Molar, nerv scos.

24-10-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna ziua!

Acum cativa ani mi s-a scos nervul de la un molar si s-a pus o plomba. Acum, plomba nu prea mai arata bine si insistand mai tare cu dusul bucal, mi s-a inflamat gingia si m-a durut cateva zile(ca o durere de masea, nu de “gingie”), acum nu mai este inflamata si nu mai doare. Nu mai duruse niciodata pana acum doua saptamani. Am facut o radiografie. Imi puteti spune daca radacinile sunt bune si care ar fi variantele?
Multumesc!

Link poza :
https://postimg.cc/XXGQxc08
5 comentarii
0
25-10-2018, ora 06:21
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Niciun răspuns?
1
25-10-2018, ora 17:19
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Retratati pe canale molarul. Daca aveti posibilitatea faceti un CBCT pentru a vedea mai clar.

succes
0
25-10-2018, ora 19:30
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc frumos pentru raspuns. Se pot retrata canalele si apoi doar plomba sau este necesara coroana dentara?
1
25-10-2018, ora 20:19
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Daca reusiti sa retratati, sfatul meu e sa faceti o coroana pe acest dinte. Exista riscul de a se fractura.

Cu respect,
Remis Constantin
0
25-10-2018, ora 21:38
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: