Mucus in gat

12-04-2019
florarie
Nu este medic/terapeut
florarie
Buna ziua.In luna ianuarie m-am prezentat la medicul de familie acuzand foarte mult mucus in piept si o durere usoara in capul pieptului.Mi s-a spus ca poate fi reflux gastroesofagian si am fost indrumata la gastroenterolog unde am facut o endoscopie digestiva.Rezultatul era de gastrita cronica antrala cu helicobacter pylori.Tratamentul urmat era cu amoxicilina, claritromicina, nexium, linex forte, ibutin si fluconazol.Azi sunt la sfarsitul tratamentului si mucusul din gat nu a disparut.Am consultat un pneumolog in luna februarie pentru ca am inceput sa tusesc dar totul este in ordine, insa am primit un antialergen care nu m-a ajutat de loc nefiind alergica.Am facut un control la ORL in luna martie unde s-a pus diagnosticul de rinita cronica primind tratament cu Aerinaze si nasonex.O usoara imbunatatire pt ca mucusul este mai fluid, dar este tot in gat si nu pot sa scap de el.Nu imi curge nasul, nu mai tusesc.Doresc sa primesc un sfat care sa ma ajute.
4 comentarii
0
12-04-2019, ora 22:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Bună seara! Dacă nu mai tușiți, dar nu reușiți să scăpați de secreții vă recomand siropul Koflet (sau Diakof, ambele sunt expectorante și mucolitice) în asociere cu Septilin comprimate (ambele produse de la Himalaya) și Astha15 capsule de la Sun Wave Pharma. Sunt eficiente în cazul secrețiilor reziduale și au un efect benefic asupra mucoasei tractului respirator. Sper să vă fie util acest sfat și aștept să-mi scrieți care a fost evoluția simptomelor dumneavoastră sub tratament. O seară liniștită!
0
17-04-2019, ora 16:51
florarie
Nu este medic/terapeut
florarie
Va multumesc pentru recomandare.Am sa va comunic la sfarsitul tratamentului daca au avut efectul pe care il doresc.
0
17-04-2019, ora 17:40
Pneumologie, Iași
Cu drag! Sper ca evoluția sub tratament să fie favorabilă. Aștept să-mi scrieți care a fost rezultatul. O seară liniștită!
0
25-04-2019, ora 11:01
IoanaCr
Nu este medic/terapeut
IoanaCr
Buna ziua, fetita mea are 2 luni, a fost racita, a inceput cu tuse seaca si dupa tuse productiva, tin sa mentionez ca ia trecut tusea, Dar de o luna are mucozitati, ii dau si un sirop naturist pentru eliminarea mucozitatii, si inaintea de asta i.am dat un tratament, Dar mucozitatiile nu au disparut nici in ora actuala, noaptea nu harcaie deloc, doar ziua dupa ce manaca, o aspir, mai si vomita mucozitatile alea si mai iese si prin scaun, mucozitatile sunt transparente, Dar nu Inteleg de ce inca nu ia trecut si din cand in cand mai si stranuta si i se mai infunda si nasucul, va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

03-04-2019, ora 15:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Otosan
Otosan spray nazal - Nas descongestionat, respiratie usoara
Un produs bio, inovator, care descongestioneaza rapid si eficient nasul infundat si iritat, avand in acelasi timp o actiune protectoare si hidratanta asupra mucoasei. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.