Mucus in gat

12-04-2019
florarie
Nu este medic/terapeut
florarie
Buna ziua.In luna ianuarie m-am prezentat la medicul de familie acuzand foarte mult mucus in piept si o durere usoara in capul pieptului.Mi s-a spus ca poate fi reflux gastroesofagian si am fost indrumata la gastroenterolog unde am facut o endoscopie digestiva.Rezultatul era de gastrita cronica antrala cu helicobacter pylori.Tratamentul urmat era cu amoxicilina, claritromicina, nexium, linex forte, ibutin si fluconazol.Azi sunt la sfarsitul tratamentului si mucusul din gat nu a disparut.Am consultat un pneumolog in luna februarie pentru ca am inceput sa tusesc dar totul este in ordine, insa am primit un antialergen care nu m-a ajutat de loc nefiind alergica.Am facut un control la ORL in luna martie unde s-a pus diagnosticul de rinita cronica primind tratament cu Aerinaze si nasonex.O usoara imbunatatire pt ca mucusul este mai fluid, dar este tot in gat si nu pot sa scap de el.Nu imi curge nasul, nu mai tusesc.Doresc sa primesc un sfat care sa ma ajute.
27 comentarii
0
12-04-2019, ora 22:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă nu mai tușiți, dar nu reușiți să scăpați de secreții vă recomand siropul Koflet (sau Diakof, ambele sunt expectorante și mucolitice) în asociere cu Septilin comprimate (ambele produse de la Himalaya) și Astha15 capsule de la Sun Wave Pharma. Sunt eficiente în cazul secrețiilor reziduale și au un efect benefic asupra mucoasei tractului respirator. Sper să vă fie util acest sfat și aștept să-mi scrieți care a fost evoluția simptomelor dumneavoastră sub tratament. O seară liniștită!
0
17-04-2019, ora 16:51
florarie
Nu este medic/terapeut
florarie
Va multumesc pentru recomandare.Am sa va comunic la sfarsitul tratamentului daca au avut efectul pe care il doresc.
0
17-04-2019, ora 17:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Cu drag! Sper ca evoluția sub tratament să fie favorabilă. Aștept să-mi scrieți care a fost rezultatul. O seară liniștită!
0
25-04-2019, ora 11:01
IoanaCr
Nu este medic/terapeut
IoanaCr
Buna ziua, fetita mea are 2 luni, a fost racita, a inceput cu tuse seaca si dupa tuse productiva, tin sa mentionez ca ia trecut tusea, Dar de o luna are mucozitati, ii dau si un sirop naturist pentru eliminarea mucozitatii, si inaintea de asta i.am dat un tratament, Dar mucozitatiile nu au disparut nici in ora actuala, noaptea nu harcaie deloc, doar ziua dupa ce manaca, o aspir, mai si vomita mucozitatile alea si mai iese si prin scaun, mucozitatile sunt transparente, Dar nu Inteleg de ce inca nu ia trecut si din cand in cand mai si stranuta si i se mai infunda si nasucul, va multumesc!
0
30-04-2019, ora 17:37
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Încercați Koflet sirop în combinație cu Septilin comprimate sunt bune mucolitice și ar trebui să elimine secrețiile existente, în plus sunt pe bază de extracte de plante deci nu au efecte adverse sau contraindicații. Puteți asocia și Astha 15 de la Sun Wave Farma, sunt comprimate. Încercați acest tratament și vedeți care este evoluția copilașului, cred că va fi una favorabilă. O zi liniștită!
0
01-05-2019, ora 06:22
IoanaCr
Nu este medic/terapeut
IoanaCr
Daca are 2 luni, nu i nimic nu? Si de cate ori pot sa ii dau pe zi ?
0
01-05-2019, ora 11:28
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Siropul este pe bază de extracte de plante, se recomandă administratea a 3-4 lingurițe pe zi la copii. Având doar două luni încercați 1-2 lingurițe pe zi. Există și alte alternative de mucolitice indicate la copii mici, întrebați la farmacie care este mai eficient. De asemnea, există și Quixx baby pentru mucozități nazale, dacă ați observat că, copilașul are nasul înfundat. Sper să vă fie util acest sfat. O zi binecuvântată!
0
01-05-2019, ora 13:37
IoanaCr
Nu este medic/terapeut
IoanaCr
Mai am o intrebare si nu va mai deranjez, Am acasa sirop de brad cu Echinacea si propolius, pot sa ii dau o lingurita pe zi, sau e prea mica pentru acest sirop, va multumesc frumos pentru toate raspunsurile si sfaturile
0
02-05-2019, ora 17:42
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Propolisul nu se recomandă în primul an de viață al copilului pentru că acesta se poate sensibiliza la el și astfel poate să dezvolte alergii. Deci nu este recomandat acum, când este mai mare îl puteți utiliza. Sper să răspundă bine la tratamentul pe care vi l-am recomandat. Multă sănătate și dacă mai aveți nevoie de sfaturi aștept să-mi scrieți! O zi binecuvântată!
0
20-05-2019, ora 20:19
IoanaCr
Nu este medic/terapeut
IoanaCr
Hristos a inviat, sirop ul a fost foarte bun intrun sfarsit nu mai are secretii in piept, Dar am observat ca de 3 zile scoate zgomote ciudat din nas si noaptea sfoaraie, nu mai stiu ce sa mai fac, i.am pus si ser fiziologic, si quixx baby si marimer apa izotonica, in prima si a doua zi a avut mucisori in nas Dar vad ca de doua zile incoace nici muci nu mai are Dar zgomotul persista
0
21-05-2019, ora 21:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Adevărat a Înviat! Dacă nu mai are secreții și respiră bine, adică nu se trezește noaptea sau are un somn agitat, acel zgomot nu reprezintă momentan o problemă. Poate fi o deviație de sept sau altă patologie a căilor respiratorii nazale care să producă acel zgomot, care poate dispărea cu vârsta sau se poate trata. Vedeți dacă acel zgomot persistă și consultați un pediatru. Dacă dispare, dacă se ameliorează treptat, dacă nu este însoțit de alte simptome (mai ales respiratorii) nu cred că este ceva care să vă îngrijoreze. Mergeți la medicul de familie și pediatru pentru consult (să o ausculte pulmonar), dacă nu se aude nimic atunci nu trebuie să vă îngrijorați. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară binecuvântată!
0
23-05-2019, ora 11:46
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Buna ziua, va cer si eu ajutorul!!!am un baietel de 1 an si 3 luni care la sfarsitul luni aprilie a inceput sa tuseasca, l-am tratat dar imediat dupa aceea a inceput sa-i curga nasul cu secretii nazale apoase transparente si nasuc infundat.de aproximativ o luna nu mai scapam de mucisori si nas infundat cu episoade scurte de tuse si voma cu mucozitati.am urmat tratament cu tussodep, acc, vibrocil(astfel am scapat de tuse dar nu si de mucisori).apoi cu nurofen, augmentin, fara succes.apoi cu aerius si gripstop(parca o usoara ameliorare dar apoi din nou dupa 5 zile de tratament).acum avem panadol, fluimucil, pivalone, GENTAMICINA PICATURI(de pus pe nas)si eqimuno.nu mai tuseste dar mucisori tot scoatem, tot curg si nasucul tot partial infundat.intrebarea mea este:"se pune gentamicina in nas, nu este pericol de surzire permanenta la copii atat de mici?ce credeti ca ar putea avea?ce ma sfatuiti?"va multumesc anticipat.in iarna ne-am confruntat cu un episod asemanator.
0
23-05-2019, ora 16:56
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Medicul care l-a consultat și are toate investigațiile e cel mai îndreptățit să pună tratamentul, nu pot contrazice medicul curant. Are și alte simptome înafară de secrețiile acestea mucoase/purulente? Ce investigații i-au fost făcute? Aveți rezultatele ca să le puteți scrie, măcar concluziile? Încercați Astha15 este antiinflamator și mucolitic, iar pentru congestia nazală Quixx baby. Puteți încerca de asemenea Koflet în asociere cu Septilin comprimate căci au efect mucolitic. Dacă nu există alte simptome sau analize care să arate prezența unei bacterii nu văd necesitatea tratamentului antibiotic. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi binecuvântată! Să îmi scrieți care este evoluția simptomelor copilașului.
0
23-05-2019, ora 17:20
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Va multumesc pentru raspuns.doar acestea sunt simptomele, este activ, se hraneste corespunzator, scaune normale doar luni acum 2saptamani a facut noapte febra 38 cu8 care a cedat cu nurofen dar are gingia inflamata foarte tare si d-na doctor ne-a confirmat ca ne vor da maselutele.avem recomandat sa facem exudat nazal si faringian dupa terminarea tratamentului.alte analize nu am fost pusa sa-i fac.dar ingrijorarea mea vine de la gentamicina picaturi sa nu-i afecteze auzul.credeti ca se poate intampla acest lucru de la picaturi?(pe prosprct nu scrie dar la cele injectabile apare scris acest lucru))
0
23-05-2019, ora 17:29
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Va multumesc din suflet si pentru disponibiliatea de care dati dovada!!
0
24-05-2019, ora 16:29
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Administrarea locală la nivelul mucoasei nazale nu este același lucru cu administrarea intravenoasă, când antibioticul acționează sistemic și atunci poate apărea ca și complicație afectarea auzului. Dar prin administrare locală intranazal nu cred că poate apărea această complicație, mai ales dacă nu este trecută în prospect. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! Nu vă faceți griji, tratamentul prescris de medicul curant este corect. O zi binecuvântată!
0
24-05-2019, ora 19:03
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Va multumesc frumos!
0
25-05-2019, ora 14:08
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Buna ziua, domnul doctor!!!vreau sa va intreb daca aparatul salin credeti ca ne poate ajuta.daca da, cat timp sa-l tinem si cum sa-l utilizam???va multumesc mult!!!
0
25-05-2019, ora 15:48
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Vă referiți la aparat pentru aerosoli cu soluție/ser salin? Dacă da, puteți face de 2-3 ori pe zi în reprize de 10-15 minute. Este util în procesul de eliminare a secrețiilor. O zi liniștită!
0
25-05-2019, ora 15:59
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Nu, domnul doctor!aparat salin cu filtru de sare se pune in priza si ventileaza aerul in camera.nu aparat de aerosoli.
0
25-05-2019, ora 16:10
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Da, îl puteți folosi, nu poate aduce decât beneficii, este similar aerului din salină care este benefic pentru sistemul respirator, fiind recomandat în mai multe patologii respiratorii. O zi binecuvântată!
0
25-05-2019, ora 16:24
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Va multumesc frumos!!
0
26-05-2019, ora 20:23
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Cu drag! Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu mare plăcere. O seară binecuvântată!
0
28-05-2019, ora 17:14
Gabita v
Nu este medic/terapeut
Gabita v
Buna ziua, domnul doctor, profit de bunatatea dumneavoastra si revin cu o intrebare.in urma tratamentului mai sus mentionat care ne-a fost prescris ptr 5 zile.evolutia noastra cred ca este pozitiva pana la un punct.nu mai avem mucisori care curg, nu mai avem nasuc infundat in permanenta, nu mai "forfane". in schimb se mai aude prezenta mucisorilor in nasuc cand suge si uneori noaptea, pentru scurte perioade de timp de regula cand se suceste de pe o parte pe alta si am observat ca se freaca la nasuc si ochisori, uneori.acum scoatem de pe nas mucisori albi dar mai tari.ce credeti, este spre bine sau din contra???
0
28-05-2019, ora 21:08
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Eliminarea secrețiilor este un factor al evoluției favorabile. Să îi faceți toaleta nazală zilnic (există Quixx baby pentru asta sau alte alternative) și totul ar trebui să meargă în direcția bună. Dacă nu apar simptome noi și dacă secrețiile se reduc progresiv atunci nu trebui să vă faceți griji. Dacă mai aveți nevoie de ajutor vă stau la dispoziție. O seară binecuvântată!
0
08-07-2019, ora 17:24
florarie
Nu este medic/terapeut
florarie
Buna ziua.Chiar daca au trecut aproape 3 luni da cand am cerut ajutor pot sa spun ca nu m-am vindecat inca.Dupa postarea din luna aprilie am facut la recomandarea medicului ORL un CT la sunusuri.Rezultatul a fost de :-
-ingrosarea mucoasei sinusului frontal, respectiv cel ethmiodale anterioare.
-sinus maxilar stg, sfenoidal si cel mastoidiene fara colectii patologice
-mucocel maxilar drept.
Tratamentul primit a fost spray nazal Dymista, pentru urmatoarele 30 zile.
Am mai facut si Exudat faringian si nazal.Rezultat :absenti streptococi beta hemolitici, absent staphylococcus aureus.
Intru-cat am plecat intr-o statiune belneoclimaterica am urmat un tratament cu aerosoli cu dexametazona si salina (10 zile).Paralel am urmat si tratament cu Septilin, sirop Diakof.Mi s-a recomandat si Sinupret.Rezultatul a fost ca am venit cu o stare inbunatatita dar nu complet vindecata.Mai am mucus in gat, mult mai putin, parca este numai un nod, dar foarte deranjant.In momentul de fata mai folosesc Septilin si Decasept.As dori o parere.
0
08-07-2019, ora 19:05
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Tratamentul prescris de medicul curant este corect. Mergeți la o reevaluare pentru modificarea schemei de tratament, întrucât simptomele s-au ameliorat, dar încă persistă. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •