Necroza de cap femural / oxigenarea hiperbara ?

02-11-2018
Diana
Nu este medic/terapeut
Diana
Buna seara va rog din suflet dacă îmi puteți Răspunde sunt o mama disperata.
Am un băiețel de 3 ani, am făcut RMN la recomandarea unui doctor din Timișoara și rezultatul a ieșit așa
Pelvis : modificări patologice de semnal se observa la epifiză femurală stânga ( afectată complet ) cu aspect ischemic negadofil al capului femural.
Modificări de edem difuz sunt prezente la colul femural stâng și o leziune de aproximativ 5 mm se observa la cartilajul de creștere și care se extinde dincolo de acesta la nivelul colului.
Discrete acumulări fluide in articulația coxofemurala stânga : post SDC se remarca gadofilie la nivelul colului femural stâng și la sinoviala articulară.
Leziune incipienta de necroza aproximativ 3, 5 mm se observa in porțiunea superioară la capul femural drept.
Fără ascită
Fără adenoaptii inghinale sau intrapelvine
Vezica urinară fără modificări parietale sau intracavitare
Articulații sacroiliace de aspect normal.
Concluzie :
Necroza de cap femural stâng ( maladia perthes ) și modificări incipiente de osteonecroza se observa si la capul femural drept.

Domnul doctor care se ocupa de noi nea recomandat oxigenarea hiperbara

Întrebarea mea este va rog din suflet sa îmi răspundeți sa îmi Spune-ți sunt șanse de vindecare făcând oxigenarea hiperbara ??
Va mulțumesc enorm pentru răspuns.
2 comentarii
1
02-11-2018, ora 11:40
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
buna ziua, este un tratament care nu a fost intens studiat, insa poate sa aiba efecte pozitive. Depinde de sansa...
0
02-11-2018, ora 18:45
Diana
Nu este medic/terapeut
Diana
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Multă sănătate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: