Mucus in gat

18-08-2020
Mihai134
Nu este medic/terapeut
Mihai134
Buna ziua. Am o problema cu respiratia urat mirositoare. Am fost la ORL, mi-au bagat o camera pe nas si au vazut ca am un fel de mucus/secretie in gat. M-au trimis la gastro, am facut endoscopie - minima secretie gastrica, esofagita gr A (rezultatul fiind reflux gastro esofagian). Am urmat 3 tratamente diferite (Nexium etc) in decursul a 3 luni pentru ca niciunul nu a dat rezultate iar apoi am renuntat. Nu am arsuri sau probleme de genul, am ocazional regurgitatie insa pot trece usor peste ea. Ce ma deranjeaza in schimb este limba incarcata (alba), gustul urat pe care il am aproape mereu si saliva cu miros acru. Consider ca s-ar putea sa fie vorba despre Refluxul laringofaringian sau post-nasal drip (nu stiu cum se zice in romana), avand in vedere ca acel mucus este prezent in gat, si urca spre limba. Insa nu stiu de unde provine si cum pot rezolva problema. Precizez ca am aceasta problema de minim 7 ani. Multumesc
5 comentarii
0
18-08-2020, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Limba, gatul.. fac parte din Tractul digestiv.si au acelas sistem limfatic cu Intestinele..au si acelas nerv..n.Vag pe tot tractul digestiv
2 sistemul limfaic trage toxinele din intestin si le arunca prin mucoase.de acolo secretiile si depunerile pe limba
3. citit pe google Alimente Producatoare de MUCUS si le excludeti complet din alimentatie
4 test pentru Helicobacter pilori, analiza pentru paraziti intestinali
5 sper ca ati citit pe forum ca NU mai aveti voie sa consumati seara.. fructe si duciuri, otet, lamai, usturi, lapte
0
23-08-2020, ora 13:23
Mihai134
Nu este medic/terapeut
Mihai134
Test pentru helicobacter am facut deodata cu endoscopia, voi face si analize pentru paraziti in curand. Legat de alimentatie, imi va fi cam greu sa exclud alimentele producatoare de mucus deoarece sunt sportiv si am nevoie de nutrientii care tocmai in acele alimente se gasesc, si nu prea am cu ce sa le inlocuiesc pentru ca nu mananc marea majoritate de fructe si legume de mic (nu suport nici mirosul), dar daca este ultima solutie voi incerca. Voi face analiza pentru paraziti si voi reveni cu un feedback, chiar vreau sa scap de aceasta problema. Ca si idee pana acum am mai incercat: produse de tip detoxicolon, probiotice (inclusiv zeama de varza), enzime digestive (bromelaina, pancreatina, papaina etc.), glutamina, multi vitamine + acele anti acide. Dimineata am scaunul moale (tot timpul) iar cateodata simt o durere puternica in abdomen care ma trimite direct la baie, iar dupa aceea imi revin. Poate va ajuta aceste informatii suplimentare sa va puteti da seama despre ce e vorba, alti medici au ridicat din umeri cand le am zis problema si nu stiu unde sa ma mai duc.
0
23-08-2020, ora 17:49
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Mihai, medicii nu prea stiu sa trateze boala asta pentru ca se manifesta in foarte multe feluri, fiecare persoana are simptome diferite , si eu am trecut prin asta, ca sa scapi ai nevoie de dieta foarte stricta, ai mentionat ca esti sportiv, iti spun din propria experienta, sanatatea este pe primul loc.. orice boala se agraveaza daca nu ii dai importanta si dupa o sa regreti ca nu ai pus sanatatea pe primul loc. ( 5-6 mese pe zii la intervale de 2-2.5 ore, fara grasimi si mancare procesata, fara prajeli, nu combini proteine cu carbohidrati, sau fructe cu orice altceva, nu bei lichide in timpul mesei ). Reflux-ul tau este la inceput, mucusul acela excesiv este reactia corpului uman pentru ca simte acidul in gat care irita, tu poate nu simti arsuri momentan dar corpul uman stie..
0
24-08-2020, ora 12:56
Mihai134
Nu este medic/terapeut
Mihai134
Minim 5 mese mananc pe zi. Legat de combinatul proteinei cu carbo, nu prea am vazut pe nimeni sa faca asta, nu mananci la o masa carne goala sau orez gol, ma gandesc. Chestia asta, cum am mentionat si mai sus este de cel putin 7 ani, nu cred ca e la inceput. Daca stau sa ma gandesc, atunci cand am simtit primele simptome (gust amar in gura dimineata) aveamo perioada cu alimentatia la pamant - adica mancam toata ziua dulciuri, beam sucuri etc. si seara inainte de culcare bagam cartofi prajiti. La varsta de 11-12 ani atat m-a dus capul, si trag acum
0
24-08-2020, ora 14:03
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Daca esti sanatos poti manca proteine cu carbo dar daca ai digestia compromisa, de exemplu e ca si cum ai baga diesel si benzina in acelasi timp In masina si te miri de ce nu merge bine.. Tu alegi ce mananci nu tre sa te iei dupa lume... daca toti mananca orez cu carne nu tre sa faci si tu la fel, eu incerc sa iti dau o idee nu vreau sa faci ce zic eu... dar daca ai informatie te poti decide singur ce sa faci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •