Mucus in gat

27-02-2019
simona123
Nu este medic/terapeut
simona123
Buna seara! De 2 luni simt mucus in gat, pe care uneori l-am eliminat si cu putin sange, la care s-a adaugat si senzatia de 'ceva in gat' in ultimele 2-3 saptamani. Am fost la consult ORL, mi-a spus ca in afara de limba mai alba totul ar fi in regula si m-a trimis la gastroenterolog. Aici m-au diagnosticat cu reflux si un mic ulcer pentru care urmez tratament de 2 saptamani + regim alimentar insa in continuare simt 'ceva in gat' plus mucusul. Am revenit la ORL, dupa ce am efectuat si un exudat faringian si raclat lingual care au iesit negative si am facut o endoscopie nazo-faringeana iar doamna doctor spune ca totul ar fi ok pe partea de orl, ca mucusul acela poate fi din nas, nu reprezinta o problema, spunand ca uneori avem exces de mucus din cauza aerului prea poluat sau sa fie o somatizare de-a mea si nu am primit nici un tratament. Am citit recent pe forum ca refluxul poate afecta mucoasa faringiana si schimba secretia mucoasei faringiene in una mai vascoasa. este posibil sa se fi intamplat asta si in cazul meu? Ar trebui sa urmez un tratament? Doamna doctor de la ORL nu mi-a prescris nimic
1 comentarii
0
27-02-2019, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, acolo pe forum sunt sute de postari la acesta tema. Gasesti ce alimente nu ai voie sa mia consumi
la culcare ei un antacid si faringele se hidateaza cu un sprey uleios( faringosprey sau desinflan gat)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •