muschi picior drept

07-09-2011
alexgogan
Nu este medic/terapeut
alexgogan
in urma cu 6 luni am jucat fotbal cu niste amici, iar la un moment dat am simtit o crampa la piciorul drept, dupa care a inceput sa se umfle.am stat acasa si m-am tratat cu niste unguente insa fara sa-mi treaca.am fost la spitalul de stat(sunt in cipru, am asigurare)mi-a facut o radiografie dupa care mi s-a dat un tratament(radiografia a iestit bine).Am urmat tratamentul fara niciun succes.am fost si a 2-a oara...tratament nici un efect.Apoi m-am decis sa merg la particular, m-a consultat, a mai facut inca o radiografie si mi-a dat un nou tratament spunandu-mi in caz de nu are nici un efect sa revin pentru un arm(termenul e in elena, mi-a explicat ca este un fel de raze la nervii piciorului)Ma adresez dvs deoarece nu mai am nici o incredere in doctori de aici.Deasupra genunchiului in partea stanga muschiul a ramas umflat si simt dureri frecvente.
4 comentarii
0
08-09-2011, ora 09:04
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Ai facut probabil o ruptura de muschi sau tendon.
0
09-09-2011, ora 09:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
alexgogan, ar putea sa fie doua probleme. Contactura poate fi de la o lipsa de calciu lactic, dar ar fi bine sa iti faci analiza la calciu lactic, magneziu si potasiu. Vezi ca nu ma refer la calciu total!
Umflatura si durerea, daca la radiografie nu s-a vazut nimic, poate avea o cauza infectioasa la distanta.
De ex. o infectie urinara, nazala sau faringiana.
Ai fost racit de curand? Ai nasul infundat sau curge? Poate ai facut un tratament antibiotic care nu a fost eficient si s-a cronicizat infectia.
Ar fi bine sa faci exudat nazal si faringian cu antibiograma. Antibiograma este necesara ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria si ce anume sa iei.
Inainte de recoltare nu te speli in gura si in nas si nu bei apa.
Si infectia urinara poate da inflamatii articulare in zona genunchiului sau soldului, mai ales daca este de ceva timp si nici nu mai ai simptome evidente local.
Pentru asta, sa faci o urocultura tot cu antibiograma.
Vezi ca daca iti iese streptococ, e-coli sau stafilococ, astea nu trec cu tratament mai scurt de 10 zile, care deasemenea trebuie luat la ore fixe. Sa nu intarzii nici cu 15 minute ca bacteria poate dezvolta rezistenta la antibioticul folosit. Iti pui mobilul sa sune.
Cu dantura cum stai? In carie se afla streptococul mutans care si el emite niste toxine in organism, iar acestea irita si umfla articulatiile.
Daca ai ceva carii, poate si una de care nu stii - sub o plomba mai veche sau la o masea fara nerv - poate si ea, impreuna si cu o alta infectie sa dea asa ceva.
Fa-ti analizele astea de calciu lactic si magneziu, in special deoarece lipsa lor poate da contracturi musculare scurte, din cand in cand dar pentru umflatura si durerea care persista de ceva timp cauta infectia unde am zis.
Se poate sa fie ambele probleme odata si impreuna cu efortul depus, care creste acidul lactic in muschii si articulatii, ai patit asa ceva
0
09-09-2011, ora 16:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dar ce tratament ai facut?... mai ales ca ai facut doua, este foarte important. Cine stie cu ce altceva te-ai mai ales!
0
10-09-2011, ora 18:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa faci un RMN - la asta se referea doctorul..nu sta cu piciorul asa, nu mai lua nimic si mergi la medicul din privat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe musculare în timpul alergării - cauze, prevenire, tratament și sfaturi utile
  • Crampe musculare nocturne - de ce apar cârceii noaptea (și ce să faci)
  •