deformatia complexa a antepiciorului aparuta in Poliartrita reumatoida, lupus sau alte maladii reumatologice."

Deci.. nici un raspuns concret la ce vreau eu.
Buna seara.
0
23-05-2010, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu a fost in intentia mea sa va jignesc, ci sa va explic ce inseamna "reumatism".
Daca exista ortopezi care mai confunda "reumatismul" cu degenerarea cartilajului denumita artroza (fie ea post-traumatica sau datorata uzurii fiziologice a varstei), acei ortopezi trebuiesc evitati.
Daca exista o problema de vascularizatie periferica, este strict domeniul Chirurgului Vascular si nu al dermatologului.
Daca totusi exista niste formatiuni de tip osos, ce tin de falanga distala a halucelui, abia atunci este domeniul ortopedului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: