Necroza sau artrita septica

28-08-2018
claniros
Nu este medic/terapeut
claniros
Buna ziua,

Din luna decembrie (cand mama a fost diagnosticata cu artrita septica analize sange -hemocultura si RMN) la fiecare 2 luni a facut antibiotic perfuzabil cate 21 zile de vancomicina.
Din luna iulie mamei ii este crescuta incontinuu PCR la 50-60 si VSH la 90...am facut alt RMN - interpretarea acestuia fiind: la nivelul articulatiei coxo-femurale stangi se evidentiaza majorarea modificarilor inflamatorii intraarticulare (sinvita+colectie - dificil de diferentiat in absenta injectarii substantei de contrast). Usoara modificare a modificarilor inflamatorii periarticulare. Extinderea modificarilor de semnal osos la nivelul capului si colului femural stang in special la nivelul capului femural, fara evidenta deformare a conturului capului femural. Majorarea edemului osos acetabular stang cu probabile microchiste asociate, osteoscleroza subcondrala si neregularitatea suprafetei articulare.

Ce este de facut? Mama a fost diagnosticata din decembrie cu sepsis cu MRSA in sange, creeandu-i mari probleme in special acestea articulare, restul problemelor par rezolvate. Medicii ortopezi din orasul nostru nu reactioneaza...- chirurgical vorbind...

Am vb intr-un spital mai mare zilele acestea si mi s-a spus ca trebuie o curatare si apoi protezare...ce parere aveti?
1 comentarii
0
03-09-2018, ora 11:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este o situatie complexa si nu poate fi gestionata aici, pe forum.
Trebuie sa apelati la un serviciu de ortopedie cu mare experienta in tratarea infectiilor osteo-articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.