Mutatul de acasa.

21-03-2022
AlexandraAndreea29
Nu este medic/terapeut
AlexandraAndreea29
Buna seara! Sunt o tanara de 19 ani si as vrea sa ma ajutati cu o problema.. O sa incep cu trecutul meu prin a mi se intelege povestea. Am fost crescuta intr-o familie disfunctionala alaturi de fratele meu mai mic cu 2 ani, tatal si mama, pana la varsta de 11 ani. Dupa acea perioada am locuit doar cu mama(pana la varsta asta am avut de-a face cu multe schimbari de domiciliu, traume legate de rude, de iesirile nervoase ale mamei, etc) de asemenea si tatal meu abuzandu-ma psihologic majoritatea copilariei mele. La varsta de 15 ani am inceput sa lucrez pe timp de vacante, in fiecare vara. Ma rog.. in momentul de fata atmosfera familiei noastre la care participa acum si tatal vitreg, se desfasoara astfel: tatal vitreg este super ok, dar mama continua sa ma streseze psihic, excluzand acest tratament asupra fratelui meu. Eu trebuie sa raspund de curatenia casei, nu prea am voie sa ma opresc dupa scoala sa stau cu prietenii mei, si face crize daca lucrurile nu stau asa cum isi doresc. Fratele meu este favoritul ei, adora sa vorbeasca cu el, ii este foarte drag! El e mai mic, dar are voie sa mearga unde vrea si cand doreste el, de asemenea este lipsit de respinsabilitati. Sunt clasa a12a, dar imi doresc extrem de mult sa parasesc casa si sa ma mut cu prietenul meu. Stiu ca o sa ma descurc, deoarece dintotdeauna am fost responsabila si muncitoare, mai ales ca am muncit de la 15 ani. De asemenea, imi doresc sa mi continui studiile si sa fac chiar si o facultate, deoarece invat foarte bine, chiar daca nu sunt sustinuta si am muncit de multe ori si in weekenduri. Intrebarea mea este, daca ar fi in regula sa ma mut de acasa(chiar daca mama mea ar reactiona agresiv) si daca as face-o, ce m-ati sfatui? Va multumesc frumos!
1 comentarii
0
21-03-2022, ora 21:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mutatul de acasă acum când mai ai puțin și termini clasa a 12-a ți-ar face mai mult rău decât bine. Se apropie examenul de bacalaureat și pe lângă emoțiile inerente examenului s-ar mai adăuga și cele cauzate de conflictul cu părinții tăi, pentru că nu știi cum ar reacționa când ar vedea că te muți de acasă. Nu cred că mama ta nu te iubește, pentru că o mamă oricâți copii ar avea ține la toți la fel, probabil că știind că ești ultimul an e mai îngrijorată pentru tine și probabil îi e teamă de examenul de bacalaureat. Încearcă să comunici mai mult cu ea fă-o să înțeleagă că poți lua cele mai bune decizii pentru tine, vorbește-i despre ce vrei să faci în viitor și asigur-o că pentru tine școala e importantă, dar mai ai nevoie și de momente de relaxare.
Comunicarea și atitudinea sunt doi factori importanți care te pot ajuta la nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •