Mucus in gat deranjant.

18-12-2019
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Buna ziua,
In urma cu 2-3 ani, ca urmare a schimbarii tratamentului pentru anxietate, am observat ca mi-a aparut un mucus deranjant in gat de care nu pot sa scap.
Am facut testul pentru candida (a iesit negativ), am facut exudat faringian si mi-au iesit negative, am facut helicobacterul pylori de 3 ori, a iesit negativ, am fost la ORL si mi-au zis de acolo ca nu am nimic, nicio sinuzita, dar mucusul tot persista (precizez ca am revenit la tratamentul meu initial pentru anxietate) si anume cipralex de 1 an jumatate.
Nu stiu ce sa fac sa scap de acel mucus, nu mananc prajeli, nu beau sucuri acidulate, consum cafea, NU fumez, nu mananc gras, mananc mai mult fructe, legume, cu dulciurile nu prea ma omor.
Am facut si analize de sange, la ficat, pentru pancreas, am facut si ecografie abdominala.toate bune, mai putin colecistul, putin lenes.
Ce sa fac ? sa fie oare de la antidepresive?
2 comentarii
0
18-12-2019, ora 13:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, anumite medicamente.. pot duce la inflamatii pe tractul digestiv si organismul incearca prin sistemul limfatic sa arunce acel mucus prin mucoase
1 citeste de spre Alimente producatoare de MUCUS si le excluzi din alimenattie
2 NU consuma seara fructele.. fermenteaza si produc acidiiate in somn.. lucru ce irita si inflameaza gatul
3 Anxietatea.. are ca si origine( dupa parerea mea) o proasta circulatie cerebrala.. care NU oxigeneaza si alimenteaza corect celula cerebrala. Cauza pote fi in intestine.. o malabsortie a unor nutrienti..si hidratarea insuficienta ( poate e cazul sa faci investiagtii la gastrologie)
0
18-12-2019, ora 13:16
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Hidratarea o excludem, beau apa minim 3-4 litri pe zi.
Dvs imi recomandati sa fac o endoscopie ?
Desi dureri nu am deloc, de stomac, gastrita presupun ca nu am, pentru ca am facut Pylori si nu mi-a iesit prezent.
Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •